display result search
منو
پسر آندرس آپاریسیو

پسر آندرس آپاریسیو

  • 10 قطعه
  • 131 دقیقه مدت کتاب
  • 1984 دریافت شده
نویسنده: کارلوس فوئنتس
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
برنابه و مادرش در حلبی‌آبادی زندگی می‌کنند که با مقوا و ورقه‌های فلزی ساخته شده است. آنها نیز مانند بقیه ساکن حلبی‌آباد، برق را از روی تیرها دزدیده بودند و به مدت 11 سال به همین منوال روزگار می‌گذراندند...

برنابه دقیقا نمی‌داند پدرش چه شده و کجاست؟ اما روزی در مدرسه با پسرکی دعوایش می شود و او می گوید که پدرش آنها را رها کرده است. همین حرف باعث کتک‌کاری بین آنها می‌شود. مادر برنابه تلاش می‌کند او را با آداب اشرافی و ادب و احترام بزرگ کند، اما برنابه با ورود به اجتماع درمی‌یابد که نمی‌تواند با تربیت مادرش زندگی کند و گلیمش را از آب بیرون بکشد...
«کارلوس فوئنتس» نویسنده‌ اهل مکزیک، از مشهورترین و مطرح‌ترین نویسندگان اسپانیولی زبان است و در کنار «گارسیا مارکز»، «خولیو کورتاسار» و «ماریو بارگاس یوسا» از بنیان‌گذاران ادبیات نوین آمریکای لاتین به شمار می‌رود.
فوئنتس در 11 نوامبر 1928 در پاناما متولد شد. پدرش، رافائل فوئنتس بوئتیگر، دیپلماتی مکزیکی بود و به‌همین‌خاطر کارلوس دوران کودکی‌اش را در کشورهای مختلف قاره‌ی آمریکا گذراند. چهارساله بود که پدرش به کار در سفارت مکزیک در ایالات متحده‌ی آمریکا مشغول شد. سال‌های دبستان را در واشنگتن دی‌سی گذراند. در سال‌های زندگی در واشنگتن اوضاع بر وفق مرادش بود تا این‌که در 1938 رئیس‌جمهوری وقت مکزیک، لاسارو کاردناس، دارایی شرکت‌های نفتی خارجی را ملّی کرد و «به ناگهان و به‌گونه‌ای شگفت‌انگیز، من آدم نجس مدرسه شدم.» در 12 سالگی با خانواده‌اش به شیلی منتقل شد و در آن‌جا به دبیرستان رفت. سال‌های اقامتش در شیلی هم‌زمان بود با پیروزی کمونیست‌ها و سوسیالیست‌های شیلی در انتخابات ریاست‌جمهوری و او جنب‌وجوش سیاسی دموکراتیک‌ترین ملت آمریکای جنوبی را به‌ چشم دید و همان‌جا به دیدگاه‌های سوسیالیستی گرایش یافت. در همه سال‌هایی که در دوران کودکی و نوجوانی به‌دور از مکزیک زیست، به خواست پدرش پی‌گیر فرهنگ و تمدن مکزیک بود: «پدرم مرا وامی‌داشت که تاریخ مکزیک را بخوانم و از نام‌ها و رؤیاها و شکست‌های مکزیک سر دربیاورم. آن‌روزها فکر می‌کردم مکزیک کشوری نابوده است که پدرم از خود درآورده تا خوراکی دیگر برای تخیل کودکانه‌ی من فراهم کند.» و وقتی در 16 سالگی برای نخستین‌بار به مکزیک رفت که در آن‌جا ماندگار شود، هویت و زبان خود را جست‌وجو کرد.
کتاب «آب سوخته» از مجموعه داستان‌های کوتاه‌ نوشته شده توسط کارلوس فوئنتس، از مطرح‌ترین نویسندگان تاریخ مکزیک است. فوئنتس از همان ابتدای فعالیت سعی در به نمایش گذاشتن رابطه بین سنت‌های مردم و ادبیات شفاهی داشت. وی هم در زمینه رمان‌نویسی موفق ظاهر شده است و هم در زمینه نوشتن داستان کوتاه. درواقع داستان‌های کوتاه او که در یک جلد کتاب ارائه می‌شوند، به گونه‌ای با یکدیگر هم‌بستگی دارند که می‌توان کتاب را در قالب یک رمان خواند.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب «پسر آندرس آپاریسیو» را به کسانی که علاقمند داستان های آمریکای لاتین و فضای اجتماعی و مردم این نقطه از دنیا هستند پیشنهاد می کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا