منو
زمستان در جنگ

زمستان در جنگ

  • 8 قطعه
  • 129 دقیقه مدت کتاب
  • 1041 دریافت شده
نویسنده: یان ترلو
کارگردان: مجید همزه
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
این کتاب درباره‌‌ی یکی از دهکده‌های اشغال‌شده‌ی هلند در سیاه‌ترین زمستان جنگ جهانی دوم است. آخرین ماه‌های جنگ جهانی دوم است و دهکده‌ به اشغال آلمانی‌ها درآمده و قحطی سراسر کشور را فراگرفته است.

مردم گرسنه و سرگردان از شهرهای دور و نزدیک در پی لقمه‌ای نان به روستاها پناه می‌برند. همه‌ی مردان جوان به اردوگاه‌های کار اجباری در آلمان فرستاده شده‌اند.
میشل پانزده‌ساله بار سنگین تهیه‌‌ی آذوقه و هیزم را، برای خانواده و مهمانان، به دوش دارد، اما یک وظیفه‌‌ی سرّی هم به عهده گرفته است: مراقبت از یک خلبان زخمی در عمق جنگل. سربازان آلمانی همه‌‌‌جای دهکده پراکنده‌اند و خبر‌چین‌ها پشت هر درختی کمین کرده‌اند. میشل نگران است کمک به مردم نیازمند و آن خلبان زخمی خانواده‌اش را در معرض خطر قرار دهد.

* درباره‌ی نویسنده:
«جان کورنلیس ترلو» (متولد 15نوامبر1931 - درگذشته‌ی 23آگوست2017) سیاستمدار بازنشسته‌‌ی هلندی از حزب دموکرات و فیزیک‌‌دان و نویسنده است.
ترلو در کامپروین متولد شد. او پسر بزرگ خانواده‌ای بود که دو پسر کوچک‌تر و دو دختر دیگر داشتند.
ترلو بعد از دبیرستان، به‌طور هم زمان، در دو رشته‌ی فیزیک و ریاضیات تحصیل کرد و مدرک متخصصی ارشد فیزیک و ریاضیات را از «دانشگاه اوترخت» گرفت و قبل از پایان‌نامه‌ی خود، به‌عنوان پژوهشگر شروع به کار کرد و با مدرک دکتری علوم فیزیک هسته‌ای فارغ‌التحصیل شد.
وی پس از پایان دانشگاه، با سِمت محقق فیزیک در هلند، ایالات متحده و سوئد کار مشغول به کار شد. او از فوریه‌ی 1960 تا آوریل 1962 پژوهشگر فیزیک هسته‌ای در مؤسسه‌ی فناوری ماساچوست (MIT) و از آگوست 1965 تا دسامبر 1966 در مؤسسه فناوری سلطنتی هلند (KTH) بود.
پس از انتخابات 1971، ترلو به نمایندگی مجلس انتخاب شد. او در 11مه‌1971 سخن‌گوی مسائل اقتصادی و علوم مجلس نمایندگان بود. پس از آنکه رهبر حزب و رهبر پارلمان «هانس ون میرلو» بیان کرد که از قدرت کناره‌گیری می‌کند، ترلو در یکم سپتامبر 1973، به‌اتفاق‌آرا، برای جایگزینی وی انتخاب شد و در جایگاه رهبری حزب و سخنگوی امور اقتصادی و علوم خدمت کرد.
برای انتخابات 1977 و 1981 ترلو که کاندیدای برتر و پیروِ تشکیل کابینه مسیحی بود، با رهبر دموکرات «دریس وان آگت» و رهبر حزب کارگر «یوپ دن اویل» کابینه را تشکیل داد. ترلو با سِمت معاون نخست‌وزیر و وزیر امور اقتصادی در 11سپتامبر1981 روی کار آمد. کابینه بعد از هفت ماه سقوط کرد و کابینه‌ی جدید جایگزین شد؛ درحالی‌که ترلو به کار خود را ادامه داد. برای انتخابات سال 1982 ترلو دوباره انتخاب شد، اما اندکی پس از آن اعلام کرد که در 8سپتامبر1982 از سمت خود کناره‌گیری می‌کند... .
ترلو در 71‌سالگی بازنشسته شد، اما به‌‌عنوان مدیر غیرانتفاعی در بخش دولتی به فعالیتهایش ادامه داد و در چندین کمیسیون دولتی و شورا از طرف دولت حضور داشت.
پس از بازنشستگی، ترلو همچنان مدافع و فعال اجتماعی است. ترلو به‌سبب توانایی‌هایش، سیاستمدار و مذاکره‌کننده‌ای ماهر شناخته شده است و درباره‌ی مسائل سیاسی اظهارنظر می‌کند.
ترلو همیشه یک فرد پرکار و فعال بوده است. او از سال 1970 با نوشتن بیش از ده داستان و رمان پا در عرصه‌ی نویسندگی گذاشت. ترلو 24 کتاب کودک نوشت، مهم‌ترین آثار او عبارت‌اند از: «زمستان در زمان جنگ» (1972) و «چگونه پادشاه شویم» (1971) که هردو برنده‌ی جایزه‌ی «Gouden Griffel» شد.
گفتنی است «مارتین کولهوون» بر اساس رمان زمستان در جنگ یک فیلم سینمایی ساخته است.

* کتاب:
Winter in Wartime (Oorlogswinter - 1972)

* فیلم:
Winter in Wartime (Oorlogswinter - 2008)

از ایرانصدا بشنوید

هدف اصلی یان ترلو در این کتاب، خوب یا بد بودن است. به گفته‌‌ی وی، این باید برای خوانندگان روشن شود که بعد از پایان کتاب فکر نکنند که جنگ به‌نوعی یک دوره‌ی باشکوه بود. هدف دوم او فراهم‌‌‌کردنِ چهره‌ای انسانی برای آلمانی‌ها بود؛ کاری که در اوایل دهه‌‌ی 1970 انجام نشده بود. این نگاه متفاوت ممکن است رمان او را خواندنی و شنیدنی‌‌تر کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • داستان نسبتاً قشنگی بود. ممنون. البته من برعکس بعضی از مخاطبان، کتابهای نمایشی را بیشتر از روایی دوست دارم. جهت اطلاع کیفیت صدای فصل چهارم خیلی پایین بود. پاینده باشید. لیلا
  • یکی از اولین کتاب‌هایی که در کودکی خواندم. از انتشارات سروش هم بود. گذشت تا امروز و این نمایش رادیویی سرشار از خاطره برای من.
  • لطفا این کتاب رو به صورت روایی تهیه کنید. سپاس. مینا

تصاویر

کتاب گویا