display result search
منو
دَخو

دَخو

  • 9 قطعه
  • 171 دقیقه مدت کتاب
  • 4414 دریافت شده
نویسنده: زهرا رفیعی گیلوایی
کارگردان: مجید همزه
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
علی اکبر دهخدا مشهور به "دَخو" بعد از سال ها حضور در عرصه سیاست، عضویت در مجلس و مبارزه با استبداد گوشه عزلت اختیار کرده و تصمیم می گیرد رؤیای دیرینه اش یعنی گردآوری لغت نامه فارسی را عملی کند.

علی اکبر دهخدا مشهور به "دَخو" بعد از سال ها حضور در عرصه سیاست، عضویت در مجلس و مبارزه با استبداد گوشه عزلت اختیار کرده و تصمیم می گیرد رؤیای دیرینه اش یعنی گردآوری لغت نامه فارسی را عملی کند. اهتمام او برای طبع لغت نامه به معنای کناره گیری از سیاست نبود و همچنان به نگارش مقالات سیاسی در روزنامه ها و انتقاد از مردان حکومتی می پرداخت و بارها مورد بازجویی قرار گرفت. با روی کار آمدن حکومت پهلوی، شاه برای در امان ماندن از دست روشنفکرانی همچون او با وعده اختصاص بودجه ای برای چاپ لغت نامه سعی دارد حکومتش را از گزند انتقادات تند و تیز او دور نگه دارد. با دسیسه های انگلیس و روس و افزایش درگیری های سیاسی ناآرامی ها در ایران شدت یافت و خیلی از نمایندگان دلسوز مجلس یا محکوم به اعدام یا متواری شدند ...

از ایرانصدا بشنوید

تاریخ ادبیات ایران بسان رشته کوهی استوار ، قله های رفیعی را در خود جا داده است. به خصوص در برهه های سرنوشت ساز تاریخی مانند مشروطه که سرآغاز تحول اجتماعی و سیاسی ایران نوین بود. دهخدا باهوش ترین و طنّازترین نویسنده ادبی دوره مشروطه است. وی در کنار نمایاندن سویه های تاریک زندگی، زوایای روشن و امیدبخش آن را نیز نشان می داد. مقالات طنزآمیز او با امضای "دخو" انتشار می یافت. این کتاب گویا نگاهی است نمایش گونه به فراز و فرودهای زندگی این بزرگمرد فرهنگ و ادب پارسی که پیشنهاد می کنیم برای آنهایی که نسبت به شناخت شخصیت های فرهنگی و ادبی علاقه مند هستند، آن را گوش کنند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا