منو
وصیت نامه فرانسوی

وصیت نامه فرانسوی

  • 12 قطعه
  • 555 دقیقه مدت کتاب
  • 1852 دریافت شده
نویسنده: آندره مکین
راوی: فریبا طاهری
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
هر تابستان، آندره‌ی جوان به دیدار مادربزرگ عزیزش، شارلوت لمونیه، می‌رود. مادربزرگ در دهکده‌ای مشرف به جلگه‌های وسیع روسیه زندگی می‌کند. او با داستان‌هایی شگفت‌انگیز، نوه‌اش و دیگر بچه‌های دهکده را مسحور کرده است.

خلاصه‌ای از کتاب
مادربزرگ در دهکده‌ای مشرف به جلگه‌های وسیع روسیه زندگی می‌کند و با داستان‌هایی شگفت‌انگیز، نوه‌اش و دیگر بچه‌های دهکده را مسحور کرده است: تماشا کردن پروست (نویسنده‌ی شهیر فرانسوی) درحال بازی تنیس، بازدید «تزار نیکولاس دوم» از پاریس و مرگ «فلیکس فوره» (رئیس جمهور فرانسه) در آغوش همسرش، بخشی از این خاطرات است.
اما آندره از مادربزرگ مرموزش درباره‌ی روسیه هم چیزهای زیادی می‌آموزد: کشور قحطی‌ها و مصیبت‌ها، نابرابری‌های بی‌رحمانه و آشوب‌های پایان‌ناپذیر جنگ.
او با شیفتگی، تاروپود قصه‌ها را با دنیای رازآلود خاطرات و آرزوهایش گره می‌زند. مادربزرگ، برای آندره تصویری شفاف و زنده از فرانسه‌ی دوران کودکی‌اش خلق می کند؛ سرزمینی رویایی که بسیار دل‌پذیرتر، امن‌تر و هیجان‌انگیزتر از روسیه‌ی دهه ی 70 و 80 است. او که در این تصورات غوطه‌ور شده است، در کشور خود به یک بیگانه و درنهایت به گردش‌گری خستگی‌ناپذیر در سراسر اروپا تبدیل می‌شود.


درباره‌ی نویسنده
«آندره مکین»، نویسنده‌ی فرانسوی روسی‌تبار و برنده‌ی جایزه‌ی گنکور 1995 است.
آندره در سال 1957 در «کرانسویارسک» سیبری زاده شد. اولین قصه‌های دوران کودکی‌اش را از جدّ مادری‌اش به زبان فرانسه شنید و همین امر، بی‌گمان، باعث دل‌بستگی و شیفتگی فراوان او به زندگی در فرانسه شد.
در بدو ورود به فرانسه، در سال 1987، کتاب‌های «دختر یک قهرمان اتحاد جماهیر شوروی» و «اعترافات یک پرچمدار شکست‌خورده» را برای مؤسسات انتشاراتی فرانسوی فرستاد و آنها نیز هر بار، بدون اینکه کتاب را بخوانند، به او برگرداندند.
مکین درابتدا تصمیم گرفت آثارش را با نام‌های مستعار و در قالب ادبیات ترجمه‌شده‌ی روسی به فرانسه برای ناشران بفرستد. او حتی مجبور شد «اعترافات یک پرچمدار شکست‌خورده» را به زبان روسی بنویسد و نسخه‌ی اصلی را با نام مترجمی که وجود خارجی نداشت، ارائه دهد. به این ترتیب اولین کتابش به چاپ رسید.
مکین با کتاب «به یاد رودخانه عشق» از گم‌نامی خارج شد و سرانجام کتاب «وصیت‌نامه فرانسوی» بود که برای این نویسنده‌ی روس (که به خود لقب «نویسنده منحوس» داده‌ است) جایزه‌ی گنکور و جایزه‌ی مدیسی را به ارمغان آورد.


*عهد فرانسه رمانی است با الهام از زندگی نامه نویسی توسط آندره ماکین ، که در 6 سپتامبر 1995 در مرکور فرانسه منتشر شد و در همان سال جایزه گنکورت ، جایزه گنکور برای دانش آموزان دبیرستان و جایزه Médicis را دریافت کرد.
رمان وصیت نامه ی فرانسوی، کتابی حماسی آکنده از شور، اشتیاق، درد و رنج است و در همه ی ابعاد، بسیار دل فریب جلوه می کند.
* وصیت‌نامه فرانسوی، نویسنده: آندره مکین، مترجم: ساسان تبسمی، نشر ثالث.

*کتاب:
Le Testament français(1995)

از ایرانصدا بشنوید

«وصیت‌نامه فرانسوی» به‌نوعی شرح زندگی خود «آندره مکین» است؛ شرحی که البته حالت زندگی‌نامه ندارد، بلکه بیشتر در باب یادآوری خاطرات مادربزرگی فرانسوی به نام «شارلوت» و ستایش زبان و فرهنگ فرانسوی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • من تا 20-دقیقه اول گوش دادم جذبم نشذ و دیگر گوش ندادم باید با حوصله و دقت گوش کنین arameshsa ارامش
  • لذتبخش،زیبا،پر از رازهای پنهان
  • این کتاب ظاهراً به نوعی زندگی نامه خود نویسنده هست و به خاطر نگارش خیلی ادبی زیادی و همچنین پرش های گاه و بیگاه در داستان،ممکنه به نظر خسته کننده بیاد،اما واقعا ارزش گوش دادن داره، بخصوص،آخرش که مشخص میشه وصیت نامه فرانسوی چی هست و دقیقا به همین دلیل بسیار متأثر کننده و قشنگ هست. به نظرم،حوصله کنید و گوش بدید. ممنون ایرانصدا،مهرنوش زاهدی
  • من مو قع خواب گوش میدم صدا
  • روای بد نیست اما کتاب خسته کننده ایه! جذابیتی نداشت!
  • من ده دقیقه گوش دادم حوصله‌ام سر رفت وحذفش کردم .اصلا ارزش نداره .مگه قحطی کتاب اومده .مینا

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا