display result search
منو
زندگانی بانوی ایرانی مجتهده نصرت‌ السادات امین

زندگانی بانوی ایرانی مجتهده نصرت‌ السادات امین

  • 5 قطعه
  • 108 دقیقه مدت کتاب
  • 3985 دریافت شده
نویسنده: علویه همایونی
راوی: فاطمه رکنی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«سیده نصرت‌بیگم امین» معروف به «بانو امین» از عالمان و عارفان شیعه اهل ایران و اولین زنی است که به مقام اجتهاد رسید. در این کتاب، داستان زندگانی او را می شنوید.

بانو امین در سال 1312 قمری، مطابق با 30 خرداد 1274 شمسی، در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه در اصفهان متولد شد و در تاریخ 23 خرداد 1362شمسی، برابر با شب اول رمضان 1403 قمری، در همان شهر درگذشت و در تخت فولاد به خاک سپرده شد.
پدر سیده نصرت امین، سید محمدعلی حسینی اصفهانی، ملقب به امین‌التجار، از بازرگانان سرشناس و متدین اصفهان و نوه‌ی علامه سید معصوم حسینی خاتون‌آبادی و مادرش زهرا، دختر حاج سید مهدی، ملقب به جناب، از خاندان جنابی‌های اصفهان است.
نصرت امین در سیزده سالگی با پسر عمویش، حاج میرزا آقا، معروف به معین‌التجار، از بازرگانان نامدار و متدین اصفهان، ازدواج کرد. ثمره‌ی این ازدواج هشت فرزند بود که هفت تن از آنان در دوران حیات بانو و در دوران کودکی به علت بیماری‌های ناشناخته یا شیوع بیماری‌های واگیردار درگذشتند.
بانو امین سوادآموزی را از پنج سالگی در مکتب‌خانه آغاز کرد و از یازده سالگی به آموختن زبان عربی مشغول شد. او در بیست سالگی به تحصیل علوم دینی و صرف و نحو همت گماشت و از محضر استادان مجتهد بهره گرفت و ....

*این کتاب به قلم یکی از بهترین شاگردان بانو، مرحومه علویه همایونی نوشته شده است.

از ایرانصدا بشنوید

آشنایی با اولین بانویی که اجازه اجتهاد گرفت و در علوم دینی به چنین مرتبه رفیعی دست یافت، بسیار شنیدنی است؛ به‌ویژه اینکه این بانو یکی از زنان ثروتمند روزگار خود بود و با وجود ازدواج در سن پایین و خانه‌داری، لحظه ای از کسب علم و دانش فارغ نشد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا