منو
شازده کوچولو

شازده کوچولو

  • 8 قطعه
  • 116 دقیقه مدت کتاب
  • 15910 دریافت شده
این داستان درباره‌ی پسرکی است که در سیاره‌ی کوچکی به نام «B 612» با یک گل سرخ و دو آتش‌فشان خاموش زندگی می‌کند. او عاشق گل شده است، اما گل با لحنی مغرورانه با او حرف می‌زند. پسرک از دست گل ناراحت می‌شود و سفری طولانی را آغاز می‌کند.

پسرک در این سفر به هفت سیاره‌ی دیگر می‌رود. در سیاره‌ی اوّل با یک پادشاه، در سیاره‌ی دوم با یک خودشیفته و در سیاره‌ی سوم با مِی‌خواره‌ای آشنا می‌شود. هنگام ورود به سیاره‌ی چهارم به یک تاجر بَرمی‌خورد و سیاره‌ی پنجم، سکونت‌گاه یک فانوس‌بان است. سیاره‌ی ششم از آنِ پیرمردی جغرافی‌دان است و سرانجام به سیاره‌ی هفتم، یعنی زمین، می‌رسد.
نقطه‌ی ورود شازده کوچولو به زمین هم‌زمان با سقوط یک هواپیما در صحرای آفریقا است. روبه‌روییِ او با خلبانِ این هواپیما منجر به دوستی آنها می‌شود و پرده از رازهای پسرک کوچولوی موطلایی برداشته می‌شود....

درباره‌ی کتاب:
کتاب «شازده کوچولو» برای اوّلین‌بار در سال 1943 به زبان‌های فرانسه و انگلیسی در آمریکا منتشر شد. «آنتوان دوسنت اگزوپری» هرگز انتشار کتاب شازده کوچولو را در زادگاهش ندید. با توجه به شرایط سیاسی زمان جنگ جهانی دوم، اگزوپری نتوانست در فرانسه اجازه‌ی نشر کتابش را بگیرد و به همین سبب کتاب شازده کوچولو، تا زمان آزادی فرانسه، در این کشور منتشر نشد.
کتاب شازده کوچولو یکی از موفق‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ بوده است. این کتاب رکورددار ترجمه به زبان‌های دیگر است. این اثر ماندگار تاکنون به بیش از 300 زبان ترجمه شده و هم‌چنین به فروش بیش از 140 میلیون نسخه در سراسر دنیا رسیده است که بعد از انجیل و تورات و قرآن؛ تنها کتاب غیر مقدس است که تاکنون به این تعداد زبان ترجمه و منتشر شده است.
همچنین بارها و بارها اقتباس‌های هنریِ گوناگونی از کتاب شازده کوچولو شده است؛ از فیلم گرفته تا کتاب صوتی، نمایش صحنه‌ای و عروسکی، اجرای اُپرا، باله و انیمیشن.
در ایران هم مترجمان بزرگی از جمله محمّد قاضی، احمد شاملو و ابوالحسن نجفی این کتاب را ترجمه کرده‌اند.
گفتنی است چندین نسخه‌ی صوتی و نمایش شنیداری با صدای گویندگان و بازیگران نام‌آشنا از این کتاب تولید شده است.

درباره‌ی نویسنده:
«آنتوان دوسنت ‌اگزوپری» در 29 ماه ژوئن سال 1900 میلادی در شهر لیون فرانسه به دنیا آمد. او در یک خانواده‌ی کاتولیک، اشرافی و نخبه‌سالار زاده شد که شجره‌نامه‌ی این خانواده تا چندین قرن قدمت دارد. پدر وی مدیر اجرایی کارگزاری بیمه بود که وقتی آنتوان چهارساله بود، در ایستگاه قطار براثر سکته‌ی قلبی، درگذشت.
او در دوران تحصیل توانایی شاعری و نویسندگی خود را نشان داد، اما هرگز به‌طور جدّی به دنبال این کار نرفت.
آنتوان در سال 1931 با «کانسوئلو سنت‌ اگزوپری» ازدواج کرد. او در دوران جوانی به خدمت ارتش درآمد و خلبان شد و به‌واسطه‌ی پروازهایش با مردم بسیاری آشنا شد و تجربه‌ی دیدن طبیعت‌های بکر را به دست آورد.
وی تا قبل از جنگ جهانی دوم، خلبان اشرافی و تجاری موفقی بود که در خطوط پست هوایی میان اروپا، آفریقا و آمریکای جنوبی فعّالیت می‌کرد؛ اما با آغاز جنگ جهانی دوم، به هنگام گشایش جبهه‌ی دوم و پیاده شدن قوای متفقین در سواحل فرانسه، هرچند از دیدگاه سن و وضعیت سلامتی در شرایط مطلوبی نبود، بار دیگر با درجه‌ی سرهنگی نیروی هوایی به فرانسه بازگشت.
در 31 ژوئیه 1944 برای پروازی اکتشافی برفراز فرانسه‌ی اشغال‌شده از جزیره کرس در دریای مدیترانه به پرواز درآمد، و پس از آن دیگر هیچ‌گاه دیده نشد. علّت سقوط هواپیمایش مشخص نشد، اما 60 سال پس از مرگش، در اواخر قرن بیستم و پس از پیداشدن لاشه‌ی هواپیمایش، این‌طور به‌نظر می‌رسد که برخلاف ادعاهای پیشین، او هدفِ ارتشِ آلمان واقع نشده است؛ زیرا روی هواپیما اثری از تیر دیده نشد و احتمال می‌رود که سقوط هواپیما به‌علّت نقص فنی بوده باشد.
اگرچه عمر اگزوپری کم بود و از 44 تجاوز نکرد، امّا همین فرصت کوتاه باعث شد تا او آثار ارزشمندی همچون: «هوانورد»، «زمین انسان‌ها»، «نامه یک گروگان» و «پرواز شبانه» را از خود به‌جا بگذارد.
اگزوپری، نه‌تنها خلبانی شجاع، وطن‌پرست و مبارزی ضدّ فاشیسم بود، بلکه تجربه‌های زندگی‌اش به‌عنوان خلبان در رمان‌ها و داستان‌های لطیف و خیال‌انگیز او بازتاب دارد.
بیشترین شهرت وی به‌واسطه‌ی کتاب «شازده کوچولو» و نوشته‌های تغزلی و عاشقانه است.
سنت ‌اگزوپری برنده‌ی جوایز ادبی معتبر فرانسه و همچنین برنده جایزه‌ی کتاب ملّی آمریکا شد. آثار او، ازجمله کتاب شازده کوچولو، به 300 زبان و گویش در جهان ترجمه شده ‌است.

*کتاب:
(The Little Prince (1943
فیلم:
(The Little Prince (1974,2015

از ایرانصدا بشنوید

برخی از داستان‌ها به مرتبه‌ای می‌رسند که جریان‌ساز می‌شوند و بخشی از فرهنگ و تمدّن بشر را می‌سازند. «شازده کوچولو» یکی از این آثار است. چنین امتیازی نشان می‌دهد که در پشت این قصّه‌ی ساده،‌ فلسفه‌ای بزرگ و شگفت نهفته است. برای کشف رازهای این کتاب باید چندین و چند بار آن را خواند یا شنید و با آن زندگی کرد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا