منو
دربی های مهم جهان

دربی های مهم جهان

  • 8 قطعه
  • 178 دقیقه مدت کتاب
  • 1200 دریافت شده
نویسنده: مهناز یارمحمدی
کارگردان: رضا عمرانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
در نقاط گوناگون جهان، دربی‌‌های متعددی برگزار شده است. در این کتاب گویا شش دربی مهم و رویدادهای پیرامون آن را در قالب نمایش خواهید شنید.

دربی‌‌‌های مهم جهان شامل شش داستان درباره‌‌ی شش دربی مهم دنیاست.
قسمت اول درباره‌‌ی دربیِ مهم «لیورپول و منچستر» و درگیری هواداران این دو تیم است که نفرتی عجیب از یکدیگر دارند.
در قسمت دوم، یک معلّم تاریخ در کلاسِ درس، دربیِ «ال کلاسیکو» را شرح می‌‌دهد. او شکل‌‌‌گیری رسمی لیگ اسپانیا و رویارویی دو تیم معروف «بارسلونا» و «رئال مادرید» (از سال 1929میلادی) و رفتارهای طرف‌‌‌داران و جنگ‌‌های داخلی این کشور را بررسی می‌کند.
سومین قسمت به نام «دلامادونیا» درباره‌‌ی حساب‌‌داری به نام «روبرتو» است که با همکار خود «فلاویو» بر سر طرف‌داری از تیم محبوبشان بحث و جدل دارند. البته این دعواهای لفظی، پس از مرگ هواداران اینتر و هواداران میلان (در 17 سال پیش) سبب شده است که این خشونت‌ها کاسته شود و هواداران فقط پسرعموهای دعوایی یکدیگر باشند.
چهارمین قسمت، به نام «دربی بین قاره‌‌ای» درباره‌‌ی دربی کشور ترکیه است. پزشکی که یک هوادار متعصب است، در درگیری‌‌‌های هواداران «گالاتاسرای» و «فنر باغچه» دستگیر می‌‌‌شود و عکس خبرنگاران از دستگیرشدگان، باعث لورفتن این پزشک می‌‌‌شود و زندگی خانوادگی او را تحت‌‌الشعاع قرار می‌‌‌دهد.
در قسمت پنجم با نام «مشارکت قدیمی» به موضوع همکاریِ دو تیم «گلاسکو رنجرز» و «سلتیک» به‌‌مدّت پنج سال اشاره دارد که به‌‌تدریج از شکل مشارکت، به رقابتی تنگاتنگ درآمده و باعث درگیری بین هواداران آنها شده است.
آخرین بخش، از کافه‌‌‌ای آغاز می‌‌‌شود که در آن، برنامه‌‌‌ای رادیویی درباره‌‌ی غذاهای موردعلاقه‌‌ی ورزشکاران درحال پخش است. ولی این برنامه به ماجرای دردناکی در فوتبال اختصاص دارد که در دربی بین گرگ‌‌ها و عقاب‌‌ها رخ داده است... .

از ایرانصدا بشنوید

فوتبال و برگزاری بازی‌‌‌های دربی، یکی از مهم‌‌ترین رویدادهای ورزشی است که در هر کشوری رخ می‌‌‌‌دهد. پیشنهاد می‌‌‌‌کنیم این داستان نمایشی را درباره‌‌ی دربی‌‌‌های مهم جهان، بشنوید و لذت ببرید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا