display result search
منو
پرنده‌باز آلکاتراز

پرنده‌باز آلکاتراز

  • 7 قطعه
  • 173 دقیقه مدت کتاب
  • 2572 دریافت شده
نویسنده: توماس گادیس
کارگردان: مجید همزه
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
رابرت فرانکلین استراد (برت لنکستر) به جرم قتل، متهم به هفت سال حبس در زندان مخوف آلکاتراز می‌شود. او به مادرش الیزابت (تلما ریتر) بسیار تعصب دارد و وقتی هم سلولی اش عکس مادرش را نگاه می‌کند به شدت عصبانی می‌شود.

یکی از زندانیان او را تحقیر می‌کند و استراد او را کتک می‌زند و به انفرادی منتقل می‌شود. هاروی شومکر (کارل مالدن) رئیس زندان با او به مخالفت برمی‌خیزد و سعی دارد که کاری کند تا استراد بیشتر در انفرادی بماند. کریمر، یکی از همکاران وی، می‌خواهد که مراقب استراد باشد ولی شومکر حرف او را جدی نمی‌گیرد. چند وقت بعد استراد از کریمر می‌شنود که مادرش به ملاقات او آمده اما او را رد کرده‌اند. استراد با کریمر مشاجره می‌کند و او را مجبور می‌کند که بپذیرد تا مادرش را ببیند؛ ولی کریمر او را تحقیر می‌کند و در جلسه تمرین موسیقی، آن دو با یکدیگر گلاویز می‌شوند و کریمر با چاقوی استراد به قتل می‌رسد. برای استراد سه دادگاه محاکمه می‌گذارند. در محاکمه دوم او محکوم به حبس ابد، و در محاکمه سوم به اعدام محکوم می‌گردد. مادر استراد، با پافشاری‌های بسیار، موفق می‌شود که همسر رئیس‌جمهور را ملاقات کند و از او بخواهد که پسرش را به حبس ابد محکوم کنند؛ و در نهایت اینطور می‌شود.

*فیلم دربارهٔ زندگی واقعی رابرت استراد (1890–1963) که در زندان آلکاتراز به پرنده باز آلکاتراز مشهور شده بود و بر پایه رمانی به همین نام از توماس ای. گادیس ساخته شده‌است.

از ایرانصدا بشنوید

گاردین-«رابرت استراد» که به پرنده‌باز آلکاتراز معروف است 54 سال از عمر خود را در زندان سپری کرده است. 42 سال از این زمان را در زندان انفرادی به سر برد و در سال 1963 از دنیا رفت. پیشنهاد می کنیم این داستان جذاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا