display result search
منو
دونا

دونا

  • 12 قطعه
  • 213 دقیقه مدت کتاب
  • 15621 دریافت شده
«دونا» که با همسرش «هَری» اختلاف داشت و می خواست از او طلاق بگیرد، به همراه دو فرزندش، به خانه بزرگشان در دهکده «نافرُن» رفت...

کشتی مرد دریانورد و جهانگردی به نام «فِرِنچمَن» در نزدیکی آنجا لنگر انداخته بود و «گودِلفین» و دوستانش با آنها دشمن بودند. دونا با گذشت زمان متوجه شد فرنچمن، جهانگرد شجاعی است که به او و افرادش به دروغ و از روی ریا، «دزد و چپاولگر» لقب داده‌اند. پس در یکی از مأموریت‌های فرنچمن شرکت کرد. بعد از آن هری و پسرخاله اش «روکینگهام» به نافرن آمدند و جلسه‌ای تشکیل دادند تا علیه افراد فرنچمن نقشه بکشند. ازقضا فرنچمن به آنها حمله کرد و روکینگهام را کشت، اما خودش دستگیر شد.
«ویلیام» هم که قبلاً خدمتکار فرنچمن بود به «گویک» رفت. دونا که از اختلاف های خانوادگی اش خسته شده بود، به هری گفت همراه بچه ها به «هامتون» برود و منتظرش باشد تا روز بعد به آنها بپیوندد و همگی در صلح و صفا زندگی کنند. بعد از رفتن هری و بچه ها، دونا نزد ویلیام رفت. ویلیام گفت که می‌خواهد به دیدن فرنچمن برود و تپانچه‌ای به وی بدهد، بلکه بتواند فرار کند...

مختصری درباره نویسنده:
«دام دافنه دو موریه»، ملقب به «بانو براونینگ» که بیشتر با نام «دافنه دوموریه» در دنیای ادبیات شناخته شده‌ است، رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس معروف بریتانیایی است که بیشتر شهرتش را مدیون رمان «ربه‌کا» (1938) است.
همچنین داستان کوتاه او به نام «پرندگان» نیز معروف است. «آلفرد هیچکاک» بعدها این دو کتاب را به فیلم تبدیل کرد. کورن وال، محلی که این نویسنده به آن علاقه فراوانی داشت، لوکیشن بسیاری از رمان‌های اوست. او در جایی نوشته است «کورن وال» به او آزادی نوشتن، پرسه زدن، راه رفتن و تنها بودن را داده است.
دوموریه از خواهران برونته به عنوان نزدیک‌ترین الهام دهندگان ادبی خود یاد می‌کند و بهترین کار او، یعنی ربه‌کا، نیز با رمانتیسیسم گوتیک مشابهی همچون آثار آنها نوشته شده است.
او در سال 1961 یک اثر بیوگرافی از «بران ول»، برادر خواهران برونته، نوشت.
از بیشتر آثار دوموریه در تئاتر و سینما اقتباس شده است. اورسون ولز با نمایشنامه رادیویی ربه کا، در سال 1938، الهام بخش نسخه سینمایی برنده اسکار هیچکاک از این رمان در سال 1940 بود. پس از او این جریان ادامه یافت.
در سال 1973 «نیکولاس روگ» یکی از آخرین داستان‌های کوتاه این نویسنده را به تریلری متافیزیکی به نام «حالا نگاه نکن» تبدیل کرد؛ درحالی که «آلفرد هیچکاک» از یکی دیگر از داستان‌های کوتاه او به نام «پرندگان» فیلم معروف و تأثیرگذاری به همین نام در سال 1963 ساخت.

از ایرانصدا بشنوید

سرگذشتی شورانگیز و دلنشین برای دوستداران داستان‌های لطیف، عاشقانه و پرماجرا. اثری جالب و بی‌نظیر از نویسنده داستان معروف ربه‌کا؛ که با آثار گرانقدری چون بربادرفته و مادام بواری برابری می‌کند. موریه به نوعی داستان را در متن حوادث لطیف و عاشقانه بازگو کرده که خواننده، دنیای پیرامون خود را فراموش و با شوق و شوری بسیار، ماجرا را دنبال می‌کند. دونا را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عنوان اصلی کتاب: خلیج فرنچ‌من یا نهر فرنچ‌من، Frenchman's Creek ۱۹۴۱ است.
  • سلام خسته نباشید واقعا از شما تشکر میکنم ممنون از این مجموعه خوب خیلی دوست داشتم کتاب صوتی گوش بدم اما موفق نمیشدم چون پول خرید یه کتاب صوتی رو نداشتم ولی الان خوشحال م که شما این کار نیک رو انجام دادین کتاب های مختلفی رو به رایگان در اختیار مخاطبین خودتون دادین تشکر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا