display result search
منو
بزدل

بزدل

  • 9 قطعه
  • 103 دقیقه مدت کتاب
  • 9874 دریافت شده
دو همکار و دوست به نام‌های «آرکادی ایوانویچ» و «واسیا شومکوف» در طبقه چهارم یک ساختمان با هم زندگی می‌کنند. شغل یکی از آنها رونوشت‌نویسی بود. او که از مدت‌ها قبل عاشق دختری بوده است، بالاخره ماجرای این عشق را با دوستش در میان می‌گذارد....

شب سال نو ساعت از 5 گذشته بود که واسیا با لباس رسمی و تر و تمیز به خانه آمد. آرکادی به شوخی یقه‌اش را گرفت و از او پرسید که کجا بوده است. واسیا اعتراف کرد که به نزد دختر و خانواده‌اش رفته و حالا برگشته تا رونوشتی را که با خوشبختی زندگیش گره خورده بود، تمام کند. او به دلیل اینکه روزها و زمان‌های زیادی را صرف دیدار دختر کرده بود، فرصت چندانی برای اتمام رونوشت نداشت و از همان شب عید اضطراب و استرس کار بر دل و زندگیش حکم‌فرما شد، زیرا این سفارش رونوشت از سوی رئیسش بود و اتمام آن به منزله تأییدی بر ماندگاری در شغلش و ورودش به خوشبختی‌های زندگی بود.
واسیا جوانی بسیار متعهد و وظیفه‌شناس و در عین حال احساسی و شکننده بود. او شب‌ها و روزها را بیدار ماند تا رونوشت را تمام کند و آکاردی، که علاقه ی خاصی به او داشت، تا آنجا که در توانش بود و حتی بیشتر از حد انتظار، کمکش کرد تا او این کار را به سرانجام برساند و به عشقش برسد. اما با مرور زمان، واسیا به این نتیجه رسید که نمی‌تواند رونوشت را تمام کند و این موضوع آنقدر او را آزار داد تا به مرز دیوانگی رسید. او خود را سربازی می‌دانست که باید به خدمت برود...
***
فئودور داستایوسکی از نامدارترین نویسندگان روسی در قرن نوزدهم است که صاحب آثاری در طبقه‌های مختلف رمان، داستان کوتاه، مقاله و ترجمه می‌باشد. تحلیل‌های روان‌شناسی موشکافانه‌ی او درباره روح انسان در آثارش، تأثیر بسیار عمیق و چشمگیری بر داستان‌نویسی قرن بیستم گذاشته است. او متولد مسکو بود و از دانشکده مهندسی نظامی سن‌پترزبورگ فارغ‌التحصیل شد.
فئودور داستایوسکی مادرش را در پانزده سالگی و پدرش را در هفده سالگی از دست داد، این موضوع خانواده پرجمعیت آنها را با مشکلات مالی فراوانی روبه‌رو کرد. او اندکی پس از فارغ‌التحصیلی از ارتش استعفا کرد و برای تأمین مخارج خانواده به ترجمه آثار نویسندگان بزرگی همچون بالزاک و پس از آن نویسندگی پرداخت. مدتی بعد به دلیل حضور در محافل یک گروه سوسیالیستی، دستگیر و زندانی شد. وی همچنین چهار سال در اردوگاه کار سخت و چهار سال به عنوان سرباز اجباری به کار پرداخت.
تجربه‌ی تلخ فئودور داستایوسکی از روزهای سخت در دوران اسارت، زمینه‌ساز آثار بسیار بزرگی همچون خاطرات خانه مردگان شد. داستایوسکی به عنوان یکی از بهترین رمان‌نویسان در طول تاریخ شناخته می‌شود و شکل‌گیری ادبیات مدرنیسم، اگزیستانسیالیسم و بسیاری از مکاتب فلسفی و انتقادی برگرفته از ایده‌های او بوده است. فعالیت او در زمینه‌ی روزنامه‌نگاری نیز بسیار مطرح است، چراکه همه پیش‌بینی‌های او درباره رفتار انقلابیون روسیه پس از به قدرت رسیدن به وقوع پیوست.
کتاب‌های فئودور داستایوسکی اغلب دربردارنده نظرات مذهبی، روان‌شناختی و فلسفی است و به مسائلی همچون فقر، اخلاق انسانی و روحیات انسان می‌پردازد. وی همچنین درباره مسائل جامعه‌شناسی، خصوصاً جامعه روسیه در آن زمان، تحلیل‌ها و بررسی‌های مفصلی انجام داده است.
از میان کتاب‌های این نویسنده که به فارسی ترجمه شده‌اند برادران کارامازوف، شب‌های روشن، ابله، قمارباز، جنایت و مکافات، شیاطین، خاطرات خانه مردگان، یادداشت‌های زیرزمینی و همزاد را می‌توان نام برد.

از ایرانصدا بشنوید

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا