منو
خپل خان ها و لاغرالملوک ها

خپل خان ها و لاغرالملوک ها

 • 5 قطعه
 • 69 دقیقه مدت کتاب
 • 1711 دریافت شده
نویسنده: آندره موروا
راوی: اشکان صادقی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
اعضای خانواده‌ی دوبل هنگام غذا خوردن به دو دسته تقسیم می‌شوند: خانم دوبل و ادموند (بزرگ‌ترین پسرش) شیفته‌ی غذا بودند؛ در مقابلِ آن‌ها آقای دوبل و تری قرار داشتند که اهمیت خاصی برای خوردن غذا قائل نبودند و این آغاز ماجراست.

درباره‌ی کتاب
دو برادر لاغر و چاق هنگام بازی، پله‌برقی عجیبی کشف می‌کنند که آن‌ها را به دنیایی زیرزمینی می‌برد. در این دنیای زیرزمینی، دو کشور متخاصم با ویژگی‌های لاغری و چاقی شدید، برادرها را از هم جدا می‌کنند. ادموند، برادر چاق، به سرزمین خپل‌خان‌ها و تری، برادر لاغر، به کشور لاغرالملوک‌ها هدایت می‌شوند. لاغر‌ها و خپل‌ها در شرف مذاکره‌ای بین‌المللی برای توافق بر سر نام‌‌گذاری جزیره‌ای مرزی‌اند که ادموند و تری هم اجازه‌ی شرکت در این مذاکره را پیدا می‌کنند، اما باوجود تلاش برادران، مردم دو سرزمین بر موضع خود پافشاری می‌کنند و مذاکره بی‌نتیجه می‌ماند.
جنگی که به‌‌‌دنبال آن آغاز شده، به پیروزی لاغر‌ها ختم می‌شود؛ اما باوجودِ اشغال کشور خپلان توسط لاغر‌ها، فرهنگ خپل‌خان‌ها و خوش‌خلقی و مهربانی‌‌شان به شکلی فراگیر هردو کشور را به صلحی پایدار و از بین رفتن مرزبندی چاقی و لاغری در دو سرزمین سوق می‌دهد. ادموند و تری پس از اطمینان یافتن از آسایش و هماهنگی دوستان جدید خود، به روی زمین و نزد خانواده بازمی‌گردند.

درباره‌ی نویسنده
«آندره موروا»، نویسنده، تاریخ‌نگار و روزنامه‌نویس مشهور در فرانسه متولد شد و در رشته‌ی فلسفه تحصیل کرد. در جنگ جهانی اول از طرف ارتش فرانسه به سِمت رابط و مترجم بین نیروهای انگلیسی و فرانسوی تعیین و به جبهه اعزام شد؛ از این رو با روحیات انگلیسی‌ها از نزدیک آشنا شد و این آشنایی به خلق آثار متعدد ادبی، تاریخی و تحقیقی درباره‌‌ی انگلستان و مردمش انجامید؛ ازجمله دو رمان «سرهنگ برامبل» و «مذاکرات دکتر اُگریدی» که هردو توصیفاتی طنزآمیز و سرگرم‌کننده از دوستان دوران جنگ موروا بود.
همچنین وی شرح‌حال عده‌ای از شاعران و نویسندگان انگلیسی را با رنگ‌وبوی داستانی به رشته تحریر درآورده که موجب شهرت جهانی او شده؛ مانند «چهار مطالعه‌ی انگلیسی»، «اهل سحر و اهل منطق»، «آریل یا سرگذشت شلی» و «دیزاریلی و بایرون» که بیشتر شهرت خود را مدیون همین کتاب آخر است.
با آغاز جنگ جهانی دوم موروا به آمریکا رفت و به آرزوی دیرینه خود، تدریس، جامه‌‌ی عمل پوشاند. او همچنین عضو فرهنگستان ملی فرانسه بود.

*کتاب:
Fattypuffs and Thinifers
Originally published: 1930
Author: André Maurois
Language: French
Pages: 96
Original title: Patapoufs et Filifers

از ایرانصدا بشنوید

کتاب خپل‌خان‌ها و لاغرالملوک‌ها مانند دیگر آثار طنز موروا، کنایه‌ای عمیق و هوشمندانه از تاریخ است. این داستان را بشنوید و از آن لذت ببرید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • ممنون از سایت خوبتون کتابهایی که آقای اشکان صادقی عزیز روایت میکنن رو حتما گوش میدم چون واقعا روحیم رو عوض میکنه و لبخند به لبمون میاره سپاس از محبت تیم خوب ایران صدا پایدار باشید
 • من فقط داستان های اقای صادقی رو گوش میدم و البته خود داستان هم بینظیر بود
 • من خودم کمی تپلم و دوستم هم کمی لاغر باهم این داستان رو گوش دادیم و کلی خندیدیم
 • کاربر مهمان
  من خودم کمي تپلم و دوستم هم کمي لاغر باهم اين داستان رو گوش داديم و کلي خنديديم
  چقدر عالی.
 • آقای صادقی خیلی عالی هستن،خدا حفظشون کنه در سلامتی کامل🌹
 • چه بامزه‌ست😁
 • کاربر مهمان
  بسيار عالي. با دخترم داريم گوشش ميديم با اينکه خودم ۴۰ سالمه و دخنرم ۷ ساله اما هر دو با هيجان داريم دنبال ميکنيم. خيلي ممنون از مجموعه بينظير ايران صدا. گوينده حرفه اي و ترجمه عالي.
  ممنون باعث افتخار ما هست. کامنتتون خستگی رو از تنمون در آورد.
 • لذت بردم و حتما شنیدنش رو به دیگران توصیه می کنم...اجرا هم مثل همه کارهای قبلی راوی عالی بود...
 • باحال بود:)

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا