display result search
منو
گریزپا

گریزپا

  • 8 قطعه
  • 131 دقیقه مدت کتاب
  • 2598 دریافت شده
نویسنده: آلیس مونرو
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
زن جوانی به نام «کارلا» که ظاهراً مشکل خاصی در زندگی‌ با همسرش «کلارک» ندارد، اما در جایی از داستان احساس می‌کند کلارک او را درک نمی‌کند...

آن ها به آموزش سوارکاری مشغولند و اما حالا شاگرد زیادی ندارند و بیشتر درآمدشان از تیمارداری اسب ها می گذرد، از این رو اوضاع مالی آن ها بهم ریخته است. کلارک آدم خوش برخوردی نیست و خیلی زود از کوره در می رود و سر چیزهای کوچک با مردم دعوا می کند و بیشتر امور مرتبط به اسب ها را کارلا انجام می دهد. آن ها همسایه ای به نام سیلویا جیمیسون دارند که برای تعطیلات به یونان رفته بود و به تازگی برگشته است. کلارک که همیشه فکرهای عجیب و غریب در سردارد از کارلا می خواهد که سراغ سیلویا برود و با تهمت زدن به شوهر مرحومش و تهدیدی به بدنام کردن او از وی اخاذی کند. اما کارلا در مواجه با سوغاتی که سیلویا برای او آورده چه عکس العملی نشان می دهد؟

«گریزپا» مجموعه‌داستانی است از «آلیس مونرو»،نویسنده شهیر و معاصر زن کانادایی که در جهان به قدر کفایت شناخته شده و اغلب نوشته‌هایش برنده یا دست‌کم نامزد جوایز معتبر و باارزشی بوده‌اند مجموعه داستان فرار یا گریزپا (به انگلیسی: Runaway) سال 2004 منتشر شد و در همان سال برنده جایزه گیلر شد. کتاب مشتمل بر 8 داستان کوتاه است که 3 داستان آن دارای شخصیت واحدی به نام جولیت هندرسون است. این کتاب را مژده دقیقی و شقایق قندهاری مستقلاً به فارسی ترجمه کرده‌اند.

مونرو در داستان‌هایش معمولاً به مسائل زنان و دغدغه‌هایشان می‌پردازد.گرچه در داستان‌های او،مردان نیز دارای ارزش و احترام ویژه‌ای هستند ولی اغلب قهرمانان یا شخصیت‌های اصلی آثارش را زنان تشکیل می‌دهند.این نویسندة هشتاد سالة کانادایی علاقة وافری به بررسی و طرح مسائل روانشناختی زنان در قصه‌های خود دارد.در آثار او زنان یا انسان‌هایی فریب‌خورده و ناکامند،یا افرادی نگران و در جست‌وجوی آرامش برای خود و دیگران یا اشخاصی که به کشف و مکاشفه و مشاهده در جامعه می‌پردازند تا هرچه بیشتر از همنوعان خود بیاموزند و با گونه‌های دیگر زندگی و افکار انسانی آشنا شوند. از سوی دیگر داستان‌های او بُرش یا بازتابی از زندگی حقیقی است و به شدت از فضاهای رئالیستی برخوردار است.طوری که وقتی داستانی از او را می‌خوانید،احساس می‌کنید هر چیز درست عین خودش است،همان‌گونه که هست.

در دهم اکتبر 2013 آکادمی سوئد اعلام کرد که جایزه نوبل ادبیات به این نویسنده نام‌آور کانادایی تعلق می‌گیرد. او که در زمان اعلام این خبر 82 ساله بود یکصد و دهمین برنده جایزه ادبی نوبل، اولین کانادایی برنده این جایزه و سیزدهمین زنی بود که از 1901 تا کنون موفق به گرفتن این جایزه معتبر ادبی شد. پیش تر از این در یک دهه اخیر زنانی چون هرتا مولر و دوریس لسینگ این عنوان را از آن خود کرده بودند.

زندگی زنان در روستاها و شهرهای کانادا از درون مایه‌های آثار اوست. بسیاری از منتقدان ادبی آثار مونرو را با آنتوان چخوف مقایسه می‌کنند.

از ایرانصدا بشنوید

شخصیت‌های این داستان روحیه انعطاف‌پذیری در مقابل حوادث را دارا هستند و در مجموع با وقایع ناگوار زندگی برخورد مسالمت آمیزی دارند از این رو تجربه های جالبی در اختیار مخاطبان قرار می دهند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • داستانی بسیار حرص دربیار! اما واقعیت زندگی خیلی‌ها. بعضی دوست دارند،عمیقأ دوست دارند زندانی باشند و از آن لذت هم میبرند

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا