منو
راست پنجگاه (ویژه اربعین)

راست پنجگاه (ویژه اربعین)

  • 8 قطعه
  • 148 دقیقه مدت کتاب
  • 845 دریافت شده
نویسنده: سید محمد مساوات
کارگردان: مکائیل شهرستانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«پیرعطا» خادم و تعزیه‌‌‌خوان «امامزاده علی‌‌‌اکبر(ع)» در آبادیِ «راست‌‌‌پنجگاه» منتظر برگشتن پسرش، حبیب، از جبهه است.

داستان «راست‌‌‌پنجگاه» درباره‌‌ی پیرمردی به نام «پیرعطا» است که در دوران جنگ منتظر بازگشت پسرش از جبهه است تا در محرّم با او تعزیه‌‌ی حضرت علی‌‌‌اکبر(ع) را بخواند، اما خبر می‌‌رسد که پسرش «حبیب» در جبهه به شهادت رسیده است. درنتیجه پیرمرد را مجاب می‌‌کنند که برای شبیه‌‌‌خوانی علی‌‌‌اکبر(ع) از پسر دوست و یار دیرینه‌‌‌اش که شمرخوان است، استفاده کند.
***
«سید محمّد مساوات» (زاده‌‌ی 1362، تهران) نقّاش، نویسنده و کارگردان تئاتر ایرانی و سرپرست «گروه تئاتر رادیکال14» است. او فعّالیت‌های هنری خود را ابتدا از نقاشی آغاز کرد و تا پیش از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی فراوانی شرکت داشت. پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده‌‌ی هنر و معماری در رشته‌‌ی نقاشی، به کارگردانی تئاتر در همان دانشگاه تغییر رشته داد و نمایش‌های متعددی را روی صحنه برد.

****شنونده گرامی، پیشاپیش از کیفیت پایین و اشکالات جزئی برخی از بخش‌های نمایش پوزش می‌طلبیم.****

از ایرانصدا بشنوید

«راست‌‌‌‌پنجگاه» براساس شیوه‌‌ی نمایش‌های ایرانی، به‌‌ویژه تعزیه، به رشته‌‌ی تحریر درآمده است. امیدوارم بشنوید و لذّت ببرید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • قصه خیلی زیبا بود ولی انگار خلاصه شده بود.،، حوادث مهم با یه روایت کوتاه رد میشد و میتونست با نیم ساعت ایم بیشتر جالب تر میشد سعید حسین پور. از تهران
  • من دوست نداشتم
  • داستنش در باره کربلا نبود

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا