منو
تصویر دوریان گری

تصویر دوریان گری

  • 8 قطعه
  • 321 دقیقه مدت کتاب
  • 317 دریافت شده
نویسنده: اسکار وایلد
راوی: محسن بهرامی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«دوریان گری» جوان زیبارویی است که مدل نقاشی «بازیل»، نقاش مشهور، می‌شود، اما دیدن زیبایی بی‌نظیرش در شاهکار هنری بازیل اندوه فانی‌بودن زیبایی و جوانی را به جانش می‌اندازد تا جایی که حاضر می‌شود روحش را به شیطان بفروشد تا جسمش جوان بماند.

درباره‌ی کتاب
«تصویر دوریان گری» رمانی فلسفی است که به وجود و هویت انسان می‌پردازد. «اسکار وایلد» در این کتاب از میزان تأثیر هنر بر انسان می‌گوید. این کتاب زندگی مرد جوان و زیبایی به نام دوریان گری را روایت می‌کند که حاضر می‌شود روح خود را به شیطان بفروشد تا همیشه جوان بماند. در این راه، شخصیت دوریان گری هر روز با سرعت بیشتری به‌‌سوی انحطاط و نابودی می‌رود، تا آن‌جا که از خویشتن خویش فراری شده و هویت حقیقی‌اش را به فراموشی می‌سپارد. تا آنکه روزی دوریان گری از رفتار گذشته‌اش پشیمان می‌شود، اما نمی‌تواند از شخصیت شیطانی خویش دست بکشد.

درباره‌ی نویسنده
اسکار وایلد (Oscar wilde) نویسنده‌ای ایرلندی‌ است که در قرن نوزدهم زندگی می‌کرد. او یکی از نویسندگان نام‌دار جهان است که آثاری در قالب شعر، داستان، رمان و نمایش‌نامه دارد. هرچند در زمان حیاتش طرف‌داران چندانی نداشت. مردم گمان می‎‌کردند نوشته‌هایش پر از ایده‌های شیطانی‌ است. از اسکار وایلد به‌عنوان یکی از برترین نمایش‌نامه‌نویسان تاریخ ادبیات نیز یاد می‌شود. اسکار وایلد کتاب‌های بسیاری نوشته است. یکی از رمان‌های معروف او «تصویر دوریان گری» است. او با نوشتن این رمان و نمایش‌نامه‌ی «اهمیت جدی‌بودن» به شهرت رسید.

*کتاب:
The Picture of Dorian Gray
Originally published: 1890
Author: Oscar Wilde
Genre: Philosophical fiction, decadent literature

*فیلم:
Dorian Gray
Release date: September 9, 2009 (United Kingdom)
Director: Oliver Parker
Story by: Oscar Wilde
Adapted from: The Picture of Dorian Gray

از ایرانصدا بشنوید

«تصویر دوریان گری» مشهورترین اثر «اسکار وایلد» نویسنده‌ی ایرلندی، است. اسکار وایلد در این کتاب فلسفه‌ی زیبایی‌شناختی را به‌خوبی شرح داده است و با خلق شخصیت‌هایی عمیق و فلسفی معنای زیبایی را بیان کرده است. این رمان را نخستین اثر ادبی درباره‌ی زیبایی‌شناسی می‌‌دانند. زیبایی‌شناسی یا زیبایی‌پرستی یک جنبش هنری است که در قرن نوزدهم میلادی به‌ وجود آمد. تمرکز جنبش زیبایی‌شناسی، بررسی زیبایی یک اثر هنری فارغ از جست‌وجوی هرگونه معنای غایی برای آن است. شعار اصلی این جنبش «هنر به [خاطر] هنر بودن» است. تأثیر این جنبش در اروپا به شدت زیاد بود و بهترین نمونه‌های ادبی تأثیرگرفته از این جنبش در ادبیات انگلستان قابل‌مشاهده و بررسی است. اسکار وایلد یکی از پیش‌گامان این جنبش بود و تصویر دوریان گری بهترین نمونه‌ی آن است. این کتاب را بشنوید و از شنیدنش لذت ببرید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • بسیارزیبا و تامل برانگیز است.
  • عجیب خوب بووووووود دمتون گرررررم
  • چقدر خوب که ایران صدا همچین اثر ارزشمندی رو تهیه کرده
  • یکی از بهترین کتاب‌هایی بود که شنیدم. آدم غرق داستان میشه
  • در فضايي سرد و بي‌روح از عشق و دوست داشتن حرف زدن نوبر است والله! کاش گراهام گرين در داستان‌هايش به جاي اين همه حرافي قدري تصوير و عمل نشان مي.داد.
    با احترام داستان اقتباس و تنظیم برای گویا شدن ، شده

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا