display result search
منو
من و زندگی

من و زندگی

  • 9 قطعه
  • 119 دقیقه مدت کتاب
  • 6627 دریافت شده
نویسنده: مرتضی احمدی
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«من و زندگی» خاطرات «مرتضی احمدی» از دوران کودکی تا بزرگسالی و زندگی حرفه‌ای شخصی اوست.

«مرتضی احمدی» درسال 1303 در جنوبی ترین نقطه تهران، در خانواده ای مذهبی، به دنیا آمد و در اسفندماه سال 1322 وارد شرکت راه آهن شد؛ در همان سال هم تئاتر حرفه ای را آغاز کرد. او در این بخش از کتاب می نویسد: «همه چیز من در یک کلمه خلاصه می شد: «تئاتر... من از نوجوانی علاقه زیادی به صدای استاد جواد بدیع زاده داشتم. هرکجا گرامافونی بود (بوقی) و صفحه ای روی آن در گردش، مثل این که من را با میخ کنارش به زمین کوبیده باشند، پایم دیگر پیش نمی رفت، سیخ شده، زل زل توی بوقش نگاه می کردم، با یک دنیا ذوق و شوق کنارش قنبرک می ساختم و بی خبر از همه جا سراپا گوش می شدم.»
مرتضی احمدی در این کتاب اطلاعات خوبی از تهران به مخاطب می دهد، برای مثال او می نویسد: برعکس آنچه بین مردم شایع است، اولین بستنی فروش صاحب نام در تهران اکبر مشدی نبوده، بلکه استاد او مردی قوی هیکل و بلندبالا با محاسنی سیاه، با سه دهنه مغازه بستنی فروشی در دروازه دولت، قلهک و تجریش به نام محمد ریش بوده. پس از مرگ او شاگردش، یعنی همان اکبر مشدی که پدرش را همه مشدی خطاب می کردند و یکی از بزن بهادرها و در عین حال نیکوکاران خیابان ری بوده، به شهرت می رسد.
وی ضمن درج خاطراتی از آشنایی‌اش با سینما و سینما رفتن های مخفیانه و به دور از چشم پدر و مادر، به حمام های خزینه دار آن دوره، آب غیربهداشتی مصرفی مردم و آلودگی های ناشی از نبودِ بهداشت اشاره دارد. یکی از ویژگی های این کتاب این است که نویسنده آن، خاطرات جالب خود از دوران گذشته را با شرح بخشی از تحولات هنری که خود با آنها همراه بوده، درآمیخته است.

از ایرانصدا بشنوید

«مرتضی احمدی» در این کتاب با بیانی شیرین خاطرات قدیم و دوران کودکی خود را نقل می‌کند و محله قدیم خود و تهران آن زمان، زمستان های پربرف و هوای تابستانی ییلاقی آن را وصف می‌کند و خواننده را با خود به آن دوران می برد. از صفا و بی‌غل و غشی مردمان روزگار گذشته تا اعتقادهایشان و رسوم مختلفی که در ماه های مختلف سال برگزار می کردند، از خاطرات کودکی اش در نوحه‌خوانی دسته های سینه‌زنی ماه های محرم و مؤذن محل بودن در ماه رمضان تا خاطراتش از گردوفروشی‌ها و جغور بغوری‌ها و بستنی محمد ریش. او دوران کودکی و نوجوانی خود را در سال هایی پرالتهاب گذراند؛ سال های کشف حجاب و قوانین تازه ی نحوه لباس پوشیدن، به خصوص در مدارس و آغاز جنگ جهانی دوم و تحولات داخلی ایران. شنیدن این کتاب جذاب به علاقمندان پیشنهاد می شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • همه فلسفه این کتاب و توصیفات شیرینش به همان جمله اول برمی‌گردد که: دستمان به دهانمان می‌رسید. و الا تهران نکبت‌زده آن دوره از نگاه اکثریت پابرهنگانش، چیزی جز رنج و درد و عذاب در خاطره‌ها باقی نگذاشته.
  • سلام زندگی نامه اقای احمدی برای من دلنشین بود یزدانی از مشهد

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا