منو
غزلیات وحشی بافقی

غزلیات وحشی بافقی

  • 12 قطعه
  • 249 دقیقه مدت کتاب
  • 2941 دریافت شده
نویسنده: وحشی بافقی
راوی: حسن همایی
قالب: روایی
دسته‌بندی: شعر
در دومین جلد از غزلیات وحشی بافقی، اشعار عاشقانه و بسیار لطیف این شاعر قرن دهم هجری را به شما شنوندگان ارجمند تقدیم می‌کنیم.

دوران زندگی وحشی بافقی با پادشاهی شاه تهماسب صفوی و شاه اسماعیل دوم و شاه محمد خدابنده هم‌زمان بود. وحشی در جوانی به یزد رفت و از دانشمندان و سخن‌گویان آن شهر کسب فیض کرد و پس از چند سال به کاشان رفت و شغل مکتب‌داری را برگزید. او پس از روزگاری اقامت در کاشان و سفر به بندر هرمز و هندوستان، در اواسط عمر به یزد بازگشت و تا پایان عمر (سال 991 هجری قمری) در این شهر زندگی کرد.
وحشی غزل‌سرای بزرگی بود و در غزلیات خود از عشق‌های نافرجام، زندگی سخت و بی‌وفایی‌های معشوق‌های جفاکار بسیار یاد کرده‌ است.
***
مکتب وقوع به سبکی از شعر فارسی گفته می‌شود که از اواخر قرن نهم تا اوایل قرن یازدهم هجری رواج داشت و در دورهً زمانی بین سبک عراقی دورهٔ تیموری و سبک هندی پدیدار شد. ویژگی «اشعارِ وقوعی»، سادگی، پرهیز از صنایع بدیعی و اغراق‌های شاعرانه، کاربرد اصطلاحات و زبان عامیانه و بیان صریح و بی‌پیرایهٔ وقایعی است که بین عاشق و معشوق می‌گذرد. وحشی بافقی، محتشم کاشانی،لسانی شیرازی، اهلی شیرازی، فغانی شیرازی، اشرف جهان قزوینی، هلالی جغتایی و لحاف‌دوز همدانی از معروف‌ترین سخنوران این مکتب به‌شمار می‌روند.

از ایرانصدا بشنوید

عشقی بی‌چشم‌داشت و یک طرفه را از زبان شاعر دل‌سوخته، وحشی بافقی، به زیباترین بیان، بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا