display result search
منو
راز مادرم

راز مادرم

  • 7 قطعه
  • 148 دقیقه مدت کتاب
  • 4771 دریافت شده
این کتاب با الهام از داستان واقعی فرانسیسکا هالماجووا بود که به همراه دخترش جان، پانزده یهودی در لهستان را در جنگ جهانی دوم نجات داد.

با حمله‌ی آلمان به لهستان، در اول سپتامبر 1939، نام هیتلر در میان یهودی‌ها زمزمه می‌شود. ارتش لهستان با وجود مجهز بودن به سلاح، هیچ توانی درمقابل آلمان‌ها که با تانک آمده‌اند، ندارد. این است که لهستان به‌ راحتی، با تنها یک ماه جنگ، مقابل آلمان شکست می‌خورد. هیتلر و استالین برای حمایت از هم، ‌پیمانی می‌بندند و لهستان را بین خود تقسیم می‌کنند. این وضعیت، برای همه پرتنش است. در میانه این کارزار، زنی به نام «فرانچسکا» برای نجات برخی از افراد تلاش می‌کند.
این کتاب پنج بخش دارد که چهار نفر آن را روایت می کنند. بخش اول از زبان هلنا، دختر فرانچسکاست. بخش‌های دوم، سوم و چهارم را به ترتیب این افراد روایت می‌کنند:
برونک، مردی که به همراه پسر، همسر و خواهر همسرش در انباری خانه فرانچسکا پناه گرفته‌اند.
میکولاژ، پسر هشت ساله‌ای که همراه با پدر پزشک و مادرش در زیرزمین خانه پنهان شده‌اند.
ویلهلم، سرباز آلمانی که در اتاق زیر شیروانی مخفی شده است.

*اروپا با آن همه داعیه حقوق بشری اگر منفع اش ایجاب کند، از هر گونه اقدامی حتی نسل کشی فروگذار نمی کند. این حرف ها برای خیلی وقت پیش نیست همین چند دهه پیش جنگ جهانی اول و دوم

*شنیدن این کتاب به افراد زیر 16 سال توصیه نمی شود.

*در ایران، این کتاب با ترجمه سمیه نصرالهی توسط انتشارات مهرگان خرد به چاپ رسیده است.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب راز مادرم سرشار از ترس و دردهایی است که جنگ برای انسان‌ها به ارمغان می‌آورد و لحظه‌های زندگیشان را لبریز از ترس و نگرانی می‌کند. این کتاب هم ترسناک است و هم هیجان‌انگیز، هم غمناک است و هم مفرح، ولی درنهایت امیدبخش است. شجاعت فرانچسکا و زیرکی او برای پنهان کردن این افراد در خانه‌اش واقعاً تحسین‌برانگیز است و امید به انسانیت را در دل هر فردی بیدار می‌کند. بعد از شنیدن این کتاب از خودتان بپرسید آیا شما هم می توانید شجاعتی مانند فرانچسکا داشته باشید؟

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا