منو
در پناه آفتاب

در پناه آفتاب

  • 17 قطعه
  • 135 دقیقه مدت کتاب
  • 5185 دریافت شده
نویسنده:
کارگردان: رامین پورایمان
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«در پناه آفتاب» مجموعه داستانی-نمایشی است که قصه‌هایی از تاریخ صدر اسلام را روایت می‌کند و مضمون اصلی این داستان‌ها شأن نزول آیات «قرآن کریم» است.

تاریخ اسلام با بعثت «پیامبر اکرم» (صلی الله علیه و آله و سلّم) در عربستان آغاز می‌شود. اما اهمیت بررسی شخصیت آن حضرت به عنوان آورنده اسلام و نیز بررسی اوضاع عربستان مقارن ظهور اسلام برای پی بردن به تحولاتی که با بعثت پیامبر در آن جامعه صورت گرفت، موجب می‌شود که معمولاً بررسی تاریخ اسلام از میلاد پیامبر اکرم (ص) یا حتی پیش از آن آغاز گردد.
13 سال اول بعثت پیامبر در تقابل با مشرکان مکه گذشت که در مقابل با دعوت پیامبر اکرم (ص) به شدت موضع گرفته و سال‌های سختی را برای پیامبر اسلام و پیروان او رقم زدند. تا اینکه پیامبر اسلام از مکه به مدینه هجرت و حکومت اسلامی را در آنجا پایه گذاری کردند.
آن حضرت توانستند مکه را فتح کنند و اسلام را در شبه جزیره عربستان گسترش دهند. پیامبر در آخرین سال‌ها به امپراتوری‌های اطراف خود نامه فرستاد و آنها را به اسلام دعوت کرد.ایشان به دستور الهی «امام علی» (علیه السلام) و پس از او سلسله‌ای از فرزندان و نوادگان آن حضرت را به عنوان امامان پس از خود به مردم معرفی کردند؛ اما پس از وفات آن حضرت «ابوبکر» به کمک «عمر بن خطاب» به عنوان جانشین پیامبر حکومت اسلامی را در دست گرفت. پس از او عمر با تعیین ابوبکر و «عثمان» با حکم شورایی که اعضای آن توسط عمر تعیین شده بود، به حکومت رسیدند.
در زمان این سه خلیفه، مسلمانان با استفاده از ضعف دو امپراتور مجاورشان، یعنی ایران و روم، شروع به فتح سرزمین‌های همسایه کردند.
عده‌ای از مردم این سرزمین‌ها در همان هنگام فتوحات و برخی دیگر در سال‌های بعدی به اسلام گرویدند. در پایان حکومت عثمان، قلمرو اسلام شامل پنج ایالت شبه جزیره عربستان، مصر، عراق، ایران و شام بود.

از ایرانصدا بشنوید

آنچه خواهید شنید روایت فراز و فرودهای تاریخ صدر اسلام و نیز شأن نزول آیات قرآن کریم بر پیامبر اکرم (ص) در قالب قصه‌هایی کوتاه و شنیدنی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا