display result search
منو
برای امروز، برای فردا

برای امروز، برای فردا

  • 9 قطعه
  • 80 دقیقه مدت کتاب
  • 648 دریافت شده
نویسنده: مجید حیدری
کارگردان: مهرداد مهمان دوست
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
در سلسله داستان‌های کوتاه «برای امروز، برای فردا» قرار است با صرفه‌جویی و الگوهای صحیح مصرف انواع سوخت و انرژی‌ها آشنا شویم.

«آخر خط»: جوانی سوار تاکسی می‌شود. او متوجه می‌شود که ماشین آقای مسافرکش بسیار فرسوده است و دود می‌کند. او به راننده اعتراض می‌کند که این ماشین فرسوده است و باید از رده خارج شود تا هم سوخت را حرام نکند و هم آلودگی ایجاد نکند. راننده ابتدا با او مخالفت می‌کند، ولی سرانجام پی می‌برد که حرف جوان درست است.
«آموزش»: مدیر ساختمان نزد یکی از همسایگان رفته و به وی اعتراض می‌کند که چرا هفته‌ای دوبار قالی و ماشین خود را می‌شوید و آب را به هدر می‌دهد یا ماشین خود را در پارکینگ زیاد روشن می‌گذارد و ماشین دود کرده و به این ترتیب سوخت را هم هدر می‌دهد. همین‌طور برق‌های خانه هم همیشه روشن هستند. آقای همسایه همه این مسائل را به داشتن بچه کوچک در منزل نسبت می‌دهد و مدام یادآور می‌شود که پولش را پرداخت می‌کند. ولی مدیر ساختمان به او یادآور می‌شود که موضوع، پول دادن نیست، بلکه بهتر است آنها صرفه‌جویی و الگوی صحیح مصرف را به کودکانشان هم بیاموزند.
«برچسب انرژی»: «آقای نصرتی» صاحب کارخانه یخچال‌سازی است. بازرس برای بازدید از خط تولید کارخانه آنها آمده است. او می‌پرسد چرا یخچال‌ها برچسب انرژی ندارند و به نظر می‌رسد که مصرف انرژی بالایی دارند و از کارخانه آنها شکایت شده است. او می‌‌‌افزاید که محصولات شما استاندارد نیستند و از نظر فنی خوب کار نمی‌کنند و برق زیادی مصرف می‌کنند و می‌خواهد کارخانه را تعطیل کند و به صاحب کارخانه متذکر می‌شود که تولید، خوب است ولی به شرط این که اصولی باشد.

و قصه‌های دیگر با مضمون صرفه‌جویی در مصرف انرژی ...

از ایرانصدا بشنوید

آیا می‌دانید «2.4 درصد» انرژی کل دنیا در «ایران» تولید می‌شود که در بین کشورهای دنیا «رده نهم» از حیث تولید انرژی است!؟ همچنین «8/ 1 درصد» انرژی کل دنیا در ایران مصرف می‌شود که این میزان مصرف سبب شده ایران در بین کشورهای دنیا جایگاه نهم از نظر مصرف انرژی را داشته باشد!؟ درحالی‌که تمرکز کشورهای پیشرفته روی کاهش شدت مصرف انرژی است، این شاخص در ایران روندی رو به رشد داشته و در آینده‌ای نه چندان دور ایران به بزرگ‌ترین واردکننده انرژی تبدیل خواهد شد. بنابراین بهتر آن است که بهینه‌تر مصرف کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا