display result search
منو
چرک‌نویس

چرک‌نویس

  • 14 قطعه
  • 290 دقیقه مدت کتاب
  • 4791 دریافت شده
این داستان خاطرات یک ارباب و نوکر عاشق سینما را روایت می‌کند؛ بهرام و قاسم که از بچگی با هم بزرگ شده اند. علایق این دو نفر و اتفاقاتی که برای آنها در طول سال‌های زندگی در کنار هم می‌افتد، فضای کلی داستان را تشکیل می‌دهد.

چرک‌نویس، رمانی از بهمن فرزانه، مترجم و نویسنده فقید است. فرزانه را اغلب با شاهکار ترجمه‌اش، کتاب«صدسال تنهایی» نوشته‌ی مارکز می‌شناسند. وی رمان «چرک‌نویس» و مجموعه داستان «سوزن‌های گمشده» را نیز منتشر کرده است.
او در رمان چرک‌نویس با روش گفتاری کاملاً‌ رُک و به دور از محافظه کاری به خوبی توانسته است شخصیت‌ها را به واقعیت نزدیک کند.
داستان در قالب جریان سیال ذهن روایت می‌شود. حرکت رفت و برگشتی دارد و برای آنها که اهل فیلم و سینما هستند شاید هیجان انگیزتر باشد؛ چرا که مدام نام‌ها و خاطره فیلم‌هایی مطرح می شود که همه‌ی کودکی و جوانی بهرام و قاسم را پر کرده‌اند.
در یادداشت پشت جلد کتاب آمده است: «سال‌ها بعد،‌ اغلب فکر می‌کردم که زندگی چقدر به تلفن‌بازی شباهت دارد. چطور وقایع و گفته‌ها تغییر شکل می‌دهند. همه چیز یک کلاغ و چهل‌کلاغ می‌شود.
بهرام و قاسم، سایه به سایه هم، گذر زمان را تعقیب کرده‌اند. گاه مرعوبش شده‌اند و گاه در پناه تصاویر جادویی سینما بی‌اعتنایی پیشه کرده‌اند.
و اکنون زمان ایستاده است. دستگاه پخش آن همه ماجراها آن و دمی است که خاموش شود. با این همه گذشته همچنان پابرجاست‌، گذشته و خاطره آن شیطنت‌ها‌، عشق‌ها‌ و ناکامی‌ها‌.
بخش هایی از کتاب:
«تمام آن جملات تمام آن بوسه ها در آن زمان چیزهایی بودند که می بایستی وجود داشتند. بزرگ‌ترها همیشه می‌گویند قدر جوانی را بدانید. ولی بیش از این چه می شود کرد؟ چطور می توان قدر دانست؟ و تو می‌بینی که سال‌های سال بعد همان‌طور قدر دانسته و عاشق مانده‌ای. همان طور یک نفس او را دوست داشته‌ای. حتی ازدواج کردن هم دردی را دوا نکرده است. عشق در تو رسوب کرده است. عادی مثل نفس کشیدن، مثل جریان خون در رگ».
«دوست پدرم یک‌مرتبه هر دو زن را طلاق داد و بچه‌ها را هم به زور از آنها گرفت. بله، درست به همان آسانی که بطری پپسی کولا را برمی‌داری و سر می‌کشی. پس مردسالاری صحت داشت. پس خود من هم می‌توانستم سالاری کنم. من هم می‌توانستم بدجنس باشم، ظلم کنم، مستبد باشم. بدجنسی خود را درباره ماگدا آزمایش کرده بودم و موفق شده بودم. این دل‌سوزی و رقت و طرفداری از زن‌ها فقط در کتاب‌هاست. واقعیت جامعه غیر از این است و من هم جزئی از جامعه بودم. ولی اگر بچه‌دار نمی‌شدم آن وقت چه؟ مثلاً خود من عقیم بودم یا او؟»

از ایرانصدا بشنوید

باور های ما از کجا آمده ند؟ چرا لحظه ای به آنها شک نمی کنیم؟ سرنوشت دست خود ماست. ما در رهن افکار و اعمال خودمانیم. پس شک کنید به باورهایی مانند «عشق هیچ وقت به وصال نمی انجامد» و یا «هیچ عشقی حقیقت ندارد » و یا باورهایی از این دست اگر قبول ندارید این داستان را بشنوید و خود قضاوت کنید و نیز قدم زدن در فضای تهران قدیم، خانه ای با اتاق‌های بسیار، حوضی در حیاط، بوی یاس‌های بنفش، طاقی از گل‌های اطلسی و... خاطرات سینما مایاک، ایوون دوکارلو، هنسای عرب را با شنیدن این کتاب تجربه کنید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا