منو
شیر و عقاب

شیر و عقاب

  • 14 قطعه
  • 217 دقیقه مدت کتاب
  • 7964 دریافت شده
نویسنده: جیمز ا. بیل
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: تاریخی
کتاب «شیر و عقاب» در برگیرنده‌ی تحلیل و بررسی تاریخی-اجتماعی روابط سیاسی ایران و آمریکا از سال 1940 تا 1987 میلادی است.

انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) نقطه آغاز تحولی شگرف در تئوری‌های انقلابی و رویکردهای جنبش‌های اجتماعی در نیمه دوم قرن بیستم میلادی بود. از ویژگی‌های ممتاز و برجسته‌ی انقلاب اسلامی، مبتنی بودن آن بر آموزه‌های توحیدی و دینی و برخورداری از جنبه‌های معنوی و اخلاقی بود؛ همین مسأله زمینه‌ساز تجدیدنظر در حوزه‌ی مطالعات جامعه‌شناسی دین و جامعه‌شناسی انقلاب شد.
در سال‌های گذشته، متفکران و اندیشمندان اروپایی، آمریکایی، آسیایی و آفریقایی و همچنین متفکران ایرانی مسلمان و غیرمسلمان، تجزیه و تحلیل‌های مختلفی درباره‌ی انقلاب ایران ارائه کرده‌اند که نقطه مشترک آنان تأکید بر پیشینه‌ی دینی و اخلاقی و معنوی انقلاب اسلامی است.
یکی از این متفکران و پژوهشگران «پروفسور جیمز بیل» است که دیدگاه‌های خود را درباره‌ی انقلاب در کتاب معروف خود «شیر و عقاب» بیان کرده است. شیر و عقاب مجموعه‌ای گران‌بها از تاریخ روابط دیرینه‌ی ایران و ایالات متحده آمریکا، از سال 1940 تا سال 1987 میلادی است.

*ویراستاران: حسین ابوترابیان، عبدالرضا هوشنگ مهدوی

از ایرانصدا بشنوید

پیشینه‌ی تاریخ روابط سیاسی ایران با دولت‌های غربی بسیار پیچیده و پرفراز و نشیب است. آمریکا، به عنوان یک کشور استعماری نوظهور، در صدسال اخیر نقش پررنگی در تحولات تاریخی، اجتماعی و سیاسی ایران ایفا کرده است. این کتاب نگاهی موشکافانه و دقیق به روابط سیاسی ایران و آمریکا دارد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا