display result search
منو
مرد هزارساله

مرد هزارساله

  • 9 قطعه
  • 116 دقیقه مدت کتاب
  • 5135 دریافت شده
نویسنده: رضا حجت
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
در زمان سامانیان پسری به نام «حسین» به دنیا می‌آید. نبوغ او بر همه آشکار می شود. آموزگارانش اعتراف می‌کنند شاگردی مثل او ندیده‌اند که در کودکی از آنان بیشتر بداند. حسین پزشکی حاذق می شود و برای درمان شاه سامانیان به دربار می رود و ...

پزشکان دربار امیر سامانی از درمان او ناتوان‌اند، اما «حسین بن عبدالله» معروف به «ابوعلی سینا» شاه را درمان می کند. امیر در ازای نجات جانش به حکیم می گوید هرچه می‌خواهد،درخواست کند. بوعلی سینا می خواهد در کتابخانه ی بزرگ شاه سامانی حضور یابد و از کتابهای آنجا استفاده کند. شاه می‌پذیرد.
پس از مرگ امیر سامانی، درباریان و حسودان عرصه را بر حکیم تنگ می کنند و آتش‌سوزی کتابخانه را برگردن او می‌اندازند. جانشین شاه که فرهنگ دوست است و قدر حکیم را می داند، از او حمایت می کند. اما پس از مرگ امیر جدید، بوعلی سینا به خیانت متهم می شود و تحت تعقیب قرار می گیرد. او مجبور می شود با لباس مبدل از بخارا بگریزد و این آغاز زندگی پرماجرای بزرگ‌ترین حکیم و دانشمند جهان اسلام است.

از ایرانصدا بشنوید

زندگی علمی و اجتماعی ابن سینا نقاط دراماتیک بسیار دارد. رفتار امیران و شاهان سامانی و درباریان با او و شرایط اجتماعی دوران سامانیان عرصه را بر حکیم تنگ کرده بود. اگر مجموعه ی تلویزیونی «بوعلی سینا» را دیده باشید، این موضوع را دریافته اید. کتاب گویای «مرد هزارساله» که الحق عنوان بامسما برای ابن‌سیناست، افزون بر آن مجموعه، نکته‌ها و ظرایف بیشتری از زندگی پربار و ارزشمند ابن‌سینا در خود دارد. این کتاب را با تمرکز بشنوید و آگاهی‌تان را درباره ی ابن‌سینا بیشتر کنید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا