display result search
منو
چشمِ اسفندیار

چشمِ اسفندیار

  • 6 قطعه
  • 103 دقیقه مدت کتاب
  • 1564 دریافت شده
در افسانه ها و اسطوره های ایرانی و یونانی دو داستان شگفت انگیز وجود دارد که بیانگر هستی شگفت انسان است. روئین‌تنی دو قهرمان افسانه ای اسفندیار و آشیل ... اما مرگ حتی جا ناتوانی اسفندیار چشم هایش بود و نقطه آسیب‌پذیری آشیل در پاشنه پا بود...

اگر به داستان چشم اسنفدیار توجه شود به ژرفای فکر و اندیشه ایرانی می توان پی برد که تا چه اندازه از برداران یونانی خویش پیش بوده اند.
می دانیم که انسان از راه چشم بیشترین اطلاعات خویش را به دست می آورد و چشم در زندگی انسان از هر عضوی دیگر مفید تر و تاثیرگذارتر است. از این رو همه عشق و علاقه انسان از راه چشم پدید می آید. چشم است که دل را به دام می اندازد. در اشعار بابا طاهر این گونه می خوانیم:

ز دست دیده و دل هر دو فریاد
که هر چه دیده بیند دل کند یاد
بسازم خنجری نیشش ز پولاد
زنم بر دیده تا دل گردد آزاد

برای همین گفته اند تا پیش از آن که شکم سیر شود باید دیده سیر گردد. این گونه است که دیده به عنوان مهم ترین عضو انسانی عمل می کند و هم نطقه ضعف و ناتوانی بشر است.
در داستان اسفندیار چشم آسیب پذیر عضو اوست که رویین تن نشده است و از این راه می توان به این موجود رویین تن ضربه و آسیب رساند. امری که بیانگر ضعف و ناتوانی بشر و راه آسیب پذیری اوست.
اسفندیار در داستان های ایرانی شخصیت دوگانه ای یافته است و میان زشت و زیبا و بد و خوب می گردد. گاه همانند پیامبری به بازسازی فرهنگ دینی زمانه خود می پردازد و می کوشد تا بهترین دین و آیین را دوباره به جامعه باز گرداند و آثار شرک و دوگانه پرستی را بزداید و گاه به حکم هوس حکومتی به جنگ سرداری می رود که حافظ دین و آیین و امنیت کشور است و در دام توطئه شاه پدر می افتد.
او به حکم ایزدی در چشمه ای فرو رفته تا رویین تن شود ولی در هنگامه فرو رفتن در این چشمه چشم هایش را بست و آب چشم آن را در بر نگرفت و این نقطه ضعف و ناتوانی اسفندیار شد.

*نه فردوسی شاعر و حکیمی مربوط به گذشته است و نه اشعار او افسانه هایی کهن؛ او هوشمندانه اگر افسانه هایی هم سروده و به تصویر درآورده دست بر آن ویژگی هایی انسانی نهاده که در حصار زمان و مکان نیست ... چشم اسفندیار نماد نقطه ضعف در هر انسان در هر زمان است و پر عبرت امید که لذت ببرید!

از ایرانصدا بشنوید

داستان های شاهنامه در تمام دوران ها برای اعصار گوناگون سرشار از پند و حکمت اند. داستان هایی از جنگاوری و دلیری و پهلوانی که نسل امروز ما هم به این قصه ها و روایت ها نیاز دارند. از این رو ما برای تقویت روحیه ملی میهنی نسل آینده باید سینه به سینه این داستان ها را حفظ کنیم و به آیندگان تقدیم کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا