display result search
منو
صعود

صعود

  • 7 قطعه
  • 155 دقیقه مدت کتاب
  • 1475 دریافت شده
نویسنده: یرژی کازینسکی
کارگردان: ژاله علو
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
داستان درباره شانسی، باغبانی بی‌هویت است که هرگز پایش را از خانه‌ای که در آن باغبانی می‌کرده، بیرون نگذاشته است و دنیای خارج برای او تنها از دریچه تلویزیون معنا دارد. بعد از مرگ صاحبخانه، شانس به اجبار از خانه بیرون می‌رود....

داستان صعود درباره مردی به نام «شانسی»، باغبانی بدون هویت و شناسایی است که هرگز پایش را از خانه‌ای که در آن باغبانی می‌کرده بیرون نگذاشته است و دنیای خارج برای او تنها از دریچه تلویزیون معنا دارد. بعد از مرگ صاحبخانه، شانسی به اجبار از خانه بیرون می‌رود و طی حوادثی متوالی تا حوادث ریاست جمهوری آمریکا پیش می‌رود.

************
یرژی نیکودم کوشینسکی (یرژی کازینسکی)، (زادهٔ 14 ژوئن 1933 در لودز، لهستان، درگذشتهٔ 3 مه 1991 در نیویورک، آمریکا) داستان‌نویس لهستانی-آمریکایی یهودی تبار است که همهٔ آثارش را به زبان انگلیسی نوشته‌است. رمان‌های پرنده رنگین، عروج و گام‌ها مهم‌ترین آثار اوست. بر اساس رمان حضور فیلمی به همین نام ساخته شده‌است.
کوشینسکی در 6 سالگی در آغاز جنگ جهانی دوم از خانواده‌اش جدا شد و در لهستان و روسیه آواره شد. او لال شده‌بود و تا سال 1947 قادر به حرف زدن نبود. از 1950 تا 1955 در دانشگاه لودز تحصیل کرد و در دو رشته تاریخ و علوم سیاسی مدرک لیسانس گرفت. سپس دو سال در آکادمی علوم لهستان تدریس کرد و در 1957 راهی ایالات متحده شد، در نیویورک اقامت گزید و در دانشگاه کلمبیا تحصیل کرد و مدتی در دانشگاه‌های پرینستون و ییل تدریس می‌کرد. در این دوران دو کتاب با نام مستعار ژوزف نوواک منتشر کرد.
کوشینسکی در سال 1965 با انتشار کتاب پرنده رنگارنگ (The Painted Bird) که تجربیات وحشتناک کودکی خود در جریان جنگ جهانی را به تصویر می‌کشید به شهرت رسید. اثر بعدی او به نام گام‌ها (1969)، مجموعه‌ای از چند داستان کوتاه، برنده جایزه ملی کتاب آمریکا شد. هر دو کتاب در مدت کوتاهی به بیش از 30 زبان ترجمه شدند. کتاب عروج یا حضور (Being There) که در سال 1971 نوشت و در سال 1979 فیلم موفقی از روی آن ساخته شد دیگر اثر مشهور او بود. حضور زندگی باغبانی چهل ساله را نقل می‌کرد که هیچگاه از خانه خارج نشده و تنها منبع اطلاعاتی او از دنیا تلویزیون بوده‌است.
*****
عروج یا حضور یا بودن (به انگلیسی: Being There) رمانی از یرژی کوشینسکی است که فیلم حضور بر پایهٔ آن ساخته شده‌است. محمد قاضی و غلامحسین میرزاصالح این رمان را با عنوان «عروج»؛ ساناز صحتی و شهناز انوشیروانی با عنوان «حضور» و مهسا ملک مرزبان با عنوان «بودن» به فارسی ترجمه کرده‌اند.
- حضور، ساناز صحتی، تهران: نشر نو، 1362
- عروج، محمد قاضی و غلامحسین میرزاصالح، تهران: انتشارات نیلوفر، 1363
- حضور، شهناز انوشیروانی، تهران: انتشارات محیط، 1374
- بودن، مهسا ملک‌مرزبان، تهران: نشر آموت.

از ایرانصدا بشنوید

بسیار شنیدنی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

تصاویر

کتاب گویا