منو
امیر ارسلان نامدار

امیر ارسلان نامدار

 • 8 قطعه
 • 161 دقیقه مدت کتاب
 • 16992 دریافت شده
«امیر ارسلان نامدار» یکی از مشهورترین داستان‌های عامیانه به زبان فارسی است. این قصه را «نقیب‌ الممالک»، قصه‌گو و نقال شخصی «ناصرالدین ‌شاه قاجار» برای وی نقل می‌کرد.

«خواجه نعمان» در جزیره‌ای با «ماهرخ»، بیو‌ه‌ی «ملک شاه رومی» آشنا می‌شود و او را به مصر می‌آورد. ماهرخ پسری به دنیا می‌آورد و خواجه نعمان نامش را «ارسلان» می‌گذارد. وقتی ارسلان بزرگ شد، «پطروس شاه» به خدمت امیر مصر سفیری فرستاد و ارسلان ماجرای خودش و ملک شاه را فهمید و او را کشت و به روم لشکر کشید و «سام خان» را هم از پای درآورد و خودش بر تخت نشست و در قتل و غارتی که میان فرنگیان به راه انداخته بود، چشمش به تصویر «فرخ لقا» افتاد و عاشق او شد و در پی عشقش راهی «پطروسیه» شد.
از آن سو هم «فرخ لقا» تصویر امیر ارسلان را دید و عاشقش شد. ولی «پطروس شاه» دشمن ارسلان بود.
«طاووس»، برادر کاووس که دروازه‌بان بود، به برادرش دستور داد ارسلان را بی‌هوش کند و به انبار قهوه‌خانه ببرد. ارسلان برای محافظت از خود، خودش را «الیاس» می‌نامد و شاگرد قهوه‌چی می‌شود و مردم برای دیدنش ازدحام می‌کنند.
«قمر وزیر» و «شمس وزیر» هم می‌آیند و متوجه می‌شوند که او الیاس نیست؛ بلکه امیرارسلان است؛ ولی ارسلان از معرفی خودش طفره می‌رود....

* چگونگی پیدایش داستان «امیر ارسلان نامدار» بسیار جالب و شنیدنی است: «ناصرالدین شاه قاجار» عادت داشته که قبل از خواب قصه گوش کند. در کنار اتاق خواب شاه اتاقی مخصوص نوازندگان و نقالان وجود داشت. وقتی شاه به بستر می‌رفت، اول نوازنده آهنگ‌هایی می‌نواخت؛ سپس نقال مخصوص ناصرالدین شاه «نقیب الممالک» شروع به نقل داستانی می‌کرد. ناصرالدین شاه به قصه امیر ارسلان علاقه‌ی خاصی داشت، چنان‌که سالی یک‌بار این قصه را برایش نقل می‌کردند.
یکی از دختران ناصرالدین شاه «توران آغا» ملقب به «فخرالدوله» از بیرون اتاق قصه را می‌شنود و به آن علاقه‌مند می‌شود. این دختر که از ذوق ادبی هم بی‌بهره نبود، قلم و دفتری می‌آورد و روایت نقیب را تحریر و با نقاشی تصویرسازی می‌کند. ناصرالدین شاه وقتی از کار دخترش آگاه می‌شود سر ذوق می‌آید و از نقیب‌الممالک می‌خواهد این بار داستان را با آب و رنگ بیشتری تعریف کند تا فخرالدوله آن را بنویسد.

* از این متن داستانی تاکنون دو نسخه‌ی سینمایی اقتباس شده است؛ یکی در سال 1334 به کارگردانی «شاپور یاسمی» و دیگری در سال 1345 به کارگردانی «دکتر اسماعیل کوشان» و با بازی محمدعلی فردین در نقش امیرارسلان نامدار.
همچنین در سال 1986 «یوشیکی تاناکا، داستان‌نویس مشهور ژاپنی، امیرارسلان نامدار را به ژاپنی بازنویسی کرد. این کتاب «Arslan Senki アルスラーン戦記» به معنی «افسانه قهرمانی ارسلان» یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های داستانی ژاپن شد و بعدها سریال انیمه «arsalan senki» را از روی آن ساختند.

تذکر: یادآوری می شود رویکرد این رمان به رمل و اسطرلاب و جادو به عنوان راه حل، صرفا کارکرد داستانی داشته و به هیچ وجه جنبه تایید یا تشویق از سوی این شبکه ندارد.

از ایرانصدا بشنوید

در گذشته‌های نه چندان دور ، میان مردم مثلی رواج داشت: «هرکس قصه «امیر ارسلان نامدار» را تا انتها بخواند، آلاخون والاخون می‌شود». این اثر حماسی- عاشقانه دوران قاجار در زمانه‌ی ‌‌‌‌ خودش داستان بسیار مشهور و محبوبی بود و نیز در تاریخ ادبیات فارسی کتاب مهمی است، زیرا از طرفی آخرین نمونه‌ی رمان به سبک سنتی فارسی است؛ یعنی شبیه قصه‌هایی مانند «حسین کرد شبستری» و «رموز حمزه» و از طرف دیگر از اولین متون ادبی فارسی است که شباهت‌هایی به رمان از نوع غربی‌اش دارد. به هر روی شنیدن این قصه عامیانه قدیمی جذاب به نظر می‌رسد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • افتضاح بود. من انتظار داستان امیر ارسلان رو داشتم که کامل روایت بشه نه اینکه در قالب داستان گویی از سمت یک خانواده باشه. به نظرم عنوانشو عوض کنین بهتره
 • سلام و عرض ادب .واقعا متاسف شدم وقتی داستان رو شنیدم ،البته من نیم ساعت ابتدایی رو که گوش کردم از شنیدن مابقی داستان منصرف شدم .گویا اجباری در نقل داستان در کار بوده یا از سر رفع تکلیف بیان شده بود .قسمت اعظم داستان رو حذف کرده بودید و من شنونده واقعا گیج میشدم .
 • حیف نیست یکی از قشنگترین داستانهای کهن ایرانی رو به اینصورت ناقص و با راوی که جذابیت نداشت ساختید؟ انتظار میرفت خیلی بهتر از اینها باشه.
 • دقیقا مثل سریالهای ایرانی که هی توش گره میندازن تهش بودجه کم میارن آب میبندن بهش فصل آخر همینکارو کردید
 • واقعن خوب
 • سلام عالی بود متاسفم برای کسانی که میگن مسخره بود
 • خیلی خلاصه بود ولی عالی ممنون
 • با عرض سلام خسته نباشید لطفاًمجموعه کتاب های نغمه آتش و یخ اثر جورج آر.آر.مارتین را به صورت کتاب صوتی پخش کنید. غلامرضا ناصری از کلاردشت
 • خییییییییییییییییییلی بدددددددددددد بود! داستان عاشقانه بود نه دیگه هفت خان رستم و داستان های افسانه ای! و خیلی سریع هم پایان دادن بهش دیس لایک
 • خیلی خوب بود 😘
 • سلام خیلی خوب بود ولی خیلی خلاصه شده
 • باعرض سلام وعرض ادب خواستم از زحمات شما برای این برنامه های زیبای که درست کرداید تشکر وقدر دانی بکنم درود وسپاس من را بپذیرید
 • خسته نباشید امکانش هست داستان رو به صورت روایی و تا حدی که دستتان باز هست کاملتر اجرا کنید با تشکر
 • سپاسگزارم.
 • خیلی خوب بود ،ممنون از زحماتدون
 • با تشکر از زحماتتون .با این وجود واقعا ناراحت کننده هست که سر و ته داستان به این زیبایی زده شده ...خصوصا فصل ۶ .وقتی کشور های دیگه برای ساختن فیلم از داستان های کهن ما الگو میگیرن ما او داستان هارو نصفه نیمه گوش میکنیم .
 • مثل اینکه بین فصل و دوم کلی از داستان پاک شده و یا جا انداختین

تصاویر

کتاب گویا