display result search
منو
بالا پوشی برای زمستان

بالا پوشی برای زمستان

  • 8 قطعه
  • 181 دقیقه مدت کتاب
  • 1297 دریافت شده
نویسنده: کلد ریش
کارگردان: داریوش مودبیان
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
پیرمردی به به نام ساموئل در صبح یک روز سرد و بارانی با لباسی تابستانی و کهنه وارد دفتر کاری می شود

ساموئل که دعوت نامه ای از طرف آقای ساموا دارد به امید اینکه شاید در این دفتر برای او شغلی مهیا شود منتظر ساموا می ماند. همزمان با ساموئل پیرمرد دیگری هم به نام سیمون وارد این دفتر می شود که او هم ظاهراً منتظر آقای ساموا است.ساموئل از آرزو هایش به سیمون می گوید و اینکه در آرزوی یافتن کاری است تا بالا پوشی برای زمستان پیش رو که زمستان سختی هم هست تهیه کند. در همین حین پیرمرد سومی هم وارد دفتر می شود و ساکت و غمگین از پشت پنجره به بارانی که می بارد خیره می شود .ساموئل نگران است که شاید این پیرمرد کم حرف هم به دنبال یافتن کاری به اینجا آمده و او را رقیب خود می داند ، اما بعد از مدتی سیمون که در آن دفتر کار می کند واقعیتی را در باره پیرمرد و ساموا میگوید که ساموئل پاک نا امید می شود.


نمایشنامه بالاپوشی برای زمستان نوشته بازیگر ، کارگردان و نمایشنامه نویس مشهور فرانسوی کلد ریش(Claude Rich) است. کلد ریش در سال 1930 در پاریس به دنیا آمده ولی با شروع جنگ به یک شهر کوچکی در فرانسه نقل مکان می کند و در همین ایام به کار بازیگری در تئاتر عروسکی می پرداز . وی در سال 1946 به پاریس بر می‌گردد و در کلاس های بازیگری شاردولن(Jacques Chardonne) بازیگر و مدرس صاحب سبک فرانسه شرکت می کند . اولین اجرای صحنه کلد ریش در تئاتر در سال 1954 در نمایش طناب به کارگردانی «گپیر آرو» است و اولین بازیگری در سینمای او یک سال بعد در فیلم عملیات بزرگ به کارگردانی رنه کلر کارگردان بزرگ فرانسه می باشد. کلد ریش همزمان با بازیگری در تئاتر و سینما در سال 1974 اولین نمایشنامه خود را می نویسد. بالاپوشی برای زمستان دومین اثر کلد ریش است که با استقبال فراوانی مواجه می شود.این هنرمند در سال های فعالیت هنری خود در بیشتر از 50 نمایش صحنه و 80 فیلم سینمایی و تلویزیونی به ایفای نقش پرداخته است .کلد ریش در سال 2017 در سن 88 سالگی در پاریس درگذشت.

*نمایشنامه:
Un Habit pour l’Hiver(1979)

از ایرانصدا بشنوید

داستانی با گفت و گوهای شوخ طبعانه, حاوی طنزی گزنده و انتقادی که آدمی را به تفکر وا می دارد و صف حال دوران معاصرما می باشد.اگر به ادبیات انتفادی فرانسه علاقمند هستید شما را به شنیدن این کتاب گویا با بازی زنده یاد صدرالدین شجره دعوت می کنم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا