display result search
منو
شطرنج‌باز

شطرنج‌باز

  • 9 قطعه
  • 94 دقیقه مدت کتاب
  • 3417 دریافت شده
نویسنده: برتینا هنریش
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
النی خدمتکار هتلی توریست‌پذیر در جزیره ناکسون در یکی از شهرهای کوچک یونان است و همراه شوهر و دو فرزندش زندگی می‌کند.

او در ابتدای دهه 40 زندگی‌اش، به شدت سرگرم تنهایی، خانواده و شغل تکراری خویش است. النی در میان تنهایی‌های خود درمی‌یابد تنها جایی که می‌تواند احساس آزادی را تجربه ‌کند، اتاق‌هایی است که هر صبح به نظافت آن‌‌ها مشغول می‌شود؛ یعنی درست در بین وسایلی که از میان آن‌ها رویاهای خود را در دنیایی دیگر دنبال می‌کند.
روزی برحسب اتفاق، در میان وسایل اتاق، مهره شطرنجی از دستش بر زمین می‌افتد و او را متوجه صفحه و مهره‌های سیاه و سفیدی می‌کند که در نگاه اول از نظرش بسیار بی‌ارزش می‌آیند. النی با دیدن صفحه شطرنج به این بازی علاقه‌مند می‌شود. میل شدیدی در وجودش برای یادگرفتن شطرنج برانگیخته می‌شود، اما در شهر او کسی به شطرنج علاقه‌ای ندارد. بنابراین النی مجبور می‌شود به سراغ استاد قدیمی دوران دانشگاهش برود. علاقه النی برای یادگیری شطرنج، تا جایی پیش می‌رود که روی رابطه او با خانواده‌اش، دوستانش و مردم اجتماعش تاثیر می‌گذارد.

*فیلم شطرنج باز از رمان «برندها شطرنج» برتین هنریکز اقتباس شده است
بر اساس داستان این کتاب، فیلمی به نام «Queen to Play» به کارگردانی "کارولین بوتارو" و با نقش آفرینی "ساندرین بونیر" و "کوین کلاین" ساخته شده است.
این فیلم که در سال 2009 در کشور فرانسه و در سال 2011 در کشور امریکا اکران شد، ضمن استقبال تماشاگران و منتقدان، چندین جایزه در جشنواره های بین المللی از جمله جشنواره معتبر کن و ترایبکا دریافت نمود.
برتینا هنریش، رمان‌نویس و فیلمنامه‌نویس آلمانی مقیم فرانسه، در سال 1966در شهر فرانکفورت متولد شد. وی در رشته‌های ادبیات و مطالعات سینمایی تحصیل کرد. این نویسنده 18 سال است که در پاریس ساکن شده و به فعالیت فیلمسازی مشغول است. «شطرنج‌باز» نخستین رمان او به زبان فرانسوی است که بعد از انتشار با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد است.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب "شطرنج باز " به کسانی پیشنهاد می شود که برای تغییر موقعیت زندگی شان منتظر اتفاقات بزرگ و غیرمعمولی هستند و این کتاب می تواند برایشان الهام بخش باشد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • چقدر خوب و قشنگ بود. دلم برای این مدل کتاب،مبارزه های مثبت در زندگی شخصی برای رسیدن به یک هدف خوب،تنگ شده بود. مرسی ایرانصدا،مهرنوش زاهدی
  • خیلی قشنگ بود ممنون
  • عالیه ، مخصوصا صدای ایشون

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا