منو
زنده باد مرگ

زنده باد مرگ

  • 11 قطعه
  • 314 دقیقه مدت کتاب
  • 1163 دریافت شده
نویسنده: ناصر ایرانی
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
این داستان روایتی است نقّادانه از جریان روشن‌فکریِ اواخر عصر پهلوی که نویسنده با توجه به شرایط زمانی، مکانی، طبقاتی و عقیدتی خود آن را نوشته است.

اواخر سلطنت رژیم پهلوی است. ساواک به سراغ «محمّد زمانی» می‌رود؛ نویسنده‌ای که مدّتی به علّت نوشته‌هایش در زندان بوده است و از او می‌خواهد که مخفی‌گاه یکی از دوستان انقلابی‌اش به نام «ابراهیمی» را پیدا کند.
ساواک او را تهدید می‌کند که چنانچه راضی به همکاری نشود، گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش را که محمّد در شرایط بحرانی به آن تن داده و در آن اظهار پشیمانی کرده است، نمایش دهد.

*درباره‌ی نویسنده:
«ناصر ایرانی» با نام کامل «ناصر نظیف‌‌پور ایرانی» (زادهٔ 7 مرداد 1316 در تهران – درگذشتهٔ 2 آبان 1397 در تهران) نویسنده، مترجم و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی بود.
او در محله سنگلج تهران متولد شد. پدرش بنک‌­دار بود. بنابه گفته‌ی خود او در آغاز 14 سالگی در تابستان 1330 عضو سازمان جوانان حزب توده ایران شد و در آغاز 18 سالگی در تابستان 1334 از آن سازمان کناره گرفت.
انتقادهای او به حزب توده به سه دلیل بود: اینکه اعضا طبق اصول حزب نمی‌زیستند. اینکه حزب از دکتر مصدق حمایت نمی‌کرد و اینکه حزب، استالین را بت‌وار می‌پرستید.
او دانشجوی مدیریت بازرگانی بود و در کارمند بانک بازرگانی بود، اما به سببِ ناسازگاری این رشته و شغل با روحیاتش هر دو را رها کرد. وی رئیس انتشارات سازمان حفاظت از محیط‌‌‌ زیست و سردبیر مجله شکار و طبیعت نیز بود.
آثار ناصر ایرانی عموماً سیاسی بودند. او در دوران محمدرضا پهلوی ممنوع‌القلم شد و چهار بار به زندان افتاد. در سال 1353 به انگلستان رفت و در کالج پرینستون ادبیات انگلیسی خواند، اما تحصیل را برای مشاهده نزدیک انقلاب ایران باز هم رها کرد.
ناصر ایرانی در دوران جنگ ایران و عراق به درخواست خودش برای نوشتن داستان و رمان به جبهه رفت. او با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دفتر نشر فرهنگ اسلامی همکاری می‌کرد.
در دهه 70 هجری شمسی در نشریاتی مانند «کیان» و روزنامه‌ی «جامعه» مطلب می‌نویسد. پس از این دوره تا زمان مرگش وارد یک انزوای طولانی شد.
ایرانی، کتاب خاطرات خود را در سال 1386 نوشت، ولی تاکنون چاپ نشده‌ است. علاوه بر این کتاب، او هزاران صفحه آثار منتشرنشده دارد که شامل چندین رمان، نمایش‌نامه و داستان کوتاه است.
وی شب 2 آبان 1397 در 81 سالگی و پس تحمل مدت‌ها بیماری درگذشت. وی وصیت کرده بود که جنازه‌اش را برای پژوهش علمی به دانشگاه تهران بدهند.

* آثار:

نمایش‌نامه‌ها
بین سال‌های 1348 تا 1356، ناصر ایرانی 10 نمایش‌نامه نوشته است که برخی از آنها عبارت‌اند از: قتل، در پایان، حفره، ما را مس کنید (شامل دو نمایش‌نامه‌ی «ما را مس کنید» و «ماه عسل»)، سه نمایش‌نامه‌ی کسالت‌آور (شامل گناه کبیره‌ی انسی، آن روز گرم دراز، صحنه تاریک می‌شود)، مرده‌ها را اگر چال نکنید، زشت‌ترین نمایش روی زمین.

کتاب‌ها
اعترافات گرگ تنها؛ زندگی‌نامه (1386) / سختون؛ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (1358) / نورآباد، دهکدهٔ من؛ دفتر نشر فرهنگ اسلامی (1367) / عروج؛ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (1363) / فیل در خانه‌ی تاریک؛ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (1366) / آخرین لولو؛ برگردان-دفتر نشر فرهنگ اسلامی (1370) / آیا در سیاره‌های دیگر حیات وجود دارد؛ ویراستار-دفتر نشر فرهنگ اسلامی (1372) / آیا ستاره‌های دنباله‌دار دایناسورها را کشته‌اند؛ ویراستار-دفتر نشر فرهنگ اسلامی (1372) / آشغال‌دانی فضایی؛ ویراستار-دفتر نشر فرهنگ اسلامی (1373) / آهن‌رباها: 8 آزمایش علمی؛ برگردان-دفتر نشر فرهنگ اسلامی (1376) / آخرین دودو؛ برگردان-دفتر نشر فرهنگ اسلامی (1377) / پاداش کلوخ‌انداز؛ با نام دیگر: گزارش ایرانی چهل و چهار قصه ایرانی برای قصه دوستان نه تا نودساله - نشر معین (1394) / داستان، تعاریف، ابزار و عناصر (درباره‌ نقد، فنون و شیوه‌های داستان و رمان نویسی) / هنر رمان (درباره‌ نقد، فنون و شیوه‌های داستان و رمان نویسی) / ماهی زنده در تابه/ بهار می‌آید/ مردی که دمرو می‌خوابید/ قانون شب / قصه‌ی کوتاه مصور برای عبرت کودکان/ و...

از ایرانصدا بشنوید

این رمان در ذیل موضوع ادبیات انقلاب اسلامی، کتاب تأثیرگذار و مهمی است. آن‌چنان که رهبر معظم انقلاب در زمان ریاست جمهوری‌شان مطالعه کتاب «زنده‌باد مرگ» را توصیه کرده بودند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کیومرث کنعانی داستان بسیار جذاب گیرا و شنیدنی بود با تشکر از دست‌اندرکارن کتاب گویا
  • داستان خوب و شنیدنی بود. تشکر فراوان.

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا