display result search
منو
مکافات

مکافات

  • 8 قطعه
  • 157 دقیقه مدت کتاب
  • 2229 دریافت شده
نویسنده: حسین حلاج
کارگردان: حمید منوچهری
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«تورج خان در شبی از شب‌های محرم خوابی می‌بیند و خاطره تعزیه‌ها قدیم برایش زنده می‌شود. روز بعد «کربلایی غلام» نزد تورج آمده تا حلالیت بطلبد و راهی کربلا شود. سپس تورج به تکیه رفته تا جریان خوابش را تعریف کند که می‌فهمد ...

«تورج خان» بعد از سال‌ها عذاب وجدان، در شبی از شب‌های محرم، «سید مرتضی» را در خواب می‌بیند و خاطره تعزیه 20 سال پیش برایش زنده می‌شود. او با حالتی منقلب به مزار سید می‌رود و آنجا خاطره آشنایی‌اش با سید مرتضی و دختر بیوه‌اش «طیبه» برایش تداعی می‌شود. این تجدید خاطرات حال تورج خان را دگرگون کرده و به خانه باز می‌گردد.
از طرف دیگر «ملا احمد» که از بیماری تورج خان مطلع شده بود به عیادتش می‌رود. تورج خان حین صحبت با ملا احمد، شب تولد دخترش «سودابه» را به یاد می‌آورد که هم زمان با این تولد، همسرش «ماه جان» از دنیا می‌رود.
فردای آن روز تورج خان در تکیه متوجه می‌شود که کربلایی غلام ناخوش احوال شده و از سفر کربلا بازمانده است. بنابراین تورج تصمیم می‌گیرد به عیادت او برود. هنگام عیادت، کربلایی غلام به تورج خان و ملا احمد می گوید که در خواب به او گفته‌اند که دینی به گردن دارد و لایق زیارت کربلا نیست. کربلایی غلام قصد داشت از دین خود با تورج خان صحبت کند که ناگهان ...

از ایرانصدا بشنوید

تا کنون درباره نهضت کربلا، بسیار نوشته اند و اصحاب فکر و قلم از دریچه های گوناگون به این حماسه نگریسته اند. آثار و نتایج این قیام نیز منحصر به زمان وقوع حادثه نیست و نه تنها گذر زمان بر ابعاد و پیامدهای آن سایه فراموشی نیافکنده، بلکه امروزه تأثیرات این واقعه با تار و پود زندگی مردم درآمیخته است. برایند این اتفاق شکل گیری گفتمان فرهنگی عاشورا است که هدف آن حرکت در راه احقاق حق و اصلاح جامعه و مبارزه با کج روی ها و انحراف در دین است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا