display result search
منو
چشمان شرمگین من

چشمان شرمگین من

  • 9 قطعه
  • 199 دقیقه مدت کتاب
  • 1610 دریافت شده
نویسنده: طاهر بن جلون
کارگردان: مکائیل شهرستانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: مهارت و آموزش
این کتاب درباره‌ی دختری مراکشی است که پدرش در فرانسه کارگر است. پدر، پس از قتل پسرش، تصمیم می‌گیرد همسر و دخترش را از دهی که در آن زندگی می‌کنند، به فرانسه ببرد.

این داستان شرحِ زندگی دختری است که بین خاطرات کودکی و زندگی جدید فرانسوی، هویت خود را گم کرده است؛ دختری که شرم و سربه‌زیری را نمی‌شناسد و گستاخ است؛ اما قبیله‌اش باور دارند در کف دست راست او نقشه‌ی گنجی وجود دارد.

* مهاجرت یکی از چالش‌برانگیزترین مباحث عصر ماست که همواره مورد توجه منتقدان و نویسندگان است. «طاهر بن جلون»، نویسنده‌ی معاصر آفریقایی‌تبارِ فرانسوی، در زمره‌ی این نویسندگان است که رویکردش به مقوله‌ی مهاجرت، خاص به‌‌نظر‌می‌رسد.
«چشمان شرمگین من» یکی از آثار برجسته‌ی داستانی اوست که مشکلات زندگی یک دختر آفریقایی را در دو بخش (قبل و بعد از مهاجرت)، در دو دنیای متفاوت، به تصویر می‌کشد.
نام کتاب برگرفته از شعر عاشقانه‌ای از «ساموئل کالریج» است که در آن، دلداده‌ای در مقابل معشوق از شرم سر به زیر انداخته است.

* شنیدن این کتاب را فقط به افراد بزرگ‌سال پیشنهاد می‌کنیم.

* کتاب:
With Downcast Eyes ,1991

از ایرانصدا بشنوید

از گذشته تا به امروز و به‌ویژه در چند سال اخیر، خیلی از مردم کشور ما به مهاجرت فکر کرده‌اند، یا تصمیم به مهاجرت دارند؛ بی‌آنکه از گرفتاری‌های روحی و سردرگمی‌هایی که در کشور دیگر برای هویتشان رخ خواهد داد، به‌خوبی آگاه باشند. این رمان بیان‌گرِ مشکلاتی از این دست است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا