display result search
منو
نامه به پدر

نامه به پدر

 • 8 قطعه
 • 106 دقیقه مدت کتاب
 • 6152 دریافت شده
نویسنده: فرانتس کافکا
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«نامه به پدر» اثری است که در آن «فرانتس کافکا» نامه‌ای به پدر خود، «هرمان کافکا» نوشته است؛ نامه‌ای که هرگز به مقصد نرسید. در این نامه کافکا از موضوع‌های گوناگونی صحبت می‌کند. اما موضوع اصلی نامه، پاسخ به سوالی است که پدر از او پرسیده بود.

«فرانتس کافکا» نامه به پدر خود را این‌گونه آغاز می‌کند:

«پدر بسیار عزیزم،
به تازگی پرسیدی چرا به نظر می‌آید از تو می‌ترسم. هیچ‌وقت نمی‌دانستم چه پاسخی بدهم، کمی به این دلیل که به‌‌راستی ترس به‌خصوصی در من برمی‌انگیزی و شاید باز به دلیل اینکه این ترس شامل جزئیات بی‌شماری است که نمی‌توان همه آنها را منسجم و به‌طور شفاهی بیان کرد. اگر اکنون می‌کوشم با نامه پاسخت را بدهم، باز هم پاسخی ناکامل خواهد بود، زیرا حتی هنگام نوشتن، ترس و پیامدهایش رابطه من و تو را مخدوش می‌کند و اهمیت موضوع از حافظه و درک من پا فراتر می‌گذارد...».
و در ادامه می‌نویسد:
«باز هم بگویم که من به هیچ وجه ادعا نمی‌کنم اینکه هستم صرفاً معلول وجود توست، منتها تو آنچه من بودم را تشدید کردی، و زیاد هم تشدید کردی، چون در نظر من قدرتت زیاد بود و تو همۀ قدرتت را در این راه به کار گرفتی. درست است تو هیچ‌گاه مرا مورد تنبیه بدنی قرار ندادی ولی فریادهای تو، سرخی چهره‌ات، روش عجولانه‌ات در بازکردن کمربند و قرار دادن آن روی پشتی صندلی، همه اینها، بسیار بدتر از کتک خوردن بود. مثل وقتی که بخواهند کسی را دار بزنند، اگر او را به راستی حلق آویز کنند، می‌میرد و همه چیز تمام می‌شود؛ اما اگر او را مجبور کنند در همه مراسم پیش از اعدام شرکت کند و در لحظه انداختن طناب دار به گردنش خبر لغو حکم اعدام را به او بدهند، بی‌شک در تمام زندگی، رنج گره دار را دور گردن خویش احساس خواهد کرد ...».

* «فرانتس کافکا» (زاده 3 ژوئیهٔ 1883 – درگذشته 3 ژوئن 1924) یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان آلمانی‌زبان در سده 20 (میلادی) بود. آثار کافکا در زمرهٔ تأثیرگذارترین آثار در ادبیات غرب به‌شمار می‌آیند.
فرانتس کافکا به دوست نزدیک خود «ماکس برود» وصیت کرده بود که تمام آثار او را نخوانده، بسوزاند. ماکس برود از این دستور وصیت‌نامه سرپیچی کرد و بیشتر آثار کافکا را منتشر کرد و دوست خود را به شهرت جهانی رساند. پُرآوازه‌ترین آثار کافکا، رمان کوتاه «مسخ» و رمان «محاکمه» و رمان ناتمام «قصر» هستند. اصطلاحاً، به فضاهای داستانی که موقعیت‌های پیش‌ پا افتاده را به شکلی نامعقول و فراواقع‌گرایانه توصیف می‌کنند -فضاهایی که در داستان‌های کافکا زیاد پیش می‌آیند- «کافکایی» می‌گویند.
«صادق هدایت» یکی از مشهورترین نویسندگان ایرانی است که فضاهای داستانی‌اش بسیار شبیه «جهان کافکایی» بوده و از سبک زندگی و نوشتن او تأثیر پذیرفته است.

از ایرانصدا بشنوید

خانواده به‌عنوان مهم‌ترین نهاد اجتماعی، تأثیر بسیاری در شکل‌گیری شخصیت فرزندان دارد. چه بسیار استعداد‌هایی که به علت رفتارهای ناشایست والدین، هرگز شکوفا نشدند. بسیاری از دردها و مشکلات که ریشه در دوران کودکی دارد، باعث ترس‌ها و رنج‌هایی است که مانع از پیشرفت افراد می‌شوند. «فرانتس کافکا» یکی از همین افراد است که به‌علت شرایط پدرسالارانه در خانواده‌اش، همواره آزار دید و زندگی سراسر افسرده‌ای را تا لحظه مرگ تجربه کرد. او همه‌ی دردهایش را در نامه‌ای که به پدرش می‌نویسد، با او در میان می‌گذارد و به هنرمندانه‌ترین شکل، سعی در بیان احساسات و نظراتش دارد. این نامه دعوتی است به دنیای ذهنی نویسنده‌ای درون‌گرا با آرزوهایی بربادرفته.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • سلام قدر این صدا استاد رضوی بدانید
 • عالی🥰🥰⁦❤️⁩⁦☺️⁩🥳🥳
 • خیلی تلخه. از خودت متنفر میشی.
 • با اختلاف بهترین کتابی که تا به حال خوندم و شنیدم. هر مادر و پدری باید این کتاب و مطالعه کنن
 • خیلی خیلی درس آموز و زیبا...لطفا نامه های نیچه به مادرش را هم به صورت کتاب صوتی در آورید. کافکا در محیط خیلی مردانه و مستبدانه رشد کرده و نیچه در محیط خیلی زنانه و دلسوزانه.
 • قلم قوی ای داشت ! بسیار عالی
 • بسیار عالی مخصوصا برای افرادی مثل من که حوصله کتاب خواندن ندارند
 • صدای جادویی استاد رضوی، جاودان باشید استاد

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا