منو
در انتظار بربرها

در انتظار بربرها

  • 7 قطعه
  • 194 دقیقه مدت کتاب
  • 2282 دریافت شده
نویسنده: ج. م. کوتسی
راوی: کرامت رودساز
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
در این کتاب، قهرمان داستان فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر می‌گذارد و به علّت ناتوانی‌اش برای تغییر شرایط، دچار نومیدی می‌گردد. سرانجام او موفق می‌شود دوباره جایگاه خود را به دست آورد و آرامش و صلح را به شهرش برگرداند.

درباره‌ی کتاب:
رمان «در انتظار بربرها» به روان انسان می‌پردازد و از عوالم روحی یک امپراتور سخن به میان می‌آورد. کسی که همواره توهم و ترس حمله‌ی دشمن را در سر می‌پروراند. پیش‌‌گیری از حمله‌ی دشمنی که هرگز قصد تجاوز به خاک آن‌ها را ندارد، زندگی یک شهر و مردمانش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شهری که شهردار باسابقه‌اش برای سالیان طولانی آن را در صلح و آرامش نگه داشته است. اما هنگامی که زمزمه‌ی حمله‌ی بربرها به گوش امپراتوری می‌رسد، نیروهایی را برای فهمیدن حقیقت و پیش‌‌گیری از حمله‌ی احتمالی، به شهر اعزام می‌کند. نیرویی که هرگز با بربری مواجه نمی‌شود و بدون وقوع جنگ شکست می‌خورد و از بین می‌رود.
در این رمان، شهردار بارها تلاش می‌کند مردم و نیروی نظامی را از واقعیت موجود مطلع سازد، اما گوش کسی بدهکار نیست و هر کس خودش را مُحق می‌داند.

درباره‌ی نویسنده:
«ج. م. کوتسی» (J. M. Coetzee) در سال 1940 در کیپ تاون آفریقای جنوبی به دنیا آمد. ابتدا در آفریقا و سپس در آمریکا تحصیل کرد. نخستین اثر داستانی این نویسنده «سرزمین‌های شفق» نام دارد و پس از آن «در قلب کشور» را نوشت که برنده‌ی جایزه‌ی ادبی آفریقای جنوبی شد.
جی. م. کوتسی با نوشتن رمان «در انتظار بربرها» توانست جوایزی از قبیل یادبود جفری فیبر، جایزه‌ی یادبود بوکر و پری‌ اترانژه فمینا را بگیرد. بعد از این کتاب رمان‌های «زندگی و روزگار مایکل ک»، «دشمن»، «عصر آهن»، «ارباب پترزبورگ» و «رسوایی» را نوشت. او برای هر کدام از این آثار نیز جوایز معتبری را دریافت کرد.
ج. م. کوتسی جایزه‌ی ادبی نوبل را به دلیل تواناییش در به تصویر کشیدن درگیری‌ها، نثر استادانه، خصلت اخلاقی آثار، دیالوگ‌های قوی و تحلیل درخشانش از شخصیت‌ها، به دست آورد.

کتاب:
Waiting for the Barbarians
Originally published: 1980
Author: J. M. Coetzee

از ایرانصدا بشنوید

«کوتسی» در این کتاب پنجره‌‌‌ای دیگر به روان انسان می‌‌‌گشاید و به گونه‌‌‌ای، عوالم روحیِ یک مقام رسمی را که در یک امپراتوریِ خیالی با انجام وظایفی بی‌‌‌رحمانه مواجه است، توصیف می‌‌‌کند. داستان او توصیف سرشت فریب‌‌کارانه و طمع‌‌‌کارانه‌‌ی جنگی است (علیه بربرها) که درواقع کسی جز بومیان ساکن اطراف نیستند. این اثر نشان می‌‌‌دهد که آدمیان، آن‌‌‌گاه که قدرتش را داشته باشند، در رسیدن به آنچه برحق و درست می‌‌‌دانند، تا چه اندازه آماده‌‌ی ستم بر دیگر انسان‌‌‌هایند. توانایی کوتزی در وصف ژرف‌‌‌نگرانه‌‌ی نومیدی و درماندگی قهرمان داستان در مواجهه با شرایطی است که توان تغییر یا تعدیل آن را در خود نمی‌‌‌‌یابد. این کتاب صوتی را بشنوید و از این اثر زیبا لذت ببرید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا