منو
دانه‌های شرم انار شهریور

دانه‌های شرم انار شهریور

  • 7 قطعه
  • 115 دقیقه مدت کتاب
  • 2621 دریافت شده
نویسنده: مرضیه رشیدبیگی
کارگردان: صدرالدین شجره
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
شهریور سال 1320 است و قوای متفقین ایران را اشغال کرده‌اند.

در شهریور 1320 همزمان با اشغال ایران توسط قوای متفقین، «نهضت الملوک»، عروس پیر خاندان قاجار، به همراه دخترش «منظر»، در انتظار آزادی دامادشان (مرتضی) از زندان هستند.
آزادی مرتضی و سختی‌های دوران زندان باعث می‌شود تا نهضت الملوک راز 20 ساله کشته شدن جیران (خواهر مرتضی) را آشکار کند.
مرتضی می‌فهمد جیران در زمان کودتای سوم اسفندِ رضاشاه، توسط عوامل کودتا بی‌حرمت شده و داییِ مرتضی، جسد او را در زیر درخت انار خانه دفن کرده است.
مرتظی و منظر که بعد چند سال ازدواج هنوز بچه‌ای ندارند، به لاله دختر «اوس کاظم» که برای تعمیر آب انبار امده بود، علاقه‌مند می‌شوند و لاله بعد از مرگ پدر و با رضابت برادرش، در خانه نهضت‌الملوک می‌ماند... تا آنکه برادر لاله تصمیم می گیرد لاله با بهروز ازدواج کند.

از ایرانصدا بشنوید

تاریخ معاصر ایران ناگفته‌های فراوانی از دوران پهلوی اول و دوم، دارد. این کتاب گویا در بستر روایت زندگی اشخاص داستان، به بیان گوشه‌هایی از تاریخ ایران بین دو کودتا می‌پردازد؛ از سوم اسفند 1299 تا 28 مرداد 1332. اگر به شنیدن این وقایع و تأثیر آن بر زندگی افراد عادی جامعه علاقه‌مندید، شما را به شنیدن این کتاب گویا دعوت می‌کنم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • اجرا خوب ولی وقایع و پایان بندی ضعیف
  • قصه هبچ ارتباطی با وقایع شهریور بیست ندارد. تعرض و جنایتی سال‌ها قبل حوالی ۱۳۰۰ صورت گرفته و داستان هم در سال‌های بعد درجریان است و با وقایع ۲۸ مرداد پایان می‌یابد.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا