منو
گیل مانا

گیل مانا

  • 15 قطعه
  • 422 دقیقه مدت کتاب
  • 1516 دریافت شده
کتاب «گیل مانا» روایت‌گرِ خاطرات سردار «محمدعلی حق‌بین» فرمانده‌ی گردان کمیل در دوران دفاع مقدس است. این کتاب در ده فصل، خاطراتی از آغاز جنگ، فضای ناامن کردستان و مأموریت‌های درون‌مرزی تا پایان جنگ تحمیلی را روایت می‌کند.

سردار «محمدعلی حق‌بین» در سال 1361، در 16سالگی، به‌عنوان امدادگر به عضویت تیپ 25 کربلا درآمد و به‌تدریج نیروی رزمی شد.
در سال 1362 در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نام‌نویسی کرد و با سمتِ فرماندهیِ «تیپ قدس گیلان» در عملیات‌های متعدد پاک‌سازی کردستان و چند مأموریت برون‌مرزی حضور داشت.
از اواخرِ سال 1364 تا ابتدای سال 1367 جانشین فرماندهان گردان کمیل، شهیدان «حسن رضوان‌خواه» و «محمد اصغری‌خواه» بود و پس از شهادت اصغری‌خواه، با حکم فرمانده‌ی لشکر قدس، فرمانده‌‌ی گردان کمیل شد.
وی سپس مسئولیت‌های متعددی داشت. بعد از شروع فعالیت‌های گروه‌های تروریستی تکفیری در سوریه، لشکر قدس گیلان مأموریت یافت تا به مصاف نیروهای تروریست برود. عملیات برجسته‌ی این لشکر در تاریخ 13 بهمن 1394 با نام «نصر2» بود که رزمندگان لشکر، منطقه‌ی شیعه‌نشین «نبل‌الزهرا» را پس از چهار سال محاصره آزاد کردند.
در سال 1398 سردار حق‌بین مفتخر به دریافت نشان «فتح3» شد. او هم‌اکنون مسئول اداره‌ی رزمی‌‌‌-تخصصی معاونت آموزش کل سپاه است.

کتاب «گیل مانا» روایت نبردهای این رزمنده‌ی دفاع مقدس و جبهه‌ی مقاومت است.

از ایرانصدا بشنوید

«گیل‌ مانا» روایت سردار «محمّدعلی حق‌بین» از دوران دفاع مقدّس است. شهید «حاج‌قاسم سلیمانی» از عملیات «نصر2» به فرماندهیِ ایشان در منطقه‌ی «نبل الزهرا» در سوریه، به‌ «فتح خیبر» یاد می‌کرد که منجر به آزادی 53هزار نفر از شیعیان شد. سردار سلیمانی بعد از وقوع این فتح، بر دست محمّدعلی حق‌بین بوسه زد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا