display result search
منو
روز مادر

روز مادر

  • 8 قطعه
  • 99 دقیقه مدت کتاب
  • 1363 دریافت شده
نویسنده: کارلوس فوئنتس
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
ژنرال پیری که هنوز غرق در خاطرات انقلاب مکزیک است ،روز به روز در فساد و تباهی فرو می‌رود. او باور ندارد که انقلاب و دورهٔ انقلابی‌ها به پایان رسیده است به همین دلیل به جای حمایت از اطرافیانش، به آنها به چشم رقیب نگاه می‌کند...

فوئنتس این رمان را در چهار فصل طراحی کرده و قصه‌اش به شکل چهار خط موازی روایت شده است. نه بیشتر و نه کمتر. روایت «روز مادر» در فصل اول رمان، داستان ژنرال پیری است که گذشتۀ درخشانی در نظام داشته و به خاطر شجاعت‌هایش به حق یا نا حق به قهرمانی اسطوره‌ای در اذهان عمومی تبدیل شده است. او کسی است که فرمان اخته کردن یک اسیر جنگی را می‌دهد و این اتفاق بعد از گذشت چند دهه هنوز از دهان مردم کوچه بازار نقل م‌ی شود و از آن به عنوان سندی دال بر دلیری او یاد می‌شود. ژنرال انسانی است که انقلاب او را ثروتمند کرده است اما بزرگترین دارایی‌اش خاطرات مبهمی از گذشته است. ژنرال در گذشته‌اش زندگی می‌کند و در زندگی روزمره‌اش هر روز به فساد و تباهی نزدیکتر می‌شود.
«روز مادر» عنوان روایت اول کتاب آب سوخته است که تقابل نسل ها را در دل خود داراست فوئنتس به بیان و نقد دغدغه هایش از مکزیک و مردم مکزیک می پردازد. شخصیت آن ژنرال پیری است که هنوز غرق خاطرات انقلاب مکزیک بوده و روز به روز در فساد و تباهی فرو می‌رود.
کارلوس فوئنتس نویسنده مکزیکی و یکی از سرشناس‌ترین و پر آوازه‌ترین نویسندگان اسپانیایی زبان بود. آثار او به بسیاری از زبان‌ها ترجمه شده‌اند. فوئنتس معتقد بود آهنگ زندگی اکثر مکزیکی‌ها با مشکلات، خشونت و نارضایتی دائمی از وضعیت خود آمیخته است و او خواهان دمیدن قدرتی تازه در این آوای نحیف است. او می‌گفت که آثارش همگی درباره ترس هستند. احساس جهانی ترس از اینکه چه کسی از در وارد می‌شود، چه کسی ما را دوست دارد، چه کسی را دوست داریم و چگونه به اشتیاق‌مان می‌رسیم. فوئنتس با توجه به شغل سیاسی اش رویدادهای تاریخ معاصر و جهان سیاست را دستمایه داستان‌های خود قرار می‌داد و با سبک نگارشی ای که ویژه خود او بود هم‌زمان با ظهور دیگر نویسندگان مطرح اسپانیایی زبان نظیر ماریونا آزوئلا، خوآن رولفو و لائورا اسکیبل به ادبیات معاصر مکزیک جانی تازه بخشید و نام خود را در کنار نویسندگان نامدار اسپانیایی زبان همچون گابریل گارسیا مارکز و ماریو بارگاس یوسا قرار داد.
« کارلوس فوئنتس » نویسنده نامداری است که چهار داستان رمان «آب سوخته» را از زبان چهار شخصیت روایت می کند و داستان‌ها در فضای شهر مکزیکو رخ می‌دهد. درواقع « آب سوخته » حاصل پیوند روایت زندگی این چهار تن است از جامعه مکزیک : ژنرال پیری که هنوز خاطراتش را از انقلاب مکزیک فراموش نکرده است ، پیرزنی فراموش شده ، ساکن محله‌های قدیمی شهر و رابطه مبهمی که با پسر افلیج همسایه دارد ، پیرپسری ثروتمند که هیچگاه طعم فقر را نچشید و بیهوده تلاش می‌کند گذر زمان را منکر شود و به همین دلیل از درک واقعیتی که احاطه‌اش کرده عاجز است و پسری ساکن حاشیه‌نشین‌های محروم شهر که سرانجام حوادث روزگار او را به محافظ جلاد خویش بدل می‌کند . « مکزیکو » این عرصة اسطوره‌ای ، ناشناخته و در عین حال دلفریب ، صحنه وقوع تمامی این ماجراهاست . در این فضاست که تجارب تلخ و شیرین شخصیت‌های داستان به هم پیوند می‌خورد.

از ایرانصدا بشنوید

عنوان کتاب هم به نوعی بیانگر تناقض های جامعه مکزیک است. جامعه ای شکل گرفته از جمع اضداد. آب/سوخته چهره تمام نمای اختلافات طبقاتی فاحش در مکزیک است. این اختلاف بار دیگر نسلی ستم دیده را شکل داده، نسلی که از بغض تبعیض و بی عدالتی احساس خفگی می کند. نسلی که حاضر است تا با دست بردن به خشونت، انقلاب دیگری را به راه بیاندازد تا جامعه غیر انسانی امروز را تغییر دهد. تغییری که فوئنتس را نگران می کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا