منو
بخت خاک

بخت خاک

  • 10 قطعه
  • 284 دقیقه مدت کتاب
  • 594 دریافت شده
کتاب بخت خاک اثر اسماعیل شفیعی سروستانی تنها یک سفرنامه نیست؛ بلکه حاصل تفکرات و تجربیات زائری است که به سه منطقهٔ حجاز، عراق و سوریه زیارت کرده است و ارتباط این مناطق با یکدیگر را دریافته است.

اسماعیل شفیعی سروستانی در این کتاب، به تک تک خاطرات سفرش از این اماکن مقدس پرداخته است و علاوه بر آن، دیده‌ها و شنیده‌های سفر را با هم در نظر گرفته و در نهایت، علت رفتن به عتبات را ذکر می‌کند.
همچنان در گذرگاه این سفر، سری هم به تاریخ این مناطق می‌زند و از زندگی انسان‌هایی که زائر مزارشان شده است، سخن می‌گوید. بنابراین در این سیر و سفر، به نتیجه‌ای خاص می‌رسد و آن ارتباط خاص این مناطق با هم است که در انتهای کتاب بخت خاک مشخص می‌کند. اینکه ز کجا آمده‌ام، آمدنم بهر چه بود به کجا می‌روم آخر؛ ننمایی وطنم.
جزیره، عراق و شامات اگر چه هر یک مستقل‌اند و از قطعات ریزی تشکیل شده‌اند، امّا در نهایت سه تصویر بزرگ می‌سازند. سه تصویر که خود در مقایسه با تصویر عظیم و طرح کلی خلقت و انگیزه و حکمت آفریدگار برای بودن و زیستن بشر در عرصهٔ خاک خیلی کوچک‌اند. این سه تصویر بزرگ در کنار هم و با هم برای زائری که با آگاهی و معرفت از این سرزمین‌ها می‌گذرد، تصویری عظیم‌تر می‌سازند. تصویری که ارتباط میان همه اجزا، همه تصاویر، همه جایگاه‌های اشخاص و اماکن را در نسبتی تنگاتنگ با هم معنی می‌کند.

از ایرانصدا بشنوید

همچنان در گذرگاه این سفر، سری هم به تاریخ این مناطق می زند و از زندگی انسان هایی که زائر مزارشان شده است، سخن می گوید. بنابراین در این سیر و سفر، به نتیجه ای خاص می رسد و آن ارتباط خاص این مناطق با هم است که در انتهای کتاب مشخص می کند. پیشنهاد می کنم کتاب بخت خاک بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • آثار و قلم استاد شفیعی سروستانی سراسر زیبایی و پند آموزی و به نوعی حلقه ارتباط میان اصل انسانیت و خدامحوری زندگی سالم در جوامع اسلامی است... کار بسیار ارزشمندی بود... خدا قوت به همه دست اندرکاران کتاب گویا و عوامل تهیه این کتاب ارزشمند...
  • من را بردید به سالها پیش زمانی که به سفر حج مشرف شدم.تمام آن مکانها و لحظه به لحظه آن سفر بینظیر برایم تداعی شد.ازهمه عوامل این کتاب زیبا تشکر میکنم .اجرتان با سید الشهدا.
  • عالیه احسنت ودرود بر اقای شفیع سروستانی ،تازه پیداشون کردن زنده باشن درپناه حق
  • عالی بود

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا