منو
امیل و کارآگاهان

امیل و کارآگاهان

  • 5 قطعه
  • 53 دقیقه مدت کتاب
  • 767 دریافت شده
نویسنده: اریش کستنر
راوی: امیرعباس پیام
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«امیل» برای گذراندن تعطیلات با قطار به نزد مادربزرگ و خاله‌اش به برلین می‌رود. او پدرش را از دست داده و زندگی آن‌ها از طریق کار مادرش در یک آرایشگاه زنانه می گذرد.

درباره‌ی کتاب
«امیل و کارآگاهان» از رمان‌های مشهوری است که اریش کستنر، نویسنده‌ی کلاس پرنده و لوته و همتایش، برای نوجوانان نوشته است.
داستان درباره‌ی نوجوانی به نام امیل است که برای تعطیلات به برلین، به خانه‌ی مادربزرگ و خاله‌اش، رفته. او در قطار چنددقیقه‌ای خوابش می‌برد و در همین موقع هم پولش را می‌دزدند. امیل برای پیداکردن پولش درگیر ماجرای هیجان‌‌‌انگیزی می‌شود. او در شهری بزرگ و غریب درگیر تعقیب‌‌وگریز مهیجی می‌شود تا دزد را پیدا کند. خوش‌‌بختانه در این راه با چند نوجوان هم‌سن‌وسال خودش آشنا می‌شود که به او در این راه کمک می‌کنند. امیل و کارآگاهان درباره‌ی مسئولیت‌پذیری بچه‌هایی است که برای یکی از دوستشان مشکلی رخ داده است.

درباره‌ی نویسنده
«امیل اِریش کِستْنِر (به آلمانی: Emil Erich Kästner)» با نام مستعار «ملخیور کورتز (Melchior Kurtz)»، زاده‌ی 13فوریه1899 در درسدن - درگذشته 29 ژوئیه 1974 در مونیخ، نویسنده، شاعر، فیلم‌نامه‌نویس و طنزپرداز آلمانی بود که بیشتر به‌سبب شوخ‌طبعی، اشعار تیزبینانه‌ی اجتماعی و پرداختن به ادبیات کودکان شناخته شده‌ است.
اِریش کستنر پس از گذراندن دوره‌ی تربیت معلم، در سال 1917 و در بحبوحه‌ی جنگ اول جهانی به‌عنوان سرباز به جبهه‌های جنگ فرستاده شد.
در جبهه‌ی جنگ به بیماری قلبی دچار گشت و در حالی که به‌شدت ضعیف و بیمار شده بود به خانه بازگشت. بعد از بازگشت از جبهه‌های جنگ نخست در یک بانک شروع به کار کرد و سپس به تحصیل در رشته‌ی زبان و ادبیات آلمان، تاریخ و فلسفه پرداخت.
از سال 1927 میلادی به‌عنوان نویسنده و خبرنگار مستقل، در شهر برلین اقامت گزید. اولین آثار او نمایش‌نامه‌های انتقادی و سیاسی آمیخته به طنز است. در سال 1931 میلادی با نوشتن رمان «فابیان نیش تیز» قلمش را متوجه فاشیسم کرد. همگام با خلق آثار ادبی و نمایش‌نامه‌هایی مانند مدرسه‌ی دیکتاتورها، با شماری از نشریات در ستون انتقادی و سیاسی و علمی همکاری می‌کرد. از جمله فعالیت‌های کستنر نوشتن فیلم‌نامه‌ها و داستان‌های مهیج برای کودکان بود که جنبه‌ای آموزشی نیز در آن‌ها به چشم می‌خورد. امیل و کارآگاهان معروف‌ترین داستانی است که او به این شیوه نوشته است. این داستان در قالب فیلم و تئاتر نیز نمایش داده شده است.
اریش کستنر با توجه به فعالیت‌های سیاسی‌اش اغلب با نام مستعار نوشته‌هایش را منتشر می‌کرد. با وجود این فاشیست‌ها در سال 1933 آثارش را به آتش کشیدند و از 1942 حقوق و آزادی‌های نویسندگی‌اش را سلب کردند. بعد از جنگ جهانی دوم اریش کستنر سردبیری ستون ادبی- انتقادی نشریه‌ی نویه زایتونگ در مونیخ و مدیریت مجله‌ی نوجوانان پنگوئن را به عهده گرفت. او در سال 1957 میلادی به مقام ریاست انجمن قلم آلمان فدرال رسید و در همین سال جایزه‌ی گئورگ-بوشنر را نیز به دست آورد. کستنر در 29 ژوییه‌ی 1974 در مونیخ درگذشت.

در قسمتی از کتاب آمده:
«در کوپه قطار، امیل، با وسواس مواظب پولی است که همراه دارد، اما در یک لحظه که خوابش می‌برد، پول او را می‌دزدند. امیل برای پیداکردن پولش درگیر ماجرای هیجان‌انگیزی می‌شود تا دزد دستگیر شود، اما چگونه؟»

کتاب:
Emil and the delectives
Erich Kastner


از ایرانصدا بشنوید

داستان «امیل و کارآگاهان» داستان وظیفه‌شناسی تعدادی کودک در برابر مشکل به‌وجودآمده برای یکی از هم‌سن‌وسال‌هایشان است. این داستان ضمن نشان‌دادن هم‌بستگی و اتحاد کودکان برای پیداکردن دزد پول‌های امیل، دنیای بی‌ریا و بی‌غل‌وغش کودکانه را به‌زیبایی به تصویر می‌کشد. موضوع این داستان کلاسیک، موضوع ساده‌ی یک دزدی است، اما در آن ضرورت داشتن برنامه و برنامه‌ریزی برای حل مشکلات یادآوری می‌گردد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • 👏👏👏👏🤘🤘🤘🤘🤘🤘👏👏👏👏🤘🤘🤘👏👏🤘🤘🤘
  • قشنگه مرسي اگه ممکنهکتاب تيستو سبز انگشتي را هم بگذاريد من با اين کتاب خاطرات شيريني در دوران کودکي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان دارم با سپاس فراوان محمد کريمپور
    این کار وجود دارد
  • 👏👏👏

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا