منو
پیر هدایت

پیر هدایت

  • 14 قطعه
  • 234 دقیقه مدت کتاب
  • 635 دریافت شده
نویسنده:
کارگردان: فریدون محرابی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
سید ابوالحسن پدر بزرگوار آیت الله سید محمود طالقانی وصیت می‌کند در عتبات به خاک سپرده شود این درخواست با مخالفت دستگاه روبرو می‌شود اما با یک حادثه پیکر به کربلا رسیده و در آنجا دفن می‌شود.

شب نوزدهم شهریور سال 1358 سید محمود طالقانی در خانه ولی الله چهپور در بستر بیماری افتاد بیماری و تنگی نفس او شدت می‌گیرد و او در این شرایط وقایع مهم زندگی خود را به یاد میآورد و برای ولی الله چهپور تعریف می‌کند تولد سید مصادف با پانزده اسفند 1289 شمسی در روستای گیلیرد در توابع طالقان اتفاق افتاد روز تولد سید محمود به دلیلد بارش برف شدید راه‌های ارتباطی گیلیرد بسته شده و سید ابوالحسن پدر سید محمود با مشقت فراوان توانست برای همسرش قابله پیدا کند تا فرزندش سید محمود را به دنیا بیاورد سید در گیلیرد شروع به شد و نمو می‌کند تا زمانی که به دوره نوجوانی می‌رسد و با تصمیم پدر و برای تحصیلات عالیه مجبور به ترک روستا شده و به تهران نقل مکان می‌کنند در تهران سید محمود به یادگیری علم اخلاق می‌کند و پدر نیز او را با زندگی در شهر آشنا می‌نماید و در کنار این موضوعات پدر او را با زندگی مبارزاتی نیز آشنا می‌نماید و از همان بدو کودکی و نوجوانی سید محمود با مبارزه انس می‌گیرد شبی از شب‌هایی که پدر و همرزمانش در خانه سید ابوالحسن جلسه مبارزاتی برقرار کرده اند پدر محمود را به عنوان نگهبان قرار می‌دهد تا به محض یورش مأموران دستگاه به سمت خانه محمود پدر را آگاه نماید و این اولین پیشینه مبارزاتی سید محمود طالقانی محسوب می‌شود از این زمان به بعد مبارزات آیت الله طالقانی تا پایان عمر حتی در زندان نیز ادامه می‌‌یابد.

از ایرانصدا بشنوید

محمود طالقانی چند بار به علت فعالیت‌های سیاسی، توسط حکومت پهلوی به زندان رفت و یک بار نیز تبعید شد. وی در تشکیل سازمان مجاهدین خلق ایران نقش بسیار مؤثری داشت و با بنیان‌گذاران آن سازمان به ویژه محمد حنیف‌نژاد بسیار نزدیک و هم‌فکر بود.[4] اما با کسانی که تحت عنوان سازمان پیکار در سال 1354 از سازمان مجاهدین منشعب شدند، سخت مخالفت کرد. طالقانی از رهبران انقلاب 1357 ایران بود و پس از ترور مرتضی مطهری، ریاست شورای انقلاب را بر عهده گرفت. طالقانی در اواخر عمرش از طرف روح‌الله خمینی به عنوان امام جمعه تهران معرفی شد. پس از آن نیز وارد مجلس خبرگان قانون اساسی شد و یک ماه بعد به طرز مشکوکی درگذشت.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا