display result search
منو
تهران کوچه اشباح

تهران کوچه اشباح

 • 6 قطعه
 • 142 دقیقه مدت کتاب
 • 3392 دریافت شده
نویسنده: سیامک گلشیری
راوی: سارا عشقی نیا
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
کیف سیاه‌رنگ را گذاشت روی زانویم، یعنی بی آنکه نگاهم کند، گفت اتفاق وحشتناکی برایش افتاده است. گفت همه‌اش توی همین کیف است و از ماشین پیاده شد. هنوز در را نبسته بود که سرم را خم کردم و گفتم: می‌تونم اسمتونو بپرسم؟ سرش را خم کرد و ....

برخلاف تصور رایج و فراگیری که ژانر وحشت را گونه‌ای وارداتی و بی‌تناسب با فرهنگ ایرانی می‌دانند و تصویری غیرواقع از آن ارائه می‌دهند، این ژانر توانمند ادبی، ریشه‌های استوار و کهنی در فرهنگ ما دارد که متأسفانه هنوز بازشناسی نشده‌اند و جا دارد که آثار مکتوب و حتی شفاهی و فولکلور ما یک بار دیگر از این منظر مطالعه و بررسی شوند.
«سیامک گلشیری» نخستین رمان ایرانی در ژانر وحشت را با داستان «حضور دراکولاها در تهران» و در کتابی با عنوان «تهران، کوچه اشباح» منتشر کرده است. طبق گفته گلشیری: «به اعتقاد من ژانر جنایی و ژانر وحشت دو گونه ادبی مستقل‌اند. درست است که شباهت‌هایی با هم دارند، اما وجوه تمایزی هم دارند که این دو را کاملاً از هم جدا می‌کند. برای مثال در داستان‌های جنایی معمولاً قتل یا قتل‌هایی اتفاق می‌افتد و فرد یا افرادی مأمور می‌شوند که راز آن قتل‌ها را کشف کنند. اغلب این داستان‌ها هم به‌منظور قصه‌گویی صِرف و سرگرمی نوشته می‌شوند، مگر آنکه داستان یک شخصیت محوری داشته باشد که نویسنده بتواند به جنبه‌های پیچیده شخصیت او نزدیک شود، مثل «سکوت بره‌ها» یا بعضی داستان‌های دیگر مشابه آن که در آنها داستان از جنبه جنایی صِرف بیرون آمده و شخصیت‌ها عمق پیدا کرده‌اند. اما ژانر وحشت لزوماً به مسئله قتل و جنایت نمی‌پردازد و آن‌چه در آن اهمیت اساسی دارد، مسئله فضا و مکان است؛ درست برخلاف ژانر جنایی که در آن فضا و مکان اهمیت درجه اولی ندارند...».

* در صدای فصل چهارم کتابِ «تهران، کوچه اشباح» با اجرای «ویدا بابالو» توضیحاتی درباره کتاب و نویسنده آن می‌شنوید.

از ایرانصدا بشنوید

نظرتان درباره خون آشام‌ها چیست؟ آیا فکر می‌کنید خون آشام‌ها واقعاً وجود دارند و از خون مردم تغذیه می‌کنند؟ یا آنکه به نظرتان این داستان‌ها صرفاً زاییده خیال پردازی‌های انسان است؟ به خون‌آشام یا دراکولا باور داشته باشید یا نه، کتاب گویای «تهران، کوچه اشباح» را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • خسته کننده!
 • اخه این چه داستانی بود نوجوان که اینو گوش کنه وحشت میکنه
 • داستان جالبیه ولی بیشتر صحنه هاش مثل همن.از آخرش خیلی خوشم اومد&#59;-)
 • دانلود نميشه
  با سلام دوست عزیز از نظر دانلود مشکلی نیست لطفا مجددا تلاش کنید و اگر نشد به صورت جزیی تر مشکل خود را مطرح کنید با احترام
 • سلام قصه اش عالیه ممنون از شما
 • فصل دو رو دانلود کردم اجرا نشد
  با سلام و احترام مشکلات فنی را اطفا با همکاران پشتیبان فنی در بخش ارتباط با ما صفحه ی اصلی اپلیکیشن مطرح بفرمایید
 • فصل دو رو دانلود کردم اجرا نشد

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا