display result search
منو
خلبان جنگ

خلبان جنگ

  • 4 قطعه
  • 190 دقیقه مدت کتاب
  • 551 دریافت شده
نویسنده: آنتوان دو سنت‌اگزوپری
راوی:
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این کتاب، خاطرات خود نویسنده است که آن‌ را در سال 1942 به نگارش درآورد. او در نبرد فرانسه خلبان هواپیمای شناسایی بود.

«سنت‌ اگزوپری» در این کتاب، تجربه‌ی ماه‌ها پرواز خود را در شرح یک مأموریت هراس‌آور بر فراز شهر آراس (در فرانسه) خلاصه می‌کند. او در گروه شناسایی با هواپیمایی دوموتوره خدمت می‌کرد.
فرانسه در ابتدای جنگ فقط 50 خلبان شناسایی داشت که 23 نفر از آنها در گروه وی بودند. اگزوپری در این کتاب می‌نویسد که در چند روز اول یورش آلمان به فرانسه، 17 نفر از یگان «مانند لیوان‌های آبی که بر آتش جنگل بریزند» جان خود را از دست دادند.
آنتوان دوسنت‌ اگزوپری را بزرگ‌ترین خلبان-نویسنده‌ی همه‌ی دوره‌ها می‌دانند.

*آنتوان دوسنت‌ اگزوپری در فرانسه متولد شد و تا قبل از جنگ جهانی دوم، خلبان تجاری موفقی بود که در خطوط پست هوایی میان اروپا، آفریقا و آمریکای جنوبی فعالیت می‌کرد. با آغاز جنگ، هرچند از نظر سن و وضعیت سلامتی در شرایط مطلوبی نبود، به نیروی هوایی فرانسه‌ی آزاد در شمال آفریقا پیوست. هواپیمای او در ماه ژوئیه 1944 در یک پرواز شناسایی برفراز دریای مدیترانه ناپدید شد و بعدها طبق شواهد مشخص شد که وی در همان زمان کشته شد.
سنت‌ اگزوپری برنده‌ی جوایز ادبی معتبر فرانسه و همچنین برنده‌ی جایزه‌ی کتاب ملی آمریکا بود و بیشترین شهرت او به‌واسطه‌ی کتاب «شازده کوچولو» است. شازده کوچولو پرفروش‌ترین کتاب داستانی قرن بیستم محسوب می‌شود که به 300 زبان و گویش در دنیا ترجمه شده‌ است. اگزوپری پس از مرگ به‌عنوان قهرمان ملی فرانسه معرفی شد.

*کتاب:
Flight to Arras(1942)
از ایرانصدا بشنوید

به نظر می رسد داستان ها به دلیل تخیلی بودن فقط جنبه سرگرم کنندگی دارند هر چند این یک ویژگی داستان است، اما داستان همیشه تجربه ای بدیع و رایگان را در اختیار ما می گذارد؛ به ویژه اینکه این تجربه مربوط به زندگی نویسنده شهیر فرانسوی آنتوان دوسنت اکژوپری باشد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا