display result search
منو
سگ زرد

سگ زرد

  • 7 قطعه
  • 145 دقیقه مدت کتاب
  • 5867 دریافت شده
حمله نافرجامی به «آقای موستاگین» تاجر خوش‌نام و خوش‌خوی شهر ساحلی «کونکارنو» می شود. وحشت تمام شهر را فرامی‌گیرد. شهردار شهر از «کمیسر مِگره» می‌خواهد تا رد قاتل را دنبال کند.

هنوز ساعتی از ورود کمیسر و همکار جوانش، «کارآگاه لورووا» به کونکارنو نگذشته بود که در لیوان‌های نوشیدنی گروهی از مهمان‌های آنها
در مهمان‌خانه «دریاسالار» ، «سم استیریکنین» ریخته شد. فردای همان روز خبر ناگواری در روزنامه «فانوس دریایی» توسط فرد ناشناسی منتشر می‌شود و به این ترتیب، وجود مردی پاگنده و «سگ زرد» کثیف همراهش را خبر می‌دهد.
در همان روز، خبرنگار آن روزنامه به نام «سرویر» ناپدید می‌شود. کفاشی به سوی سگ زرد شلیک می‌کند و حیوان بیچاره که کمرش شکسته، به کمک کمیسر مگره به مهمان‌خانه دریاسالار منتقل می‌شود. اما از آنجا هم ربوده می‌شود. در این میان، شهردار به طور مرتب به کمیسر و همکار جوانش فشار می‌آورد تا برای حفظ آرامش در شهر، یک نفر را دستگیر کنند؛ اما کمیسر زیر بار نرفته و همچنان به تحقیقات خودش ادامه می‌دهد. خیلی زود خبر می‌رسد که «لوپومره» یکی دیگر از مردان متمول شهر که او هم جزء حلقه شب نشینی‌ها در مهمان‌خانه دریاسالار بوده، با سمّ استیریکنین به قتل رسیده است.
با شنیدن این خبر، شهردار پیر به حالت انفجار نزدیک شده و کمیسر به ظاهر از روی ناچاری، اما در حقیقت برای این که بتواند نقشش را بهتر پیگیری کند، «دکتر میشو» را که هرگز به طبابت نپرداخته و صاحب املاک و زمین‌های شن‌های سفید است، دستگیر و زندانی می‌کند. دکتر میشو، پسر نماینده سابق مجلس، خشمگین و عصبانی شده با آشفتگی و عصبانیت، در زندان داستان عجیبی را برای کمیسر تعریف می‌کند که خودش را بدشانس و تحقیر شده نشان بدهد. کمیسر با دیدار نهایی که با شهردار در منزل او دارد، متوجه می‌شود که مادر دکتر میشو همان روز به خانه‌اش برگشته و با اجازه شهردار به دیدن پسرش رفته است. کمیسر به شهردار اطمینان می‌دهد که به زودی ماجراها حل می‌شود

متاسفانه و با عرض پوزش فصل اول علی رغم تلاش های ترمیمی از کیفیت مناسب فنی برخوردار نیست .

از ایرانصدا بشنوید

ژرژ سیمنون (13 فوریه 1903–4 سپتامبر 1989) نویسنده بلژیکی بود. او به خاطر نوشتن رمان‌های پلیسی شهرت داشت. از وی نزدیک به 500 رمان، مجموعه داستان، فیلمنامه و نمایشنامه به جای مانده است. سیمنون خالق شخصیت «کمیسر مِگره» یکی از سرشناس‌ترین کارآگاه‌های ادبیات پلیسی جهان است. در رمان‌های سیمنون و ازجمله «سگ زرد» ترس‌های پنهان، دسیسه‌ها و اضطراب‌های نهفته در پس پرده عادت‌های روزانه زندگی و نظم حاکم بر آن توصیف شده‌اند، که به ناگاه به لحظه انفجاری خویش می‌رسند و به بروز خشونت یا جنایت منجر می‌شوند. به علاوه رمان‌های او آمیزه‌ای از روایت‌پردازی چیره‌دستانه و بازشکافتن هوشمندانه روان انسان‌هاست. نقبی که سیمنون به لایه‌های زیرین شخصیت‌هایش می‌زند، راه به تراژدی هستی انسانی می‌برد. گفتنی است با اقتباس از رمان‌های سیمنون، 44 فیلم سینمایی، 112 اثر تلویزیونی و شش نمایش ساخته شده‌ است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • اصلا قشنگ نبود اجراهاخوب بود اما داستان سردرگم ونامفهوم بود ارزش گوش کردن نداره(ر _قاین)

تصاویر

کتاب گویا