display result search
منو
سفرنامه ناصرخسرو قبادیانی

سفرنامه ناصرخسرو قبادیانی

 • 17 قطعه
 • 384 دقیقه مدت کتاب
 • 12595 دریافت شده
« ناصرخسرو » روزی شراب می نوشد و در خواب مردی به او می گوید چرا چیزی می نوشی که اختیار از تو می گیرد؛ چیزی را باید طلبید که خرد و هوش را بیفزاید. مرد به سوی مکه اشاره می کند. ناصر راه حقیقت می طلبد و سفر شگفت انگیزش را آغاز می کند....

ناصر خسرو از جوانی شعر می سرود و همچون بیشتر شاعران زمان به باده نوشی و عشق ورزی و گفتن اشعار مدح و غزل و هزل می گذرانید و شاعر و دبیر ملازم دربار بود. رفته رفته از این نوع زندگی سرخورده شد و در پی یافتن حقیقت برآمد، ولی پاسخ هایی که به پرسش های بی شمار وی درباره راز خلقت داده می شد، او را قانع و مجاب نساخت. در 437 که در جوزجانان از توابع بلخ بود، یک ماه پیوسته شراب می خورد تا آنکه شبی در خواب دید که یکی وی را گفت: «چند خواهی خوردن از این شراب که خرد از مردم زایل کند؛ اگر به هوش باشی بهتر، من جواب گفتم که حکما جز این چیزی نتوانستند ساخت که اندوه دنیا کم کند، جواب داد که بیخودی و بیهوشی راحتی نباشد، حکیم نتوان گفت کسی را که مردم را به بیهوشی رهنمون باشد، بلکه چیزی باید طلبید که خرد و هوش را بیفزاید. گفتم که من این را از کجا آرم؟ گفت جوینده یابنده باشد و پس سوی قبله اشارت کرد و دیگر سخن نگفت.
پس از این خواب، ناصر خسرو دستخوش تحول روحی شدیدی شد و ترک شراب گفت و نخست به مرو رفت و از شغل دیوانی کناره گرفت و آنگاه رهسپار سفر حج شد (23 شعبان 437) و از راه نیشابور و سمنان و ری و قزوین به آذربایجان رفت و در تبریز، قطران شاعر را دید و از آنجا از راه مرند و خوی و وان و اخلاط و بتلیس و میافارقین و آمد و حران به سرزمین شامات رسید و در هنگامی که هنوز ابوالعلای معری (363 ـ 449) زنده بود، وارد شهر معره النعمان شد.

از معره النعمان به طرابلس و صیدا و فلسطین رفت و در 5 رمضان 438 به بیت المقدس رسید و از آنجا رهسپار مکه شد و پس از گزاردن حج به بیت المقدس بازگشت (5 محرم 439). آنگاه از راه خشکی به طینه و از آنجا با کشتی به تونس و از تونس به مصر رفت. در مصر سه سال به سر برد و به مذهب اسماعیلی گروید و به خدمت خلیفه فاطمی المستنصربالله ابوتمیم معد بن علی (427 ـ487) رسید.
هنگام اقامت در مصر دوبار دیگر به مکه سفر کرد و حج گزارد (339، 440). در 441 مصر را ترک گفت و پس از رفتن به مکه و گزاردن حج (442) از راه طائف و تهامه و یمن و لحساء و بصره و ارجان و اصفهان و نایین و تون و قاین و سرخس در 26 جمادی الاخری 444 ق به بلخ بازگشت.

از ایرانصدا بشنوید

سفرنامه ناصرخسرو، از حیث دربرداشتن اطلاعاتی چون آداب، رسوم، سنت‌ها و مذاهب ملتها، رخدادهای تاریخی، باورهای سیاستمداران و روابط سیاسی و اقتصادی دولت‌ها در میان انواع ادبی، جایگاهی ممتاز دارد. از سوی دیگر کیفیت بالای وصف، میزان دقت و اسلوب داستانی ساده و روان در برخی سفرنامه ها موجب شده است تا این گونه نوشته ها به عنوان یک فن ادبی مستقل با عنوان ادبیات سفرنامه ای، مطرح و جزئی از ادبیات داستانی به شمار رود. سفرنامه‌های ناصرخسرو (قرن 5هجری) و ابن بطوطه (قرن 8هجری)، از بهترین این گونه آثار در ادبیات قدیم فارسی و عربی محسوب می‌شوند. در سفرنامه ناصرخسرو مسائل جغرافیایی و توصیف ظاهری شهرها و مکانهای ویژه بیش از دیگر امور، برجستگی دارد. نثر آن نیز ساده و روان است و با رعایت کوتاه نویسی، به توصیف امور جزئی نیز پرداخته است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • خوبه سفرنامه صوتی شده ولی صدای گوینده رو دوس نداشتم
 • کتاب عالی و راوی خوب قراءت میکند
 • لذت بخش و زیبا.راوی خوب و محتوای خوب ایران صدا اپلیکیشن خیلی خوبیه .پرفکت و دوست داشتنی
 • دمتون گرم و سرتون سلامت و دشمنتون ذلیل باشه همیشه.... ای کاش امکانش وجود داشت کتابهای بیشتری رو میذاشتید واسه ملت به خدا کار شما از هر مبلغ و حراف بیمغز با ارزش تره..
 • کتاب خوبیه اگر این فایل صوتی نبود نمی‌تونستم بخوانش راوی ه خیلی خوبیه برای این کتاب
 • با سلام و تشکر از زحماتتان اول مشکلي که هست دوباره پخش شده ها تکرار ميشود دوم اگر اثار ديگر سفرنامه ها را هم چون ابن بطوطه و سايرين را زحمت ميکشيديد نور علي نور ميشد با تشکر از الطافتؤن خدا نگهدار
  با سلام و احترام/ممنون از ابراز نظر شما شنونده ی عزیز /پیشنهاد خوبی ست حتما /
 • با سلام و تشکر از زحماتتان اول مشکلی که هست دوباره پخش شده ها تکرار میشود دوم اگر اثار دیگر سفرنامه ها را هم چون ابن بطوطه و سایرین را زحمت میکشیدید نور علی نور میشد با تشکر از الطافتؤن خدا نگهدار
 • عالیه ممنون از زحمات شما. به نظر میرسد ناصر خسرو به ماموریتی کاری رفته باشد که هدف آن جمع آوری اطلاعات‌ جغرافیایی ابعاد و مساحت شهرها روستاها و استحکامات باشد. شاید سلطان بلخ قصد لشکر کشی به آن مناطق را داشته. الله اعلم
 • شنیدن ادبیات غنی میهن عزیز تر از هر سرگرمی درین وانفسا میباشد.علی الخصوص که با صدای دلنشین و گرم باشد.یا علی
 • خیلی خوبه
 • لذت بردم

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا