display result search
منو
چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟

چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟

  • 9 قطعه
  • 155 دقیقه مدت کتاب
  • 8204 دریافت شده
قتل بسیار فجیعی اتفاق افتاده است. دو مأمور پلیس مسئول رسیدگی به پرونده هستند. مقتول یکی از سربازان نیروی هوایی است. رئیس پایگاه نیروی هوایی اجازه تحقیق و بررسی اسناد و مدارک را به افسران پلیس نمی‌دهد.

پالومینو به طرز وحشتناکی شکنجه و بعد کشته شده است. دو پلیس مأمور رسیدگی و پیگیری این جنایت می‌شوند. پالومینو مولرو، جوان برومند خانواده‌ای فقیر، با آن صدای آسمانی و جذاب، به جزای عشق صادقانه به دختر جناب سرهنگ نیروی هوایی، بسیار فجیع و رنج‌آور کشته و از درخت آویزان می‌شود. هیچ‌کس توان و جرئت ندارد برای کشف حقیقت پا پیش بگذارد. مردم چشم‌شان را به پلیس منطقه دوخته‌اند که به نظر می‌رسد در برابر قدرت کوتاه خواهد آمد.
آلیسیا، دختر سرهنگ، زمانی پا به عرصه رمان می‌گذارد که نه ستوان و نه لیتومای گروهبان، اصلاً منتظرش نبوده‌اند و شنونده درمی‌یابد که او همه نشانه‌ها و سرنخ‌ها را برای یافتن قاتل، به طریقی پنهان، به ستوان داده است...

*رمان که ظاهر داستان‌های حادثه محور را دارد، آرام‌آرام به تحلیل آدم‌ها می‌پردازد؛ حتی فرعی‌ترین آنها که از پس خانه‌های مقوایی‌شان، شاهد پیگیری و حل معمای جنایی هستند (که آنها را به‌شدت نگران کرده است) و بار دیگر حضور بلامنازع ازمابهتران را در کنار خود احساس کرده‌اند.

* این اثر، یکی از داستان‌های نیمه بلند «ماریو بارگاس یوسا» برنده جایزه نوبل ادبی است. این رمان در سال 1986 به اسپانیایی چاپ شد و در سال بعد به زبان انگلیسی ترجمه شد. ترجمه فارسی آن در قالب مجموعه کلاسیک‌های مدرن، البته با حذفیاتی چند، انتشار یافت. در این رمان 159 صفحه‌ای، یوسا اندیشه‌اش را در نقد نظام فاشیستی جاری کرده است.

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب با کشف قتل وحشیانه‌ی یک جوان به نام «پالومینو مولرو» در یک پایگاه نظامی در شمال پرو آغاز می شود. «وارگاس لووسا» با استفاده از ساختار نمادین یک قتل، جنبه تیره طبیعت انسان، فساد و تعصب طبقاتی در پرو دهه 1950 را بررسی می‌کند. شنیدن این رمان را در قالب کتاب گویا از دست ندهید. *به علت داشتن صحنه های تلخی از قتل، شنیدن این کتاب برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا