display result search
منو
پَرسه در احوالات تِرون و تِرونیا

پَرسه در احوالات تِرون و تِرونیا

  • 9 قطعه
  • 113 دقیقه مدت کتاب
  • 2021 دریافت شده
نویسنده: مرتضی احمدی
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
مرتضی احمدی، هنرمند معاصر، دلبستگی خاصی به سرزمینش، زادگاهش و بچه‌‌محل‌هایش دارد و به قول خودش، ریشه‌اش در این خاک گیر کرده است. او این‌بار خاطرات خودش را از شهر تهران، بچه‌محل‌هایش و علاقه های آنها بازگو کرده است.

هشتادوپنج سال پیش پا تو این دنیا گذاشتم، پدربزرگم تو بازار تهرون حجره داشت و پدرم تو سبزی‌کاری امین الملک سقط فروشی. مادربزرگم، پدربزرگم، پدرم، مادرم، زنم و خیلی از کس و کارام تو همین تهرون زندگی کردن و تک تکشون زیر خاکش جا خوش کردن.
اگه من از زادگاهم و برو بچه هاش می‌گم، بهم ایراد نگیرین. آخه من دلبسته این سرزمینم. تو پایین پاییناش چش به دنیا واکردم، خب ریشه‌م تو این خاک گیره. تو خاک وخل هاش پا به زمین زدم و قد راس کردم و جون گرفتم. تو مکتب‌خونه‌ش حرف زدن و زندگی کردنو آموختم، قاطی مشتی‌هاش و جوونمرداش لولیدم و سرد و گرم روزگارو مزه مزه کردم، بلد شدم که واس چی باید گریه کنم و برا کی خنده کنم.
این اونا بودن که بهم یاد دادن آدم باشم، رو دیوارای کاگلیش خط و ربط زندگی رو واسه‌م نقاشی کردن و زیرش ترانه محبت و مهربونی رو واسه‌م زمزمه کردن. این اونا بودن دَستمو گرفتن و ایستادگی یادم دادن، این اونا بودن شیره جونم شدن که جلو هیچ ناجوونمردی به تمنایی دست پیش نبرم و سر فرود نیارم، تو کوچه پس کوچه هاش، سرِ گذراش، زیر بازارچه هاش، دور و ور دروازه هاش معرفتو یاد گرفتم، این اونا بودن که منو تو خودشون راه دادن و از خودشون دونستن، زیر بال و پر مو گرفتن و پروازو بهم تعلیم دادن، پس اگه دس به قلم بردم و از اونا گفتم و رو کاغذ ریختم، به خاطر خودشون بود، فقط ادای دین کردم.

از ایرانصدا بشنوید

مرتضی احمدی را به عنوان راوی تهران قدیم می‌شناسند. او با عشقی که به تهران قدیم داشت روایت‌های بسیاری چه در قالب موسیقی و چه در قالب کتاب از تهران منتشر کرده است که این کتاب او بسیار جذاب و شنیدنی ست.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • بسیار زیبا بود. ممنون از شما و روح مرحوم مرتضی احمدی عزیز شاد باشه🙏
  • چقدر خوبه این کتاب حال آدم رو عوض میکنه رو تختت دراز بکشی و اتاق تاریک و چشمات رو ببندی کل استرس روزمره از بین میره به آرامش میرسی کاری که من میکنم

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا