display result search
منو
سالمونی که جسارت ورزید و بالاتر پرید

سالمونی که جسارت ورزید و بالاتر پرید

  • 5 قطعه
  • 75 دقیقه مدت کتاب
  • 2353 دریافت شده
نویسنده: آن دو هیون
راوی: محمدرضا قلمبر
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«سالمون نقره‌ای» ماهی ای است که رنگ پولک‌هایش، او را از دیگر سالمون ها متمایز می‌کند. او به همراه دیگر ماهی‌های سالمون سفری را از دریا به سوی رودخانه ی محل تولدش آغاز می‌کند و در این راه، زندگی نو و تجربه‌های جدیدی به دست می آورد.

زندگی ماهی‌های سالمون قابل پیش‌بینی است؛ شنا کردن به سوی بالادست رودخانه محل تولدشان به منظور تخم‌گذاری و سپس مردن، اما «سالمون نقره‌ای» که با پولک‌های نقره‌ای‌اش از دیگر ماهی‌های سالمون متمایز شده است، خود را غریبه و منزوی می‌یابد. در این سفر «شفاف چشم» با هدیه عشق خود، دریچه‌های جدیدی را پیش روی نگاه سالمون نقره‌ای باز می‌کند. سالمون نقره‌ای هم با رؤیای دیدن دنیای بیرون از آب به شگفتی‌های درونی‌اش پی می برد و رهبری ماهی‌های سالمون را در جدال با امواج خروشان رودخانه به عهده می‌گیرد. دست آخر میراث «سالمون نقره‌ای و شفاف چشم» سالمون‌های کوچکی هستند که در بستر رودخانه نفس می‌کشند و بزرگ می‌شوند.

*«آن دو هیون» شاعر و نویسنده اهل کره جنوبی است. این شاعر در سال 1961 در «لئوچئون کره جنوبی» متولد شد و دانش‌آموخته رشته ادبیات کره‌ای از «دانشگاه وُنک‌وانگ» است. آن دو هیون در سال 1981 موفق شد جایزه سالانه ادبی «دائه گو مائیل شینمون» را به خاطر شعر «رودخانه ناکدونگ» کسب کند و همچنین در سال 1984 با دریافت جایزه مسابقه سالانه «دونگ آ ایلبو» به خاطر شعر «جئون بونگ جون به سئول می رود»، شهرتش بیشتر شد. وی همچنین در سال 1996 موفق شد جایزه شاعر جوان و در سال 1998 جایزه ادبی «کیم سو وول» را به دست بیاورد. رمان «سالمونی که جسارت ورزید و بالاتر پرید» اولین اثر داستانی این شاعر پرآوازه کره‌ای است.

از ایرانصدا بشنوید

حکایت این کتاب گویا درباره سالمونی است که جسارت پریدن به فراسوی سرنوشت خویش را پیدا کرده است. این داستان روایتی نو است درباره فلسفه عشق، زندگی و مرگ؛ از آن رو که «سالمون نقره‌ای» در جست و جوی رؤیایی است که سالمون‌ها نمی‌توانند آن را ببینند. «سالمونی که جسارت ورزید و بالاتر پرید‏» قصه‌ای مدرن، خردمندانه، شیرین و الهام‌بخش است درباره آزادی و سازگاری با طبیعت که یا آن را فراموش کرده‌ایم، یا در واقعیات زندگی امروز آن را گم کرده‌ایم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا