display result search
منو
محمد رسول الله - پیش از تولّد

محمد رسول الله - پیش از تولّد

  • 9 قطعه
  • 162 دقیقه مدت کتاب
  • 7227 دریافت شده
نویسنده: رضا رهگذر
کارگردان: منوچهر اسماعیلی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
داستان زندگی پیامبر اکرم (ص)، از پیش از تولد آن حضرت و حکایت حفر دوباره چاه زمزم به دست عبدالمطلب (جدّ پیامبر) آغاز می شود. فراز و فرود روایت به حادثه قربانی شدن عبدالله (پدر پیامبر)، سفر او به شام و بیماری اش در بازگشت به مکّه می رسد...

عبدالمطلب، نیای پدری پیامبر اکرم (ص)، خواب می بیند از عالم غیب به او الهام می شود تا چاه زمزم را دوباره حفر و احیا کند، اما با مخالفت بزرگان قریش روبه‌رو می شود که خواستار مشارکت در این کار بودند. از همین رو قصد می کنند تا به شامات، نزد زنی کاهن، بروند تا از او داوری بخواهند. در این سفر قافله آنان گم می شود و تا سرحدِ مرگ پیش می روند، تا اینکه با معجزه ای نجات می یابند و به نیت عبدالمطلب ایمان می آورند.
سپس عبدالمطلب با کمک تنها پسرش (حارث) مشغول حفر چاه زمزم می‌شود. پس از تلاش بسیار چشمه زمزم دوباره از زمین می جوشد و در کنار آن گنجی پنهان سر از زمین برمی‌آورد که طمع قریش را بر می انگیزد. دشمنی سران قریش با عبدالمطلب او را بر آن می‌دارد تا به درگاه خداوند دعا کند و از او بخواهد تا 10 فرزند پسر به وی عطا کند، در مقابل نذر می کند تا وقتی بزرگ شدند بهترین آنها را در راه خداوند قربانی کند.
پس از سال‌ها، وقتی همه پسران عبدالمطلب به سن جوانی رسیدند، وی قصد کرد تا نذر خود را ادا کند. همه پسرانش را جمع کرد و به سوی کعبه رفتند و قرار شد تا میان پسرانش قرعه افکند تا یکی را برای قربانی انتخاب کند. قرعه به نام عبدالله، پدر پیامبر اکرم (ص)، می‌افتد و هنگام قربانی کردن فرا می رسد. در این هنگام سران قریش از او می خواهند تا دست از این کار بکشد و به جای عبدالله خون‌بهای او را در مقابل کعبه بپردازد.
پس از این که عبدالله از ماجرای قربانی شدنش نجات می یابد، با آمنه ازدواج می کند و تصمیم می گیرد تا به سفر تجارتی شام برود. در راه بازگشت از سفر شام بیمار و در یثرب بستری می شود ...

****************
نکته مهم: با توجه به اینکه بین علما، مورخان و محققان در وقایع تاریخی اختلاف نظر وجود دارد، رویدادهایی که در این کتاب روایت شده‌، براساس سنت و عرف آن زمان بوده است و خرافات محسوب نمی‌شود.

****************
از شما مخاطبان محترم بابت کیفیت پایین این اثر پوزش می خواهیم.

از ایرانصدا بشنوید

داستان تولد حضرت محمد (ص) از هر زاویه که نگاه می کنی سراسر رمز و راز است و حکمت و ماجرای قربانی کردن عبدالله (پدر بزرگوار رسول خدا) بر اساس عهدی که عبد المطلب با خدای خود بسته و تقدیر دگر گونه آن جز شناخت قدرت و اراده خدواند چیز دیگری نیست... از دیگر سو ماجرای حفر چاه زمزم هم گویا اتفاقی است نه متعلق به تاریخ گذشته که همواره همه انسانها در همه زمانها برای رسیدن به زلالی درون باید آن را در خود حفر کنند خوشبختانه داستان «از سرزمین نور» از دریچه صداهای ماندگار هنرمندان رادیو و دوبله مانند منوچهر اسماعیلی، جلال مقامی، علی رضایی و دیگران لطفی دوچندان دارد. به همراه این ویژگی قلم وزین و شاعرانه «رضا رهگذر» اثری معنوی و ادبی را خلق می کند تا در کنار هنرنمایی صداپیشگان توانا، پهنه آسمانی داستان را رنگ و جلای خیال انگیزی ببخشد. شما را دعوت می کنیم با شنیدن این کتاب گویا سفری روحانی را تجربه کنید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا