display result search
منو
کبوتر

کبوتر

  • 5 قطعه
  • 57 دقیقه مدت کتاب
  • 1006 دریافت شده
نویسنده: پاتریک زوسکیند
راوی: جمال جنانی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«کبوتر» داستان پیچیده‌ای نیست. ممکن است حکایت همه‌ی انسان‌های مبتلا شده به زندگی مدرن باشد. اینکه انسان امروز نمی‌تواند حتی حضور یک کبوتر -که نماد صلح و دوستی، معصومیت و زیبایی است- را تحمل کند.

یوناتان نگهبان بانک است. او روزی هشت ساعت جلوی درِ بانک می‌ایستد و بدون هیچ‌گونه ارتباطی با مردم، به آنها نگاه می‌کند. نظردادن درباره‌‌ی اینکه آیا واکنش یوناتان به حضور آرام یک کبوتر جلوی اتاقش طبیعی‌ است یا نه، قضاوت سختی نیست. او حصار محکمی به دور خود کشیده است و نمی‌خواهد به این حریمِ سخت تجاوز شود.
این داستان، روایت یک روز از زندگی یوناتان است؛ با اتفاقاتی که در کودکی‌اش، در دوران جنگ، برایش پیش آمده و حوادثی که پس از ازدواج زودهنگامش رخ داده است.
او کوچ کرده و به شهر آمده است و زندگی خود را در حالتی کاملاٌ منزوی، در اتاقی کوچک، در طبقه‌ی ششم یک ساختمان سپری می کند و حالا پس از سپری شدن سال‌ها زندگی منظم و تکراری، اتفاقی زندگی‌اش را دگرگون می کند. این اتفاق چیزی نیست جز حضور یک کبوتر در راهروی ساختمان، به فاصله‌ی دو سه متریِ اتاقش!
یوناتان، نماد انسان امروزین است. از تنهایی به ستوه آمده و کودک کهن‌سالی‌ است که دوست دارد احساس آرامش کند. انسانی که فارغ از همه­‌ی بایدها و نبایدها، می‌­خواهد آزاد زندگی کند و هیچ تعهدی نداشته باشد.

در ایران، این رمان به همت این ناشران و نویسندگان عزیز به بازار نشر آمد:
*کبوتر، نویسنده: پاتریک زوسکیند، مترجم: فرهاد سلمانیان، نشر مرکز.
*کبوتر، نویسنده: پاتریک زوسکیند، مترجم: ندا کاویانی، آهنگ دیگر.

از ایرانصدا بشنوید

مهم‌ترین عوامل ایجادکننده‌ی درد و رنج از دیدگاه نویسنده‌ی این کتاب، دوری از مذهب، جنگ خانمان‌برانداز جهانی، سطحی‌نگری در زمینه‌ی علم، شهرنشینی و سرانجام انزواست. او این عوامل را آن‌قدر اثرگذار می‌داند که راه نجاتی برای انسان امروزی نمی‌بیند. این اثر، درواقع بررسی جامعه‌شناختی زندگی بشرِ معاصر است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاش روایت های بیشتری رو از استاد جنانی شاهد باشیم
  • جدول بود .با سپاس مینا
  • صدا و حس آقای جنانی فوق العاده جذاب،گیرا و دلنشین بود که بافضای ذهنی که توسط داستان برای مخاطب ایجاد میشد کاملا هماهنگی داشت و داستان رو ملموس تر میکرد
  • ⁣این اثر، کاریست تامل برانگیز و متفاوت. یک داستان بلند مدرن در وصف رویکرد بشر با مسائل چالش برانگیز. تصویر جذابی از جامعه گریزی و دلایل اون ارائه میکنه، فقط لطفا لطفا لطفا کارها رو انقدر خلاصه نکنید و دست از سانسور بردارید
  • سلام سپاس از حرکت خوب ایران صدا برای انتخاب داستان های برتر . نقدی که بر این حرکت فرهنگی وارد است دخل و تصرف در هدف نوشتاریس کتاب و تلخیص غیر حرفه ای در جهتی است که از هدف نویسنده دور میشه . متاسفانه یا خوشبختانه مخاطبان ایران صدا اهالی کتاب و مطالعه هستند واین موضوع ر ا متوجه می شوند. صدای خوب و اجرای خوب راوی آقای جنانی قابل تقدیر است و حیف که داستان توسط ایران صدا با بی سلیقگی خلاصه شده
  • اصلا ارزش شنیدن نداشت. آخه برای چی این همه هزینه و وقت و انرژی برای چینین چیزهایی خرج می کنید؟! تو رو خدا کمی به فکر وقت شنوندگانتون هم باشید. مگر یک هیات آگاه و باسواد محتواتون رو انتخاب نمیکنند؟!؟!؟ یا از عمد چنین چیزهایی رو میذارید؟! لطفا به شعور شنوندگانتون احترام بگذارید.
  • این درسته که هر کتابی ارزش یه بار خوندن رو داره. ولی خوندن. نه به کار گیری این همه وقت و تلاش و هنر واسه تولید کتب صوتی.این همه اثر فاخر و مفید و حتی میشه گفت اثاری که خوندنشون الزامیه واسه پرورش تفکر هر انسانی که میتونید با تولید اثرصوتیشون کمک بزرگی واسه همه ما باشید. ادبیات جهااااااان. لطفا با دقت بیشتری اثارتون رو انتخاب کنید. ازتون سپاس گزارم

تصاویر

کتاب گویا