منو
مانولیتو در سفر

مانولیتو در سفر

  • 6 قطعه
  • 90 دقیقه مدت کتاب
  • 1700 دریافت شده
نمی‎‌د‌ونم از کجا شروع کنم. بابابزرگ می‌گه از همون جایی شروع کنم که مامان و بابا درباره‌‌‎ی مسافرت حرف زدن. منم به حرف بابابزرگ گوش می‎‌‌کنم. آخه صدبار داستان رو براش تعریف کردم و بازم دوست داره ماجرا رو بشنوه.

درباره‌ی کتاب:
«مانولیتو» شخصیت اصلی و راوی مجموعه داستان‌‌‎های «مانولیتو پسربچه‌‌‌‎ای بانمک و پرحرف» است. نویسنده با استفاده از راوی اول‌‌‌شخص، ایجاد لحن خاص در داستان و ارائه‎‌ی رفتارهای صادقانه و واقعی سبب شده است تا مخاطب صمیمیت بیشتری با شخصیت اصلی پیدا کند.
مانولیتو را می‌‌توان از آن‌‌‌دسته بچه‌‌هایی دانست که فرصت و مجالی برای عرض‌‌‌اندام دارند. بچه‌‌‎هایی که مجال اظهارنظر دارند و می‌‌‌‎توانند به‌‌راحتی مخالفت کنند و حرف خودشان را راحت بزنند. می‌‌‎توانند بچگی کنند و همه‌‌ی شیطنت‌‌های دنیا را داشته باشند، حتی اگر پس‌‌گردنی بخورند.
مانولیتو برای خودش نظریه‌‌پرداز دقیقی است که در خیال و رویا آینده‌‌‎ی بعضی از دوستانش را حدس می‌‌‌زند و گاهی هم نظرات جالبی ارائه می‌‌‌‎دهد.
درحقیقت باید مانولیتو را شخصیتی از جامعه‌‌‎ی امروز دانست. البته با اینکه او در یک کشور اروپایی (اسپانیا) زندگی می‏‌‌‌کند، اما شرایط اقتصادی خانواده و محله‌‌ای که در آن زندگی می‌‌‏کنند، باعث می‌‌‎شود موقعیت او خیلی از آدم‌‌‌های معمولی فاصله نداشته باشد. آدم‎‌‌‌هایی که می‌‌‎توانند در هر جای این دنیا باشند و همین باعث می‌‌‎شود فاصله‌‌ی داستان با مخاطب، علاوه بر نوع روایت، بر اساس موقعیت و مکان کمتر شود.
از طرف دیگر، دقت نویسنده در انتخاب این شخصیت به عنوان محوری که همه‌‌‌ی وقایع حول او و از زبان او شکل می‌‌‌گیرد، به همراه مخاطب قرارگرفتن خواننده، کودکی همه‌‌‎ی ما را مخاطب قرار داده است.
در این مجموعه‌‌ی هفت‌‌جلدی با پند و اندرز روبه‌‌‎رو نیستیم، اما نگاه روان‌‌‌شناسانه‌‌ی نویسنده در کنار نگاه واقع‎‌‌‌بینانه‌‌ی مانولیتو، همراه با چاشنی طنز و رفتارهای شیطنت‌‌‌آمیز کودکانه، به‌‌‌عنوان انسان‌‌‌های واقعی، نه موجوداتی منزه و به‌‌دور از خطا، به باورپذیری و تلطیف واقعیت‌‌‌‌ها کمک می کند.
اگرچه می‌‌‎توان مانولیتو را نمونه‌‎ی کامل‌‌‌شده‌‌ی مجموعه‌‌‏های «نیکولا»، «رامونا»، «هنری وروجک» و «جودی دمدمی» و ... دانست، اما در اینجا فردیت مانولیتو مدّ نظر است و درحقیقت اتفاق‌های مختلف در قالب داستان‌‌های کوتاه، ساختار یک زندگی را از دید یک کودک روایت می‌‌‎کند. روایتی که سه نسل را دربرمی‌‌‌گیرد: پدربزرگ، والدین و مانولیتو. مانولیتو راوی ماجراهایی است که بر این سه نسل می‌‌‌گذرد و به گونه‌‌ای تقابل نسل‌‎ها و نقاط اشتراک و افتراق آنها را در نظر می‌‎گیرد و در کنار آن، به ارائه‌‌ی تیپ‌‌های خاصی از جمله ییهارد، پدربزرگ، دایی و ... می‌‌‌پردازد که بلافاصله این امکان را پدید می‌‌‌آورد که خواننده بتواند معادل‌‌‌‌سازی کند.
در جلد پنجم، مانولیتو با پدرش به سفر می‌‌‌‎رود و با زندگی راننده کامیون‌‌‏ها آشنا می‌‎شود. او در این سفر تجربیات جالبی کسب می‎‌‌کند و ماجراهای بامزه‎‌‌ای خلق می‌‌‎کند.

درباره‌‌‌ی نویسنده:
ریویو مانولیتو (جلد پنجم- مانولیتو در سفر)
الویرا لیندو (Elvira Lindo) در شهر کادیس اسپانیا در سال 1962 به دنیا آمد و از 12 سالگی در مادرید ساکن است. او از راه نویسندگی زندگی‌‌اش را می‌‌گذراند و در کنار آن، برای رادیو و تلویزیون گویندگی می‌‌‌کند. وی فیلم‌‌نامه و نمایش‌‌‌نامه هم می‌‌نویسد.
او می‌‌گوید: «مانولیتو یک زندگی‌‌نامه‌‌ی عجیب از خودم است. البته وضع مالی پدر و مادر من از خانواده‌‌ی مانولیتو بهتر بود. من پسر نیستم و فرزند اوّل خانواده هم نیستم. هرگز هم عینک به چشم نزده‌ام. با این حال، در میان افرادی که می‌‌شناسم، کسی که از همه بیشتر به مانولیتو شبیه است، خودم هستم.»
مانولیتو اولین‌‌بار در رادیو خلق شد. این مجموعه در سال 1987 برای نخستین‌‌بار در رادیو اسپانیا اجرا شد و با استقبال مردم همراه بود. پس از آن، نویسنده تصمیم گرفت این داستان‌‌‎ها را در قالب مجموعه منتشر کند، البته از این مجموعه فیلمی نیز تهیه شده است که نویسنده‌‌ی فیلم‌‌‌نامه آن نیز «الویرا لیندو» است.
الویرا لیندو نویسنده‌ی موفقی است. او در سال 1998 جایزه‌ی ملّی ادبیات کودک و نوجوان را برای یکی از قسمت‌های مانولیتو از آن خود کرد.
قسمت‌های دیگر مجموعه‌‌ی مانولیتو با نام‌های «من و جونور»، «تعطیلات خوش بگذرد، مانولیتو!»، «کریسمسِ مانولیتو»، «رازهای مانولیتو»، «مانولیتو به سفر می‌رود» و «سوپر مانولیتو» به فارسی ترجمه‌ شده‌اند.
«امیلیو اوربه رواگا» برای کتاب مانولیتو تصویرهای جالبی را کشیده که به جذابیت کتاب افزوده است. او یکی از برجسته‌ترین هنرمندان بین‌المللی اسپانیاست که جایزه‌ی ملّی تصویرگری را از اسپانیا دریافت کرده و برای بسیاری از کتاب‌ها تصویرگری کرده است.
مجموعه کتاب‌های مانولیتو بسیار پرطرفدار و دل‌نشین است و توجه سینماگران را نیز به خود جلب کرده‌ است. «میگل آلبالادخو»، کارگردان اهل اسپانیا، اولین اقتباس سینمایی را براساس آثار الویرا لیندو انجام داد. «میگل آلبالادخو» در سال 1999 براساس داستان مانولیتو فیلم سینمایی در ژانر کمدی و خانوادگی ساخت که در سال 2000 موفق به دریافت جایزه‌‌ی فیلم بلند جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم برلین شد. همچنین در همان سال این فیلم نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین فیلم اقتباسی از جشنواره‌ی نویسندگان اسپانیا شد.
براساس کتاب‌های مانولیتو یک مجموعه تلویزیونی نیز در سال 2004 به کارگردانی «آنتونیو مرسرو» ساخته شد.
*کتاب:
Manolito Gafotas (1994)(به انگلیسی Manolito Four-Eyes)
فیلم:
Manolito Four–Eyes(1999)

از ایرانصدا بشنوید

نویسنده با دقت بسیار و به‌‌‌کارگیری ابزار مناسب توانسته است شخصیتی را خلق کند که کودکیِ خواننده‌‌ی بزرگ‌‌سال را زنده کند و در کنار آن، هم‌‌ذات‌‎پنداریِ بچه‌‌‌های هم سن‌‌و‌سال مانولیتو را برانگیزد. این مجموعه دربردارنده‌‌ی داستان‌‌‎هایی در قالب طنز است که درحقیقت تخیّل و رؤیا را به واکنشی در برابر دنیای مدرن بدل کرده است، تخیّلی خلاق و درآمیخته با مضامین اجتماعی که گاه نظام آموزشی، اعتراض‌‌های سیاسی و مناسبات و رسوم اجتماعی را با نگاه مانولیتو زیر سؤال می‌‌‌برد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا