منو
ماجرای آدم برفی

ماجرای آدم برفی

  • 4 قطعه
  • 21 دقیقه مدت کتاب
  • 1819 دریافت شده
در یک روز برفی و زیبا بچه‌های یه خانواده مشغول ساختن یه آدم برفی بزرگ و خندون در میدون شهر بودن. اونا از اینکه با این کار باعث شادی رهگذرا شده بودن، خوشحال بودن.

در اداره‌های دور میدون همه چیز عادی بود و پدر بچه‌ها هم در یکی از اون اداره‌ها کار می کرد. غروب همگی به خونه برگشتن و هنوز مدتی نگذشته بود که زنگ در به صدا در اومد و مردی که انگار حرف مهمی داشت، وارد خونه شد. او از چیزی شاکی بود؛ انگار دماغ آدم برفیِ بچه‌ها ناراحتش کرده بود.
مرد که دماغ قرمزی داشت، با ناراحتی گفت که بچه‌ها قصد مسخره کردنش رو داشتن و حسابی به اونا تذکر داد. پدر بچه‌ها خیلی ناراحت شد و بچه‌ها را صدا کرد تا از مرد عذرخواهی کنن و درباره کارشون توضیح بدن....

**مختصری درباره نویسنده:
اسلاومیر مروژک (زادهٔ 29 ژوئن 1930، کراکاو در جنوب لهستان - درگذشته 15 اوت 2013، نیس در فرانسه) نمایشنامه‌نویس و نویسنده لهستانی است. آثار وی شامل کاریکاتور، نقد کتاب و نمایش در روزنامه‌ها و داستان کوتاه، رمان و نمایش‌نامه می‌شود. مروژک اولین رمانش را در سال 1953 و اولین مجموعهٔ داستان کوتاهش را در سال 1957 با عنوان «فیل» منتشر کرد که بلافاصله به بسیاری از زبان‌های اروپایی ترجمه شد. اولین نمایشنامه‌اش با عنوان «پلیس» هم در 1958 منتشر شد و او با موفقیت نمایش‌نامه‌هایش کم‌کم فعالیت اصلی خود را به نمایشنامه‌نویسی اختصاص داد. او و همسرش در سال 1963 به ایتالیا رفتند و تصمیم گرفتند همان‌جا بمانند و به لهستان بازنگردند.
در این زمان آشکارا به نقد حکومت کمونیستی لهستان پرداخت. پنج سال بعد هم با همسرش به فرانسه رفتند و در 1978 شهروند فرانسه شدند.
سال 1996 بعد از سال‌ها به لهستان بازگشت و در کراکوف زندگی کرد. دوازده سال بعد در سال 2008 بار دیگر به فرانسه رفت و تا پایان عمر همان‌جا ماند. سرانجام در 15 اوت 2013 در نیس فرانسه در 83 سالگی درگذشت.
مروژک در آثار خود موضوع‌های تخیلی را با واقعیت‌های سیاسی و تاریخی ترکیب کرده و نوعی طنز سیاه را پدید آورده است که در اروپای شرقی طرفداران زیادی دارد.

از ایرانصدا بشنوید

آثار طنز اسلاوومیر مروژک در اروپا بسیار مشهور است. او برای اینکه نابه‌سامانی اوضاع سیاسی را به خواننده القا کند، جد و طنز را با پرداختی ناب، درهم می‌آمیزد و قضاوت را به خوانندگان می‌سپارد. مروژک داستان آدم برفی را در سال 1993، یعنی در اوج اقتدار رژیم توتالیتر لهستان، نگاشت و با ظرافت و رندی هرچه بیشتر، ناامنی اجتماعی، بی‌اعتمادی، شک و چندین شاخصه اجتماعی چنین جوامعی را به چالش کشید. این داستان زیبا را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا