display result search
منو
فوتبال قجری

فوتبال قجری

  • 17 قطعه
  • 377 دقیقه مدت کتاب
  • 13672 دریافت شده
نویسنده: سید حسن حسینی
کارگردان: رضا عمرانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
از کنسولگری بریتانیا پیشنهاد بازی فوتبال را برای شاه می‌آورند تا در ازای آن، امتیاز دریای جنوب را اخذ کنند. شاه موافقت می‌کند و به این ترتیب «فوتبال» وارد زندگی دربار و مردم کوچه و بازار می‌شود. حالا همه عاشق این توپ گرد بی‌مصرف هستند.

«فردوس» ندیده «منشی الممالک» میرزا بنویس دربار، در جواب درخواست «بهادر خان» برای پرداخت اجاره‌اش به او می‌گوید : «امروز صبح خواب فوتبال دیده است.» بهادرخان هم وسایل فردوس را از دفتر روزنامه بیرون می‌ریزد و او دفتر روزنامه‌اش را از دست می‌دهد. «فهیم الدوله» از کنسولگری بریتانیا خبر می‌آورد که می‌خواهند شرفیاب حضور «اعلی حضرت» شوند. شاه موافقت می‌کند. از کنسولگری پیشنهاد بازی فوتبال را برای شاه آورده‌اند و امتیاز دریای جنوب را در ازای توپ فوتبالی که برای شاه آورده‌اند، می‌خواهند. شاه هم موافقت می‌کند.
جناب «فخیم الدوله» از فردوس می‌خواهد که درباره فوتبال در روزنامه‌اش بنویسد و مردم را با این بازی آشنا کند. فردوس هم به او می‌گوید که بهادرخان دفتر کارش را به خاطر نپرداختن اجاره، از او پس گرفته است. فخیم الدوله هم دستخطی به وی می‌دهد تا بهادرخان مجبور شود دفتر را به او پس دهد. به این ترتیب فردوس وارد بازی فوتبال می‌شود. بنابراین خبر اولین بازی در روزنامه «دقایق الوقایع» چاپ می‌شود و روز به روز رونق این روزنامه بیشتر می‌شود. فخیم الدوله تنها پسرش «راحت الدوله» را به عنوان عکاس به روزنامه فردوس می‌فرستد و او نیز مجبور می‌شود، وی را استخدام کند. عکس‌های روزنامه هم باعث اقبال بیشتر آن بین مردم می‌شود. فخیم الدوله همچنین تعدادی دستخط برای فروش به مردم برای دیدن این بازی تهیه می‌کند. بنابراین فروش دستخط یا همان بلیت از این بازی آغاز می‌شود.
کم کم فوتبال، نان و آب مردم شده و همه عاشق این توپ گرد بی مصرف می‌شوند و حتی وقتی که بازی به خاطر خواب اعلی حضرت، مبنی بر ترور ایشان به هم می‌خورد، همه ناراضی و ناراحت می‌شوند. فخیم الدوله که دستخط‌های بسیاری را برای فروش آماده کرده بود، فردوس را مجبور می‌کند که خبری مبنی بر انجام شدن بازی در همان روز، در روزنامه‌اش چاپ کند. در حین این بازی، توپ فوتبال می‌ترکد و همه ناراحت و غمگین می‌شوند. فخیم الدوله در این ماجرا صدها توپ پلاستیکی را از چین وارد مملکت کرده و ناراحتی اعلی حضرت را بر طرف می‌کند. وارد شدن توپ پلاستیکی باعث ترویج فوتبال در میان مردم، در همه جا شد. اما معایب بسیاری داشت که از آن جمله، دعوا و شکستن شیشه‌ها و بلوا در شهر بود.
بنابراین اعلی حضرت دستور داد تا به پیشنهاد فخیم الدوله «اداره فوتبالات» برای برقراری امنیت و نظارت بر فوتبال تأسیس شود. همه تیم‌ها موظف می‌شوند تا در آن اداره، نام و لباس خود را ثبت کنند. کم کم همسران درباریان شروع به گله و شکایت از آنها می‌کنند که چرا در اداره فوتبالات مشغول به کار نمی‌شوند یا برای خود تیمی ندارند. راحت الدوله هم همچنان از فروش دستخط و پرچم تیم‌ها و رنگ کردن صورت تماشاگران و حواشی فوتبال در حال کسب درآمد است. فیفا به ایران پیشنهاد عضویت در فوتبالات جهانی می‌دهد و ایران می‌خواهد فدراسیون فوتبالات، راه اندازی کند. از زمانی که فدراسیون فوتبالات تأسیس شد، چندین جام برگزار کرد. این فدراسیون، پر و بال زیادی گرفت و برای هر قسمتی از فوتبال، خرده اداره‌هایی را تأسیس کرد. کار و بار روزنامه دقایق الوقایع هم به خاطر فوتبال، حسابی رونق گرفت. در این بین، شایعه‌ها و نیز مسائل مالی و خبرهایی که در روزنامه به چاپ می‌رسیدند هم، نقش اساسی در فوتبال و زد و بند‌های آن بازی می‌کردند.

* نوازنده کمانچه: فائق نوری

از ایرانصدا بشنوید

فوتبال، پرطرفدارترین و هیجان‌انگیزترین ورزش دنیا، دست‌آویز داستان «فوتبال قجری» است تا با نگاه طنز، در سفری به گذشته‌های نه چندان دور، سلسله قاجار را محملی قرار دهد برای نقد زهرخند گونه. برای شنیدن این کتاب گویا لبخند بزنید!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا